Istraživanje otkrilo protein koji zaustavlja rak pluća

Istraživanje otkrilo protein koji zaustavlja rak pluća

Naučno istraživanje sprovedeno u Rusiji pokazalo je da se neke vrste malignih tumora u plućima mogu uništiti upotrebom proteinskih molekula proizvedenih od nervnih ćelija.

Ćelije tumora često rastu i ostaju nevidljive za imuni sistem, jer stvaraju nepovoljno okruženje oko njih. U tom okruženju, druga tijela, uključujući i ona odgovorna za borbu protiv raka, mogu da žive vrlo kratko.

Pored toga, ove maligne ćelije su u stanju da ignorišu molekule koji pokreću reakcije samouništavanja ćelija, ili da ih koriste kao signale rasta.

Takođe se brane proizvodeći supstance koje nijesu karakteristične za normalno tkivo, supstance koje odbijaju imunološka tijela ili čine tumor njima nevidljivim.

Ilustracija

Iz tog razloga, naučnici sa moskovskog Instituta za fiziku i tehnologiju i Instituta za organsku hemiju Ruske akademije nauka sproveli su istraživanje s ciljem pronalaženja mehanizama koji su slični onima koji štite rak ili utiču na njegov rast, i to da bi ih koristili u borbi protiv tumora.

  • Nedavno su naše kolege otkrile protein Link1 u plućnim tkivima, čija proizvodnja opada sa razvojem raka. Vještačko povećanje njegove proizvodnje usporava rast tumorskih ćelija. Naša hipoteza je da se taj efekat može postići korišćenjem vodotopljivog analoga Link1 proteina – rekla je Ekaterina Liukmanova, jedan od naučnika uključenih u istraživanje.

Link1 je jedan od signalnih molekula razmijenjenih između nervnih ćelija u našem mozgu. Veže se za takozvane nikotinske receptore i aktivira ih, mijenjajući ponašanje neurona ili ćelija povezanih sa njima.

Nedavno su naučnici otkrili da su slični receptori, koji reaguju na molekule Link1, takođe prisutni u ćelijama pluća i bubrega. Tako je nastala hipoteza – da ovaj protein može da reguliše rast tkiva i da utiče na razvoj različitih oblika karcinoma koji se dovode u vezu sa nikotinom.

Naučnici su potom pratili kulture ćelija kože, pluća i bubrega, kako bi otkrili da li proizvode molekuleLink1. Otkriveno je da ta supstanca u osnovi djeluje protiv nikotina i sličnih molekula – umjesto da stimuliše rast tumorskog tkiva, suzbija ga.

Pixabay

To je navelo ruske molekularne biologe da pretpostave da se sintetski analog ovog proteina može koristiti za borbu protiv raka.

Da bi testirali hipotezu, liječili su „pobunjeničku“ kulturu plućnih ćelija sa relativno malim količinamaLink1. Tokom naredna tri dana veličina kolonije malignih ćelija znatno se smanjivala, što je potvrdilo njihovu pretpostavku.

Pored toga, kasniji eksperimenti pokazali su da ovaj protein blokira djelovanje nikotina, sprječavajući ga da podstiče rast raka, pišu Novosti.rs.

Ipak, vjeruju da ovaj protein aktivira veliki broj genetskih lanaca koji blokiraju proces diobe ćelije i pokreću programiranu ćelijsku smrt.

Naučnici se nadaju da će novi eksperimenti sa Link1 i stvaranje jednostavnijih i sigurnijih verzija ovog molekula pomoći u stvaranju lijeka koji može da zaštititi pušače od razvoja raka pluća.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE