Hoće li novi porez Rusiji morati platiti kupci: I u BiH od danas skuplji plin
Ministarstvo finansija Bugarske izdalo je uputstvo državnom operateru plinskog transportnog sistema “Bulgartransgaz” o primjeni odluke o uvođenju doprinosa za tranzit prirodnog plina porijeklom iz Rusije. Dio je to restriktivnih mjera protiv Rusije zbog njene agresije na Ukrajinu, pa će ruski plin biti dodatno oporezovan s 20 bugarskih leva ili gotovo 20 KM za svaki megavatsat koji prođe “Turskim tokom”.
Plin je u BiH od danas skuplji za 4,96 posto, novo poskupljenje očekuje se od 1. januara, ali bismo sva “redovna” mogli zaboraviti zbog ovakve odluke Bugarske. Ona važi od danas, a u roku od 14 dana, do 14. novembra, novi doprinos morat će biti plaćen. Procjenjuje se da bi ukupni troškovi transporta ruskog plina kroz Bugarsku mogli iznositi više od 2,5 milijardi eura.
– Obveznik plaćanja je ruski “Gazprom Export”, koji to može prebaciti na kupce, odbiti plaćati, čime se može dovesti u situaciju da im Bugarska plijeni imovinu, ili obavezu prihvatiti kao svoj trošak, što je malo vjerovatno. U slučaju da ovaj porez bude obaveza kupca, to bi značilo da bi u BiH minimalno povećanje cijene plina, bez očekivanog rasta cijene od januara, trebalo iznositi gotovo 20 posto – kaže stručnjak za energetiku Almir Bečarević.
Ako slabo čujete ili vam zuji u ušima, ne prepuštajte ništa slučaju već delujte preventivno. Eksperti preporučili da se pije 2 puta dnevno.
Stručnjak za energetiku i konsultant ekspertske platforme “nLogic Advisory” Nihad Harbaš kaže da je Bugarska od početka ruske invazije prestala koristiti ruski plin, pronašla alternativne izvore i sada može postavljati uvjete. Bugarski porez će iznositi blizu petine ukupne tržišne cijene ruskog plina koji se isporučuje “Turskim tokom”.
– Ovo je jedna veća politika EU usmjerena protiv Rusije, pa je većina zemalja EU dala podršku Bugarskoj. Međutim, postoje dugoročni ugovori koji se u ovakvim situacijama i krše, pa je nekad jeftinije platiti kaznu nego pristajati na nove cijene. Drastično poskupljenje mislim da nije moguće, iako mogu pogriješiti, prije svega iz političkih razloga, ali i zbog toga što je BiH zanemariv potrošač. To mnogo više može utjecati na Srbiju i Mađarsku, ali, s obzirom na to da su to proruske vlade, da je entitet RS proruski, mislim da će to ublažiti udar na cijene u ove tri zemlje – kaže Harbaš.
Dodaje da je ova situacija jasan znak da je budućnost ruskog plina u BiH upitna, da se zbog podrške SAD moramo okretati “Južnoj interkonekciji”, kao alternativnom plinovodu, a dugoročno prestati koristiti uvozne energente gdje god je to moguće.
– Integracijom toplotnih pumpi u KS možemo zamijeniti 60 posto ruskog plina. To možemo i korištenjem otpadnih, geotermalnih i pitkih voda. Važno je, prije svega, definirati odnose triju kompanija – “Toplana”, koje “Sarajevogasu” duguju gotovo 80 miliona KM, “Sarajevogas” duguje 20-30 miliona “BH-Gasu”, kojem su sada, nakon što je “Energoinvest” preuzeo snabdijevanje, odrezana krila i bitiše samo zato što je tu. U slučaju električne energije, ako ovako nastavimo raditi, mi ćemo za pet-šest godina morati uvoziti struju – ističe Harbaš.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE