Jesu li kazne za preuranjenu predizbornu kampanju u BiH male?

Jesu li kazne za preuranjenu predizbornu kampanju u BiH male?

Iako je službeni početak izborne kampanje u Bosni i Hercegovini zakazan za 6. septembar, mnoge političke stranke već su krenule s aktivnostima, kršeći pritom odredbe Izbornog zakona.

Unatoč ovim prekršajima, izgleda da su kazne koje su izrečene od strane Centralne izborne komisije (CIK) relativno blage. Prema najnovijim podacima, izrečene su kazne u iznosu od 233.500 KM za preuranjenu kampanju, dok su kazne za zloupotrebu javnih resursa bile još niže, samo 12.000 KM.

Analitičari i građani su podijeljeni po pitanju efikasnosti ovakvog kažnjavanja. Izvještaj organizacije Transparency International u Bosni i Hercegovini ukazuje na to da izmjene Izbornog zakona nisu uspjele spriječiti zloupotrebe, naprotiv, zabilježen je porast javne potrošnje uoči izbora. Primijećeno je i kako je u mjesec dana prije izbora na svim nivoima vlasti dodijeljeno 29 miliona KM jednokratne pomoći.

Predizborni radovi također ilustriraju ovu problematiku, s 350 radova čije je otvaranje sinhronizirano s predizbornim periodom. CIK, međutim, gotovo ne izriče kazne za zloupotrebu ovih resursa, navodeći da su takve aktivnosti već planirane u budžetu. „Očigledno je da u izbornoj godini sve postaje dozvoljeno pod krinkom preuranjene kampanje, bez priznavanja zloupotrebe državnih resursa“, izjavio je Srđan Traljić iz TI BiH.

Koalicija “Pod lupom” zagovara oštrije kazne za ponovljena kršenja Izbornog zakona, uključujući i mogućnost poništenja ovjere učešća političkih stranaka koje kontinuirano ignorišu odluke CIK-a. „Situacija je takva da kazne od 10.000 KM ne predstavljaju efektivnu prepreku; potrebno je razmatrati i kazne do 30.000 KM ili čak poništavanje ovjere za izbore“, naglašava Vehid Šehić iz Koalicije.

Dok neki politički analitičari smatraju kazne nedovoljno stroge, drugi kao Danijel Vidović iz Mostara ne vide značajan problem u kontinuiranoj kampanji političkih stranaka, argumentirajući da to ne utiče značajno na demokratski proces. Tanja Topić, politička analitičarka, sumira situaciju: „Politika je za njih pitanje opstanka, stoga su spremni platiti bilo koju cijenu za izborne rezultate, bez obzira na visinu kazne.“

Odgovora iz CIK-a na upite o rijetkom kažnjavanju za zloupotrebu resursa nije bilo, ostavljajući javnost u nedoumici o stvarnoj posvećenosti ovog tijela provedbi zakona.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica