“HUKTANJE” | Neobičan video džematskog zikra u Zenici izazvao dileme
Na društvenoj mreži TikTok nedavno se pojavio neobičan video iz devedesetih godina, snimljen u jednoj džamiji u Gorici. Video prikazuje zajednički zikr, ali s elementima koji su izazvali široke rasprave. Naime, prizor nije tipičan zikr koji se obično izvodi u džamijama, već sadrži elemente poput glasnog huktanja, snažnog udaranja dlanovima o grudi i naglih pomjeranja tijela. Video se ubrzo proširio i na društvenoj mreži X, gdje je podijelio mišljenja, dok su jedni branili ovaj neobični zikr kao autentični dio sufijskog misticizma, drugi su ga označili kao odstupanje od tradicionalne islamske prakse.
VIDEO: https://vm.tiktok.com/ZMhbvba4h
Zikr, što doslovno znači “sjećanje” ili “spominjanje” Boga, praktikuje se širom islamskog svijeta kao način približavanja Uzvišenom. Tradicionalni zikr obuhvata ponavljanje Božijih imena, ajeta ili dova i može se odvijati tiho, u srcu, ili glasno, u zajedničkim okupljanjima. Ovaj video iz džamije u Gorici, međutim, prikazuje drugačiji, intenzivniji pristup. Ova vrsta zikra poznata je kao halvetijski zikr, popularan u određenim sufijskim redovima, koji vjeruju da takvo intenzivno fizičko izražavanje može dovesti do stanja duboke duhovne ekstaze i pročišćenja.
U vjerodostojnim hadisima se zikr spominje kao praksa koju je Poslanik, a.s., preporučivao svojim sljedbenicima, napominjući: *”Najbolji govor nakon Kur’ana je sjećanje na Allaha.”* (Muslim) Hadis prenosi da zikr treba biti skroman i prožet smirenošću. Ovaj pristup podržavaju mnogi učenjaci, navodeći da se spominjanje Boga treba odvijati u miru i staloženosti.
No, mišljenja o ovim sufijskim tehnikama variraju. Islamski učenjak dr. Esad Ebu Hanif iz Sarajeva komentirao je video rekavši da je “svaka praksa koja vodi ka duhovnom zadovoljstvu vrijedna poštovanja, dok god ne krši osnovna načela islama”. Drugi učenjaci, poput profesora Abdulaziza Hameida, izražavaju zabrinutost da takvi intenzivni oblici zikra mogu unijeti zbunjenost među muslimane i udaljiti ih od suštinskog, smirenog načina sjećanja na Boga.
Reakcije korisnika društvene mreže X podijeljene su. Dok jedni branili ovu praksu kao autentični dio sufijskog naslijeđa, drugi su izražavali skepticizam prema njenoj ispravnosti. Komentar jednog korisnika glasi: “Ovo je suština sufizma – duboka ljubav i predanost prema Stvoritelju kroz sveobuhvatnu predaju.” S druge strane, skeptičan komentar naglašava: “Islam je religija umjerenosti. Ovakvo ponašanje više podsjeća na ekstatične rituale nego na islam.”
Video iz džamije u Gorici otvorio je mnoga pitanja o granicama tradicionalne islamske prakse i sufijskih metoda. Kao i mnogi aspekti sufijskog duhovnog putovanja, ova praksa izaziva fascinaciju, ali i kontroverzu među vjernicima, podsjećajući nas da duhovna putovanja mogu imati različite manifestacije unutar iste vjere.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE