Izdate preporuke za zaštitu od štetnog djelovanja sunčevih zraka
Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, u saradnji sa Zavodom zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, izdao je preporuke s ciljem zaštite građana od štetnog djelovanja sunčevih zraka.
Osim pozitivnih učinaka izlaganja suncu, dio UV spektra sunčevog zračenja u direktnoj je vezi s nastankom melanoma, najopasnijeg malignog (zloćudnog) tumora kože.
Koga melanom pogađa?
Melanom pogađa osobe bilo koje dobi, a manifestira se promjenama koje postaju tamno pigmentirane ili s nepravilnim ivicama, različitih boja ili se odlikuje pojavom brzorastućih ružičastih ili crvenih čvorića. Nastaje iz melanocita, specijaliziranih stanica koje proizvode pigment kože-melanin, smještenih u epidermisu (površinskom sloju kože). Izlaganjem UV zračenju dolazi do mikrooštećenja genetičke strukture melanocita koja se tokom vremena kumuliraju, što u konačnici rezultira mutacijama, nekontroliranim rastom i diobom melanocita, odnosno nastankom melanoma – navode iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Intenzivno izlaganje suncu, posebno izraženo u vrijeme godišnjeg odmora, nosi veći rizik obolijevanja od melanoma. Korištenje solarija se, također, smatra velikim rizikofaktorom za njegov nastanak.
Melanom se može pojaviti bilo gdje na tijelu, ne samo na dijelovima koji su najčešće izloženi suncu, zbog čega je potrebno provoditi preventivne mjere za njegovo rano otkrivanje – redovito provjeravati kožu i pratiti promjene na madežima.
Najveći rizik od njegovog nastanka imaju osobe svijetle puti, plavih ili zelenih očiju i svjetlije kose, osobe koje su imale prethodne epizode opekotina od sunca ili koje često koriste solarije, zatim osobe koje imaju više od 50 madeža na tijelu te one koje imaju obiteljsku anamnezu melanoma.
Navedene skupine ljudi, osim redovnih provjera svoje kože (cijelo tijelo, jednom mjesečno) trebaju posjetiti dermatologa jednom godišnje. U slučaju da primijete bilo kakve sumnjive promjene na već postojećim madežima, potrebno je odmah se javiti dermatologu.
Ukupni troškovi liječenja
Prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, u Federaciji BiH u razdoblju lipanj 2018.- lipanj 2023. godine, liječena su 252 pacijenta s malignim melanomom, od čega je 106 pacijenata trenutno na liječenju, 68 je završilo terapiju, 19 je prekinulo terapiju zbog progresije bolesti, dok je 59 pacijenata preminulo.
Ukupni troškovi liječenja pacijenata s malignim melanomom u Federaciji BiH u spomenutom razdoblju iznose 20.413.602,45 KM.
S obzirom na to da je zaštita od UV zračenja preventivna mjera, preporučuje se redukcija izloženosti suncu, kao i izbjegavanje korištenja vještačkih izvora UV zraka, odnosno solarija. U prilog tome govori podatak da se nastanak 86 posto melanoma može pripisati izlaganju UV zracima sunca, te da jedno korištenje solarija prije 35. godine života može povećati rizik od raka kože za gotovo 60 posto. Također, rizik od raka kože se utrostručuje ukoliko je osoba bilo kada u životu imala opekotine od sunca koje su stvarale plikove ili su bile bolne dva ili više dana – navode iz Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH.
Neke od mjera zaštite od štetnog djelovanja sunca na kožu su te da se ne izlaže suncu u razdoblju kada je sunce najjače (11-16h) ili da se boravi u hladu.
Tjelesna aktivnost
Preporuka je da se prvih dana sunčanja postepeno izlaže sunčevim zrakama (npr. prvi dan jedan sat, sljedeći dan 1,5 sat itd.), te da se nosi šešir širokog oboda i sunčane naočale sa UV zaštitom.
– Ukoliko se bavite tjelesnom aktivnosti na otvorenom, vježbajte rano ujutro ili uvečer. Koristite kremu za sunčanje sa UVA i UVB zaštitom, čak i kada boravite u hladu – neke su od preporuka.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH preporučuju provođenje mjera zaštite i po oblačnom vremenu, jer sunčeve zrake prodiru kroz oblake, dovodeći do oštećenja na koži.
Kreme za sunčanje
S obzirom na to da kreme za sunčanje ne pružaju isti nivo zaštite, treba slijedite upute: da se koriste kreme za sunčanje s UVA i UVB zaštitom; da se koriste kreme za sunčanje SPF 30 ili više – idealno SPF 50 (SPF je “sun protection factor”- faktor, odnosno razina zaštite kože od sunca).
Potrebno je nanijeti kremu za sunčanje 20-30 minuta prije izlaganja suncu, te nanositi kremu za sunčanje svaka dva sata, prije i poslije plivanja, nakon jakog znojenja, kao i nakon korištenja ručnika – saopćeno je iz iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE