Iz BiH u inostranstvo: Više od 131.000 radnika emigriralo u posljednjih deset godina
U posljednjem desetljeću, preko 130.000 radnika iz Bosne i Hercegovine našlo je zaposlenje u Sloveniji i Njemačkoj, što ukazuje na značajan odlazak radne snage iz zemlje. Podaci iz prednacrta izvještaja Agencije za rad i zapošljavanje BiH za 2024. godinu otkrivaju da je samo prošle godine više od 13.000 bh. državljana dobilo radne dozvole za ove dvije zemlje.
Prema statistikama, u Sloveniji je od 2013. godine zaposleno 125.045 radnika iz BiH, dok je u Njemačkoj taj broj iznosio 6.679. U protekloj godini, Slovenija je bila domaćin za 13.436 radnika iz BiH, dok je Njemačka zaposlila 223 medicinska radnika na poslovima njegovatelja.
Slovenija, koja je najveće odredište za bh. radnike, ima specifične potrebe za određenim zanimanjima. Prema informacijama iz Agencije za zapošljavanje, najviše oglasa odnosi se na vozače (oko 25 posto svih oglasa) i varioca (oko 20 posto). Ostala tražena zanimanja uključuju armirače, zidare, elektroinstalatere, bravare, fasadere i druge građevinske radnike.
S druge strane, Njemačka ima specifične zahtjeve za zdravstvene radnike, odnosno za one koji su završili srednju medicinsku školu, položili stručni ispit u BiH i imaju znanje njemačkog jezika na najmanje B1 nivou. Prema podacima, prošle godine je 223 medicinska radnika iz BiH započelo rad u Njemačkoj kao njegovatelji, što odražava trajnu potražnju za kadrovima u sektoru zdravstvene njege.
S obzirom na masovni odlazak radne snage, postoje značajni izazovi za tržište rada u Bosni i Hercegovini. Od 2013. godine, Agencija za rad i zapošljavanje BiH posreduje u zapošljavanju građana BiH u Sloveniji i Njemačkoj, čime se olakšava legalni odlazak radnika iz BiH. Agencija ima ovlasti posredovati samo za određene profesije, dok za one koji odluče emigrirati mimo službenih kanala, podaci nisu dostupni.
Ovi trendovi odražavaju važnost vanjskih tržišta rada za Bosnu i Hercegovinu, ali i sve veće izazove koje ovaj odlazak radne snage stvara za privredu zemlje. Ujedno, situacija ukazuje na nužnost reformi i poboljšanja uvjeta za radnike unutar BiH kako bi se zaustavio trend migracije, koji će zasigurno imati dugoročne ekonomske posljedice.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE