Irci nastavljaju borbu za “palestinsku stvar”: Usvojena rezolucija o genocidu u Gazi

Irci nastavljaju borbu za “palestinsku stvar”: Usvojena rezolucija o genocidu u Gazi

Irski parlament jučer je usvojio neobavezujuću rezoluciju kojom se Izrael optužuje za genocid u palestinskoj Gazi i pozvao vladu da uvede sankcije protiv Izraela.

Također, irski ministar vanjskih poslova i potpredsjednik vlade Micheál Martin izjavio je u parlamentu da će se njegova zemlja do kraja godine pridružiti inicijativi Južnoafričke Republike na Međunarodnom sudu pravde u vezi s ovom temom.

Konvencija o genocidu

“Irska je posvećena obrani i primjeni strogog tumačenja Konvencije o genocidu kako bi osigurala najviši nivo zaštite civila u oružanim sukobima,” izjavio je ž ministar vanjskih poslova Martin.

Krajem decembra prošle godine, Južnoafrička Republika podnijela je zahtjev ICJ-u u Haagu, tražeći da ovaj sud UN-a pokrene postupak protiv Izraela zbog genocida u Pojasu Gaze. Izrael odbacuje optužbe, tvrdeći da je njegova operacija u Gazi čin samoodbrane uz poštivanje međunarodnog prava i napore da se minimiziraju civilne žrtve.

Prema Južnoafričkoj Republici, Izrael krši Konvenciju UN-a o sprječavanju i kažnjavanju genocida iz 1948. godine, na koju su pristupile obje zemlje, kao i oko 150 drugih, uključujući i Slovačku.

Već se nekoliko država pridružilo zahtjevu JAR-a pri ICJ-u, među kojima su Bolivija, Kolumbija, Libija, Španija i Meksiko. Irski ministar vanjskih poslova već je krajem marta najavio da će se njegova zemlja pridružiti ovoj inicijativi. Tada je Martin također izjavio da Izrael sprječava isporuke humanitarne pomoći, napada civilne ciljeve i koristi eksplozivno oružje u gusto naseljenim područjima Gaze.

Privremene mjere

ICJ je pokrenuo sudski postupak po ovom pitanju u januaru ove godine, odobravajući neke od predloženih privremenih mjera JAR-a, ali nije donio konačnu odluku o tome čini li Izrael genocid ili ne. Sud u Haagu je u januaru pozvao Izrael da poveća isporuke humanitarne pomoći u Pojas Gaze, a krajem marta apelirao je na Izrael da ne postavlja prepreke u isporuci hrane i druge pomoći u Gazu.

Prema AP-u, Izrael tokom ovog rata nikada nije dozvolio ulazak 500 kamiona pomoći dnevno u Gazu, što je bio prosjek prije rata, kada je to područje već bilo pogođeno humanitarnom krizom. Najviše kamiona s hranom i medicinskom opremom izraelska vojska pustila je u Gazu u aprilu, ukupno 225 dnevno.

Broj kamiona je znatno opao u posljednja dva mjeseca, a početkom oktobra Izrael je čak dva tjedna onemogućio ulazak bilo kakve humanitarne pomoći.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE