Hoće li uhođenje postati krivično djelo: Likvidirane žene u BiH imale su ime, život, porodicu, a sada su samo broj
Nasilje nad ženama u Bosni i Hercegovini raste, a kazne za počinitelje često su minimalne, što mnogi smatraju poticajem za nastavak takvih djela. Iako se izmjene Krivičnog zakona konstantno predlažu i najavljuju, do sada nisu usvojene.
Grupa mladih ljudi odlučila je podnijeti pet inicijativa za promjenu zakonodavstva, a o prvoj će razgovarati s parlamentarcima 17. septembra, nadajući se da će njihov glas pokrenuti promjene.
Jedan od glavnih problema je uhođenje, s kojim su se suočile brojne žene, često od strane bivših partnera. Ove žene žive u stalnom strahu i anksioznosti, ali nemaju adekvatnu sistemsku zaštitu. Zbog toga se mnoge žrtve boje govoriti javno. U inicijativi upućenoj Federalnom parlamentu, mladi predlažu da se uhođenje kazni s jednom do tri godine zatvora.
Predstavnica zagovaračkog Odbora mladih, Ajsela Kučinar, ističe za N1 da zabrane prilaska često ne sprječavaju nasilnike da nastave pratiti i uznemiravati svoje žrtve.
“Vidjeli smo brojne slučajeve u kojima su žene prijavile nasilje, no nasilnici su nastavili s uhođenjem, što je moglo završiti fatalno, kao da prijava nije ni postojala,” kaže Kučinar.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE