Kako je Kina pomogla Rusiju i spasila njenu ekonomiju od zapadnih sankcija

Kako je Kina pomogla Rusiju i spasila njenu ekonomiju od zapadnih sankcija

U godini dana otkako je započela ruska invazija Ukrajine u punom obimu, Moskva je pogođena zapadnim sankcijama bez presedana i isključena iz velikog dijela globalne ekonomije. Međutim, Kina je poručila da “nema ograničenja” za njeno prijateljstvo sa Rusijom.

Kina je Rusiji “bacila ekonomski pojas za spašavanje” i tako ublažila posljedice sankcija. Tri su ključna načina na koje je Kina podržala rusku ekonomiju: kupovinom ruskih energenata, zamjenom zapadnih dobavljača i pružanjem alternative američkom dolaru.

Kupovina ruskih energenata

Ukupna trgovina između Kine i Rusije dosegla je novu rekordnu razinu u 2022., porasla za 30 posto na 190 milijardi dolara, prema podacima kineske carine.

Konkretno, trgovina energentima je značajno porasla od početka rata. Kina je od marta do decembra kupila od Rusije sirove nafte u vrijednosti od 50,6 milijardi dolara, što je 45 posto više nego u istom periodu prethodne godine. Uvoz uglja porastao je 54 posto na 10 milijardi dolara. Kupovina prirodnog plina, uključujući plin iz cjevovoda i LNG, porasla je za 155 posto na 9,6 milijardi dolara.

Zamjena zapadnih dobavljača

Rusija je također trošila milijarde na kupovinu mašina, elektronike, baznih metala, vozila, brodova i avionaiz Kine, kao što je detaljno navedeno u izvještaju Istraživačke službe američkog Kongresa od prošlog maja.

Kineske marke automobila, uključujući Havel, Chery i Geely, zabilježile su porast tržišnog udjela s 10 posto na 38 posto u godini dana nakon izlaska zapadnih marki, prema najnovijim podacima ruske istraživačke kompanije Autostat.

U potrošačkoj elektronici, kineski brendovi činili su oko 40 posto tržišta pametnih telefona na kraju 2021. Godinu dana kasnije, oni su praktički preuzeli industriju s 95 posto tržišnog udjela, prema kompaniji za istraživanje tržišta Counterpoint.

Stvaranje alternative američkom dolaru

Nakon što je nekim ruskim bankama isključen pristup SWIFT-u, međunarodnom sistemu slanja poruka koji omogućuje bankovne transakcije, Moskva je zamijenila dolar za kineski juan.

Ruske kompanije koriste više juana kako bi olakšale povećanu trgovinu s Kinom. Udio juana na ruskom tržištu stranih valuta skočio je na 48 posto do novembra 2022. s manje od 1 posto u januaru, prema ruskim medijima, pozivajući se na šefa Moskovske berze.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica