Inžinjeri negoduju jer OHR razgovara o skenerima sa nevladinim sektorom

Inžinjeri negoduju jer OHR razgovara o skenerima sa nevladinim sektorom

Upravni odbor Sekcije inžinjera elektronike, automatike i telekomunikacije – EAT koji djeluje pri Inžinjerskoj komori FBiH u skladu s misijom promocije i edukacije u oblasti tehnologija, analizirao je nametnute tehničke izmjene Izbornog zakona BiH s fokusom na izbornu tehnologiju. Njihova evaluacija se odnosi na implementaciju izbornih tehnologija. 

Edvin Škaljo iz Inžinjerske komore FBiH smatra da je jako bitno da tijela koja vode izborni procese po pitanju tehnologija uključe stručne i nezavisne organizacije. Poput EAT sekcija ili Inžinjerska komora FBiH u cjelini.

“Jako je frustrirajuće kada vidite da OHR razgovara o skenerima sa nevladinim sektorom u kojem nema niti jednog inžinjera. Također, treba znati da svaka država traži svoje rješenje i mi iz EAT-a pozivam domaće kompanije, fakultete, vladin sektor i nosioce fondova za start up razvoj da ohrabre naše kompanije da razviju izborne uređaje za izbore 2026 koristeći iskustva iz pilota koji je definsan ovim izmjena”, kazao je Škaljo za Akta.ba.

Uvidom u dostupni tekst novog izbornog zakona, a u pogledu tehnologija iz Inžinjerske komore FBiH ističu da se da primjetiti da su izmjene Izbornog zakona stručno osmišljene i većinom odgovaraju na njihove prethodno javno izražene sumnje. Ipak, primjećuje se oprezno uvođenje izbornih tehnologija, s naglaskom na pilot projekt, bez jasnih datuma za širu implementaciju u budućnosti. Ključno je napomenuti da izmjene ne sadrže tehničke greške koje bi mogle uzrokovati probleme u kasnijim fazama implementacije. 

U nastavku pročitajte detaljnu analizu Inžinjerske komore FBiH:

Elektronsko brojanje bez elektronskog glasanja

Izmjene uvode izborne tehnologije u procese identifikacije, brojanja i video nadzora, dok se elektronsko glasanje isključuje. Ovakav pristup smanjuje rizik od manipulacija i potencijalnih upada u sistem, jer treba imati u vidu da dodatna problem uveđenja el. glasanja predstavlja elektronska nepismenost jednog dijela našeg stanovništva.

Zakonska mogućnost realizacije pilot projekta

Nove odredbe omogućavaju detaljnu realizaciju pilot projekata s tehničke perspektive, ne favorizujući specifičnu opremu i osiguravajući transparentnost u nabavci opreme kroz postojeće zakonske okvire.

Izvještavanje o izlaznosti u realnom vremenu

Elektronska identifikacija omogućava efikasnije i transparentnije izvještavanje o izlaznosti, čime se smanjuje mogućnost manipulacija.

Pitanje šta je starije ručno ili elektronsko brojanje

U slučaju neslaganja, postoji obaveza ponovnog brojanja i elektronskim i ručnim metodama i nakon toga izborno CIK utvrđuje rezultate.  Ovdje moramo napomenuti da ponovljeno elektroničko brojanje u Centralizovanom mjestu neće biti identično elektronskom brojanju odmah po zatvaranju biračkog mjesta. Pretpostavljamo da će CIK koristiti i video zapise kao i analizu izlaznosti  pri utvrđivanju ispravnih rezultata.

Stručni nadzor

Nadzor upotrebe izbornih tehnologija je uglavnom oslonjen na IDDEEA i Agenciju za zaštitu ličnih podataka. Potrebno je osigurati uključenost stručnih nevladinih organizacija u proces nadzora radi dodatne transparentnosti i integriteta izbornog procesa. EAT je spreman aktivno učestvovati u nadzoru izbora samostalno ili u koordinaciji s relevantnim nevladinim organizacijama.

E.O. – Akta.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica