Hoće li nova godina BiH donijeti kvalitetnije, u Evropi, priznato obrazovanje?
Stručnjaci Evropskog udruženja za osiguranje kvalitete u visokom obrazovanju u posjeti su Bosni i Hercegovini. Sve se dešava prvi put nakon što su odbili dati našoj zemlji pozitivnu ocjenu za punopravno članstvo. Raniji razlog, između ostalog, bilo je i miješanje politike u obrazovanje. Hoće li nova godina državi donijeti i kvalitetnije, u Evropi, priznato obrazovanje?
Prodaja diploma, završavanje fakulteta za par dana, kupovina ispita… Sve su ovo evidentirane pojave u obrazovanju širom BIH. Dekani, rektori, profesori privatnih fakulteta hapšeni su u akcijama SIPA-e i državnog tužilaštva. Nakon velike akcije “Klaster” proces akreditacije nekoliko privatnih fakulteta bio je obustavljen.
“Nakon njihovih žalbi i pribavljanja dodatnih informacija od Tužilaštva BiH, postupci su nastavljeni, neki su još u toku, a neki su okončani. Pribavili smo informacije od naše prosvjetne inspekcije u pogledu kontrola koje su izvršene nakon tih dešavanja”, kaže Biljana Vojvodić, direktorka Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske.
Visoko obrazovanje u BiH
Čelni ljudi Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju stigli su u Banjaluku, no nisu se do detalja upoznali sa akcijama protiv suzbijanja trgovine-diplomama. Predsjedavajući ENQA-e Douglas Blackstock smatra da je akademski integritet generalno problem u cijelom svijetu.
“Kao Asocijacija trudimo se da se borimo protiv varanja i lažnih diploma, te kvalifikacija na svjetskom nivou. Ovo je nešto sa čim se svaka zemlja bori i ne može se sama raditi na tom pitanju”, navodi Blackstock.
Među 47 zemalja članica od Islanda do Kazakstana i dalje nema Bosne i Hercegovine. Ona mora pratiti evropske standarde i smjernice, ukoliko želi biti punopravna članica ENQA-e. Najavljuje se i eksterno vrednovanje kvaliteta od nezavisnog međunarodnog tijela.
“Tu se prije svega potvrđuje da je sama agencija nezavisna, nezavisna u svom radu, nezavisna od uplitanja organa vlasti, nezavisna od uplitanja različih univerziteta”, tvrdi Blackstock.
Harmonizacija propisa u oblasti visokog obrazovanja mogla bi biti osnovi preduslov za članstvo u ENQA-i do 2025. godine. Desetine ministarstava i tijela, ili preko 20 ustanova za priznavanje inostranih kvalifikacija, preobiman su aparat sa kojim EU ne želi komunicirati.
“Znate da je obrazobni sistem u BIH veoma složen, da imamo 12 obrazovnih nadležnih vlasti, da imamo agenciju koja koordinira, u tom smislu je potrebno da se u najmanju ruku harmonizuje prostor BIH u oblasti visokog obrazovanja”, poručuje Enes Hašić, direktor HEA.
Umjesto pridruženog, punopravno članstvo u ENQA-i značilo bi automatsko priznavanje bh. diploma u Evropi i šire, kaže resorna ministruica.
“Što bi značilo da naši studenti, akademsko osoblje, diplomci, mogli da se slobodno kreću u evropskom obrazovnom prostoru bez obzira da li žele učiti, studirati istraživati, ili čak se zapošljavati”, kaže Dubravka Bošnjak, ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine.
Evaluatori iz Evrope pohvalili su napredak i agencije na nivou Republike Srpske, ali i i državne agencije HEA. Od pohvala neće mnogo imati oni domaći studenti ili pak radnici čije diplome je osporila susjedna Hrvatska.
N1
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE