Južna interkonekcija u Bosni i Hercegovini: Šta je čiji interes?

Južna interkonekcija u Bosni i Hercegovini: Šta je čiji interes?

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) Dragan Čović nedavno je predstavio Nacrt zakona o Južnoj interkonekciji.

Naravno, i dalje insistira na osnivanju nove firme koja bi se nalazila, gle čuda, baš u Mostaru. 

Sjedinjene Američke Države se tome oštro protive.

Upozorile su na to da Dragan Čović i HDZ BiH blokiraju taj put, pokušavajući zamijeniti BH Gas firmom koju oni mogu kontrolisati, stavljajući lične interese iznad javnog dobra.

Almir Bečarević, ekspert za energetiku, osvrće se za Raport na pomenuti nacrt zakona.

Objašnjava da je prvi cilj da se kroz taj zakon promijeni investitor i “kroz taj zakon otvaraju se vrata za Južnu plinsku interkonekciju, koja je želja gospodina Čovića da formira kao javno preduzeće”.

“To je, hajde da kažemo, prvi cilj ovog zakona, drugi je da se uvodi mogućnost javno-privatnog partnerstva po pitanju finansiranja komplektnog projekta”,. kaže doskorašnji ministar u Vladi Kantona Sarajevo.

Šta je ostalo (ne)jasno?

Dodaje da se pojavljuju druge firme, kao Eroplin, koji bi bio jedan od tih izvođača, podizvođača dijelom tog konzorcija, te da je nešto ostalo nejasno:

“Trebalo bi pitati autore ovog javno-privatnog partnerstva da li su tu mislili u pozadini na novac od gospodina Kabirija, dakle Aluminija.

To je tripartitni napad s juga, Južna plinska interkonekcija, Eroplin i Aluminijski kombinat Mostar, odnosno Kabiri”.

Svaka zemlja ulaže u diverzifikaciju, ima više izvora snabdijevanja.

Čak je i Srbija napravila odmak, onedavno je izgradila interkonektor s Bugarskom, zakačila se na gas iz Azerbejdžana i u probni rad pušten je u nedjelju.

U BiH monopol ima isključivo ruski gas.

Može li BiH do Azerbejdžana?

“Činjenica je da se mi trenutno snabdijevamo iz jednog pravca, to je iz Turskog toka i nemamo druge mogućnosti bilo kakve kupovine gasa, jer kroz Turski tok prolazi samo Gazprom, ruski glas i ničiji drugi.

Činjenica je da je Srbija napravila ovu interkonekciju, Srbija koja je isto tako bila ovisna o turskom gasu, odlučila se za diverzifikaciju izvora snabdijevanja i sad i oni mogu kupovati azerbejdžanski gas i vjerujem da je već krenuo u probnu fazu preko Bugarske”, objašnjava nam Bečarević.

Napominje da i mi možemo, da neko hoće kupovati taj azerbejdžanski gas, dobavljati istim tim pravcem, preko Zvornika”.

Ni zastupnik u Parlamentu FBiH Damir Mašić (SDP) ne podržava očigledne napore predsjednika HDZ-a da progura novu firmu.

Smatra da, iako nova Vlada FBiH nema prijedlog zakona, zastupnici SDP smatraju da bi sve što je u vezi s Južnom interkonekcijom trebalo da ide preko stare firme, tj. preko BH Gasa te da je neprihvatljivo da neko drugi upravlja tim te da je “neracionalno što HDZ traži novo preduzeće”.

Postoji utjecaj

U posljednje vrijeme Zapad opetovano ukazuje na, prema riječima generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, “ruski maligni uticaj” u našoj zemlji. Da li ga i koliko ima i u gasu?

Mašić za Raport govori da taj uticaj postoji.

“Ambasador Ruske Federacije ilustruje do koje mjere ide taj uticaj. Iz njegovih riječi jasno je da imaju lutka na kanafi.

Nama je u interesu da imamo više izvora snabdijevanja, kao i JI te spajanje na tu liniju. Ovako dozvoljavamo Rusiji da diktira cijene”, priča nam Damir Mašić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE