Izraelska vojska koristi Palestince kao živi štit u Gazi: Jezivu, umobolnu praksu zovu ‘protokol protiv komaraca’

Izraelska vojska koristi Palestince kao živi štit u Gazi: Jezivu, umobolnu praksu zovu ‘protokol protiv komaraca’

Izraelska vojska prisilila je Palestince kao živi štit, da uđu u potencijalno minirane kuće i tunele u Gazi kako bi izbjegli izlaganje svojih trupa opasnosti, posvjedočili su vojnik Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) i pet bivših zatočenika koji su rekli da su bili žrtve te prakse.

Vojnik, koji je rekao da je njegova jedinica držala dvojicu palestinskih zarobljenika s eksplicitnom svrhom korištenja kao živih štitova za ispitivanje opasnih mjesta, rekao je da je ta praksa prevladavajuća među izraelskim jedinicama u Gazi, piše CNN.

“Rekli smo im da uđu u zgradu prije nas”, objasnio je. “Ako postoje mine kao zamke, one će eksplodirati, i nastradat će oni, a ne mi.”

Svjedočanstvo vojnika IDF-a i pet civila 

Praksa je toliko uobičajena u izraelskoj vojsci da imala naziv: “Protokol protiv komaraca”.

Tačan opseg ove prakse izraelske vojske nije poznat. Ali svjedočanstvo i vojnika i pet civila pokazuje da je bila raširena širom teritorije: u sjevernoj Gazi, gradu Gazi, Khan Younisu i Rafi.

Vojnik je objasnio da je isprva njegova jedinica, koja je u to vrijeme bila u sjevernoj Gazi, koristila standardizirane procedure prije ulaska u sumnjivu zgradu: slanje psa ili probijanje rupe kroz njegov bok tenkovskom granatom ili oklopnim buldožerom.

Ali jednog dana, na proljeće, vojnik je rekao da se jedan oficir obavještajac pojavio s dvojicom palestinskih zatočenika – 16-godišnjim dječakom i 20-godišnjim muškarcem – i rekao vojnicima da ih koriste kao žive štitove prije nego što uđu u zgrade.

Izraelska vojska prisilila je Palestince kao živi štit, da uđu u potencijalno minirane kuće u Gazi kako bi izbjegli svoje trupe opasnosti
Fotografija prikazuje dva vojnika kako tjeraju Palestinca naprijed / Foto: Breaking the Silence

Obavještajac je tvrdio da su povezani s Hamasom.

Kada je doveo u pitanje tu praksu, vojnik je rekao da mu je jedan od njegovih komandanata rekao: “Bolje da Palestinac eksplodira, a ne naši vojnici.”

“Prilično je šokantno, ali nakon nekoliko mjeseci u Gazi trudiš se da razmišljaš jasno”, rekao je vojnik. “Samo si umoran. Očito mi jeste draže da moji vojnici žive. Ali, znate, svijet ne funkcionira tako.”

Vojnik je rekao da su on i njegovi saborci odbili nastaviti s ovom praksom nakon dva dana te su se suočili sa svojim komandantom zbog toga. Njihov komandant najprije im je rekao da “ne razmišljaju o međunarodnom pravu”, rekavši da su im vlastiti životi “važniji”, na kraju je popustio, oslobodivši dvojicu Palestinaca, rekao je vojnik.

Činjenica da su oslobođeni, rekao je, jasno mu je dala do znanja da nemaju nikakve veze s Hamasom, da nisu teroristi.

Krive Hamas za veliki broj civilnih žrtava 

CNN se s ovim izraelskim vojnikom povezao preko organizacije Breaking the Silence, koja pravi forum na kojem izraelski vojnici govore i provjerava njihova svjedočenja.

Breaking the Silence je CNN-u dostavio tri fotografije koje prikazuju kako izraelska vojska koristi Palestince kao živi štit u Gazi. Jedna zastrašujuća fotografija prikazuje dva vojnika kako tjeraju civila naprijed u ruševimana u sjevernoj Gazi. Dva civila korištena kao živi štit sjede vezana, s povezom na očima. Treći prikazuje vojnika koji čuva svezanog civila.

Izraelska vojska je u izjavi za CNN rekla:

“Direktive i smjernice IDF-a strogo zabranjuju korištenje zatočenih civila u Gazi za vojne operacije. Relevantni protokoli i upute rutinski se pojašnjavaju vojnicima na terenu tokom sukoba.”

Međunarodno pravo zabranjuje korištenje civila za zaštitu vojnih aktivnosti ili za prisilno uključivanje civila u vojne operacije. Izraelski Vrhovni sud izričito je zabranio tu praksu 2005., nakon što su organizacije za ljudska prava podnijele tužbu jer je vojska koristila palestinske civile da pokucaju na vrata osumnjičenih militanata na Zapadnoj obali. Sudija Aharon Barak u to je vrijeme nazvao tu praksu “okrutnom i barbarskom”.

Izrael je dugo optuživao Hamas da koristi civile u Gazi kao živi štit, ugrađujući vojnu infrastrukturu u civilna područja – Hamas je optužbe negirao. Za to postoje brojni dokazi: oružje smješteno unutar domova, tuneli iskopani ispod stambenih četvrti i rakete ispaljene iz tih istih četvrti na gusto naseljenom teritoriju.

Izraelska vojska često citira tu praksu okrivljujući Hamas za veliki broj civilnih žrtava u Gazi, gdje je Izrael bacao bombe na ta ista stambena područja. Izraelski napadi ubili su više od 42.000 Palestinaca u Gazi od oktobra prošle godine, prema podacima palestinskog Ministarstva zdravstva. Ujedinjeni narodi kažu da su većina poginulih civili.

“Vidjeli smo kako Hamas koristi Palestince kao živi štit”, rekao je vojnik. “Ali za mene je to bolnije s mojom vojskom. Hamas je teroristička organizacija. IDF ne bi trebao koristiti praksu terorističkih organizacija.”

Intervjui s pet palestinskih bivših zatočenika u Gazi poklapaju se s iskazom vojnika. Svi opisuju da su ih izraelske trupe zarobile i prisilile da uđu u potencijalno opasna mjesta ispred vojske.

Izraelski zračni napadi ranije ove godine prisilili su Mohammada Saada, 20, da napusti svoj dom u Jabalyi, u sjevernom dijelu Gaze. Iz svog improviziranog doma u blizini Khan Younisa, Saad je objasnio da ga je pokupila izraelska vojska u blizini Rafe dok je pokušavao dobiti pomoć u hrani za njega i njegovu mlađu braću.

Tražili da pomiču tepihe, otvaraju ormare

“Vojska nas je odvela u džipu i našli smo se unutar Rafe u vojnom kampu”, rekao je, dodajući da je ondje držan 47 dana, a za to vrijeme korišten je za izviđačke misije kako bi se izbjeglo izlaganje izraelskih vojnika opasnosti.

“Obukli su nas u vojne uniforme, stavili nam kameru i dali nam rezač metala”, rekao je.

“Tražili bi od nas da radimo stvari poput, ‘pomakni ovaj tepih’, govoreći da traže tunele. Snimi dio ispod stepenica’, rekli bi. Kad bi nešto našli, rekli bi nam da to iznesemo van. Na primjer, tražili bi od nas da iznesemo stvari iz kuće, počistimo ovdje, pomaknemo sofu, otvorimo frižider i otvorimo ormar.”

Vojnici su bili prestravljeni, objasnio je, od mogućeg skrivenog eksploziva.

“Obično sam nosio vojnu uniformu, ali za posljednju misiju odveli su me u civilnoj odjeći”, rekao je Saad.

“Otišli smo na jednu lokaciju i rekli su mi da moram snimiti tenk koji je za sobom ostavila izraelska vojska. Bilo me je strah to snimati, pa su me udarili kundakom po leđima.”

Meci su odjekivali dok se približavao tenku, a Saad je rekao da je pogođen u leđa. Čudom je preživio i odvezen je u Medicinski centar Soroka u Izraelu. Kad ga je dvije sedmice kasnije intervjuirao CNN u Khan Younisu, podigao je majicu kako bi pokazao ranu na mjestu gdje mu je metak ušao u leđa.

Palestinci koji su korišteni kao živi štit svjedočili za CNN

Nisu svi Palestinci koji su korišteni za ovu jezivu praksu bili odrasli. Mohammad Shbeir, 17, rekao je da su ga zarobili izraelski vojnici nakon što su mu ubili oca i sestru tokom racije na njihovu kuću u Khan Younisu.

“Bio sam vezan lisicama i nisam nosio ništa osim bokserica”, prisjetio se. “Koristili su me kao živi štit, odvodeći me u srušene kuće, mjesta koja bi mogla biti opasna ili sadržavati mine.”

Dr. Yahya Khalil Al-Kayali, 59, bio je poput mnogih drugih raseljavan iznova i iznova nakon što je bio prisiljen napustiti svoj dom u Gazi. Na kraju se našao da živi u blizini bolnice Al Shifa, nekoć najvećeg medicinskog kompleksa u Gazi, pridruživši se hiljadama raseljenih civila koji su ondje pronašli utočište.

U martu je izraelska vojska po treći put opkolila taj medicinski kompleks, tvrdeći da ga Hamas koristi kao komandni centar – što je Hamas negirao. Ogroman broj muškaraca pokupljen je u raciji koja je trajala dvije sedmice, a bolnica je uništena i onesposobljena. Al-Kayali je bio među njima.

“Vođa ove grupe, vojnik, zamolio me da dođem”, prisjetio se Al-Kayali iz područja Mawasi u Khan Younisu, pokraj šatorskog kampa na plaži. “Razgovarao je sa mnom na engleskom. I zamolio me da izađem iz zgrade kako bih pronašao otvorene rupe ili tunele ispod zemlje.”

‘Mislio sam da ću umrijeti za nekoliko minuta’

Duž niza stambenih zgrada, opet i opet, vojnici su rekli Al-Kayaliju da uđe u svaku sobu svakog stana i provjeri ima li militanata i mina. Topovi izraelskih tenkova bili su spremni za paljbu, rekao je, ako Hamasovi borci budu otkriveni.

“Mislio sam da ću biti ubijen ili umrijeti za nekoliko minuta”, prisjetio se. “Razmišljao sam o svojoj porodici. Jer nema se vremena za razmišljanje o mnogim stvarima. Ali bio sam zabrinut i za svoju djecu, jer su moja djeca i moja porodica bili u zgradi.”

Na njegovo olakšanje, zgrade su bile prazne, a on je pušten. Na kraju je, kaže, bio prisiljen provjeriti čak 80 stanova.

Svi Palestinci s kojima je CNN razgovarao na kraju su pušteni nakon što su korišteni kao živi štit, a vojnik je rekao da su oni koje je zatočila njegova jedinica također pušteni.

Nakon što je vojnik napustio Gazu, rekao je da je čuo od svojih saboraca da je takozvani “protokol protiv komaraca” ponovno uveden u njegovu jedinicu.

“Moji vojnici koji su to u početku odbili vratili su se ovoj praksi”, rekao je. “Nemaju snage da se bore kao što su imali na početku.”

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE