Ima li šanse za ljevicu ili su propustili sve vozove za političko jedinstvo

Ima li šanse za ljevicu ili su propustili sve vozove za političko jedinstvo

Gotovo ciklično svake dvije godine u javnom političkom prostoru u Bosni i Hercegovini se nameće pitanje ujedinjenja ljevice. Za takvo nešto potrebni su preduslovi, definsanje šta je to ljevica, da li postoji kod nas i šta je to jedinstvo.

Trendovi koji su rasprostranjeni širom Evrope svoj odraz su ostavili i u BiH. Ljevica i ljevičarske ideje prilično su udaljene od osnovne definicije i sve je teže pratiti putanju takvog političkog spektra. U našoj zemlji se ljevica često poistovjećuje sa socijaldemokratijom, za koju se vežu ideje o nekoj imaginarnoj socijalnoj pravdi, bez obzira na to koliko to bilo utopijski postavljeno.

U domaćim političkim okvirima stoga se termin ljevica, što opravdano, što isforsirano, koristi kao opozit etnonacionalnom. Shodno tome, pred svake izbore se najavljuju neka moguća ujedinjenja i zajednički nastupi. A ljevica, odnosno stranke koje se u svojim programima svrstavaju na lijevi politički spektar, koliko god to bilo diskutabilno, trenutno je razvučena, ideološki šarolika te egzistencijalno ugrožena.

U kontekstu trenutnih političkih gibanja zanimljivo je da se na pregovore o izbornom zakonu u Neumu, iako su bile pozvane, nisu odazvale stranke s lijevog i liberalnijeg bloka. To su prije svega SDP, DF i Naša stranka. Svaka je imala svoje razloge zašto je bojkotovala sastanak te bez obzira na načelno jedinstvo, njihovi stavovi su u velikoj mjeri još prilično udaljeni.

Svaka od spomenutih stranaka u određenom trenutku i na određenom nivou sklapa politička partnerstva sa strankom iz desnog spektra i u svom djelovanju čini najžešću opoziciju strankama iste ili slične provenijencije koja je iz nekih svojih interesa ostala na drugoj strani. A koliko su ljevičarske stranke u BiH izgubile kompas i koliko vjerovatno ni same u sebe ne vjeruju najbolje ilustrira primjer od prije nešto više od pola godine, kada je najavljena ideja o stvaranju novog političkog bloka u kojem su trebali učestvovati DF, Platforma za progres, Socijaldemokrate i Građanski savez. Ipak, nakon velikih najava, ta ideja se raspala i velikom brzinom sklonila u ladice zaborava.

U trenutnim okolnostima stranke ljevice u BiH traže svoje mjesto pod političkim nebom, često omeđeno egzistencijalnim interesima.

Ali pozicija ljevice u BiH nije ništa novo i drugačije od onoga što se dešava u regiji i Evropi. Dovoljno je uzeti za primjer predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, koji je bivši čelnik SDP-a, a danas po politici i porukama vješto artikulira čak i desničarske ideje.

Ne treba iznenaditi ako u narednom periodu ponovo na dnevni red ne dođe priča o potrebi ujedinjenja bh. ljevice, koliko god ona bila raslojena, politički rastrojena i nestabilna.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica