INZKO: BiH jeste i uvijek će ostati jedinstvena zemlja

INZKO: BiH jeste i uvijek će ostati jedinstvena zemlja

Valentin-Inzko1

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko u intervjuu za TV1 govorio je o demonstracijama i zahtjevima građana u bh. gradovima, o odnosu s predsjednikom SNSD i RS Miloradom Dodikom, te cjelovitosti BiH i propasti pregovora o presudi u slučaju Sejdić – Finci pod patronatom komesara za proširenje EU Stefana Filea.

TV1: Već 27 dana traju protesti građana u BiH. Kakav je Vaš stav o posljednjim dešavanjima, šta su protesti donijeli novo BiH?

INZKO: U potpunosti i svesrdno podržavam pravo građana na mirne i demokratske proteste. Šta su oni donijeli, vi znate bolje. Vlade četiri kantona podnijele su ostavke, ispunjeni su još neki zahtjevi demonstranata, kao što je ukidanje “bijelog hljeba”. Trenutno su na djelu pregovori plenumi građana i predstavnika vlasti o daljim zahtjevima.

TV1: Prema Vašem mišljenju, jesu li zahtjevi građana opravdani?

INZKO: Mislim da jesu, 80 – 90 posto zahtjeva je opravdano. Drugo je pitanje koliko brzo se ti zahtjevi mogu realizovati. Ipak, mislim da su zahtijevi građana opravdani. Reis Kavazović rekao je da su se problemi građana gomilali godinama i sada se traži rješenje.

TV1: Kako komentiarate izjave da su protesti izrežirani ili podgrijani iz inostranstva, od nekih faktora iz međunarodne zajednice?

INZKO: Namjerno nisam išao na proteste na početku, iako sam bio u Sarajevu. Vidio sam kako gore zgrade, bilo je strašno… Da budem jednostavan i direktan – paučina u stomaku je paučina u stomaku. Kada je čovjek gladan, svejedno je da li je gladan stomak hrvatski, bošnjački ili srpski.

Odbacujem tvrdnju da je neko iz inostranstva to počeo. Ako je tako bilo, neka se kaže, ali ja to odbacijem.

TV1: Neki lideri su proteste iskoritili za nacionalne podjele. Kako gledate na tu činjenicu?

INZKO: Mislim da pojedini lideri svaki problemčić koriste za svoje ciljeve. Potpuno je jasno da nije bilo nikakvih nacionalnih podjela, radi se o socijalnom buntu. Počelo je baš tamo gdje je uvijek bilo najviše radnika.

Za vrijeme Austrougarske u Tuzli su se iskopavali so, ugalj… Tuzla je bila veliki industrijski bazen. Tamo su počeli protesti. Tamošnja vlast se oglušila. Nije slušala one koji su mjesecima demonstrirali, one koji već dugo nisu dobili plate, nezaposlene…

TV1: Kakav je Vaš odnos sa predsjednikom RS i SNSD Miloradom Dodikom?

INZKO: Želio BiH da Dodik svoje političke talente koristi u pozitivnom smislu. U više navrata rekao sam da ih koristi u suprotnom, negativnom smislu. Kada bi ih koristio u pozitivnom smislu, mogao bi biti lider u ekonomskom razvoju u regionu.

Nažalost, on svoje političke talente koristi u negativnom smislu.

TV1: Dodik je poručio da može odvojiti 49 posto teritorije BIH. Jesu li granice u Evropi promjenjive i kako gledate na Dodikove izjave?

INZKO: Ovako bih počeo: 22. maja 1992. godine BiH je kao jedinstvena, suverena, cjelovita država bila prihvaćena kao članica UN. Dakle, BiH bila je jednoglasno i jedinstveno prihvaćena i ona ima takav status.

Nema govora da neko uzme neki komad BiH i da ga negdje odnese.

Međunarodna zajednica više nego ikad jedinstvena je u stavu da BiH treba da postoji kao teritorijalno cjelovita i suverena država. U tome BiH ima svesrdnu podršku.

TV1: Komesar za proširenje EU Štefan Fuele izjavio je da se povlači iz pregovora o presudi ‘Sejdić-Finci’ zbog neuspjeha bh. političara da se dogovore o ovom uslovu za napredak ka EU. Šta će se dalje dešavati? Kakav je Vaš stav, hoće li ova odluka biti provedena?

INZKO: Divim se komesaru Fueleu na njegovom nadljudskom i herojskom naporu da pomogne u rješavanju ovog problema. Žalosno je da pitanje presude još nije riješeno.

Iza tog problema stoji mnogo ljudskih sudbina. Hiljade građana, koji su samo građani, pripadnici manjina ili djeca iz mješovitih brakova, ne mogu se kandidovati za pojedine funkcije u državi. To je velika diskriminacija.

Komesar Fuele je htio da pomogne, ali nije uspio u tome. Rekao je da sad domaći lideri moraju riješiti taj problem i to treba da učine brzo. Najbolje bi bilo da se to desi prije izbora, kako ne bi ostala neka mrlja na tim izborima.

TV1: Kakva je poruka građanim i političarima, šta možemo očekivati u ovih osam mjeseci do izbora?

INZKO: Bilo bi lakše da se radi o lokalnim izborima. Svi gradonačelnici svijeta prije izbora naprave čuda, asfaltiraju se putevi, popravljaju rasvjete… kako bi građani imali uspomenu na tu opštinu, na tog gradonačelnika.

Nadam se da će političari na višim nivoima u BiH, takođe, koristiti preostalih osam mjeseci da naprave čudo i da vrijeme ne propada. Ne radi se samo o vremenu prije izbora. Nakon njih slijedi formiranje vlada i to može potrajati.

Previše vremena je BiH izgubila. Njeni susjedi idu dalje, Hrvatska, Srbija, pa čak će i Kosovo krenuti brzo, ukoliko dobije neki ugovor sa EU. Jedino BiH zaostaje.

U interesu građana je da se to ispravi, te da se zemlja što više približi EU. Bh. građani uvijek su bili evropski orjentisani. Treba podsjetiti i na to kada je Evropa prognala Jevreje iz Španije, BiH ih je primila. BiH je uvijek bila Evropa u malom.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica