Isplati li se i za koliko instalirati solarnu elektranu na kuću?

Isplati li se i za koliko instalirati solarnu elektranu na kuću?

O prednostima koje izgradnja solarnih fotonaponskih elektrana donosi zapotrošače za portal Energetika.ba govorio je Goran Valka, ekspert za obnovljive izvore energije (OIE) i izvršni direktor eSOLAR d.o.o.

On kaže da solarne fotonaponske elektrane namijenjene za fizička lica i rezidencijalne kupce predstavljaju vrlo jednostavno i efikasno rješenje za smanjenje ukupnih troškova za električnu energiju.

Jedno od pitanja koje zanima sve građane jeste u kojoj mjeri se proizvodnjom iz vlastite solarne elektrane umanjuje iznos računa za električnu energiju?

“Ako npr. uzmemo jedno domaćinstvo koje mjesečno troši 200 KM na račun za električnu energiju, jedna elektrana snage 4kW će taj isti račun svesti na otprilike 50 KM, što na godišnjem nivou ušteda iznosi do 1800 KM, jednostavnom računicom dolazimo do podatka koji nam kaže da ćete datu investiciju u iznosu od 16.000,00 KM otplatiti za 8 do 9 godina, ako uzmemo trenutne tržišne cijene električne energije”, kaže Valka.

Dodaje da “ako pri tom uzmemo u obzir da će iste rasti u datom periodu, možemo slobodno kazati da se elektrana u najboljem scenariju može isplatiti za nekih 6-7 godina, što je zaista impresivno jer elektrane imaju poprilično dugovječan rok trajanja koji danas može preći i 30 godina”.On navodi da će BiH krenuti stopama EU zemalja, te će cijena električne energije vrtoglavo rasti, što će itekako otežati život običnih građana u BiH.

“Samim tim, jedino rješenje se vidi u izgradnji solarnih elektrana za vlastite potrebe, u sklopu čega će se djelimično ili u potpunosti izbjeći plaćanje potencijalno velikih računa za električnu energiju. Pretočeno u primjer, može kazati da jedan krov sa 10 kW elektranom na sebi obično smanjuje emisije ugljika za oko 4 tone godišnje. To je otprilike jednako sadnji više od 100 stabala godišnje. Razlika između javnog snabdijevanja električnom energijom i snabdjevanjem iz vlastitih elektrana je ta da je prvi sistem prvenstveno nestabilan i zastario, što smo mogli vidjeti na primjeru nestanka električne energije na Balkanu koji nas je sve paralizirao, dok je sistem vlastite elektrane efikasan, ekonomičan, zelen i održiv”, kaže Valka.

Cijeli intervju pročitajte na Energetika.ba.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica