Hoće li Dodik moći obavljati ijednu funkciju: Stiglo objašnjenje iz Suda BiH

Hoće li Dodik moći obavljati ijednu funkciju: Stiglo objašnjenje iz Suda BiH

Sud je naknadno objavio i pravne posljedice nakon što je Dodiku izrečena kazna zatvora u trajanju od jedne godine, kao i mjera sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS u trajanju od 6 godina

Ukoliko postane pravosnažna, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik neće moći obavljati nijednu funkciju zbog pravnih posljedica koje su mu izrečene uz presudu Suda Bosne i Hercegovine, potvrđeno je iz Suda za Detektor.

Sud je naknadno objavio i pravne posljedice nakon što je Dodiku izrečena kazna zatvora u trajanju od jedne godine, kao i mjera sigurnosti zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske u trajanju od šest godina, od dana pravosnažnosti presude.

00:00/01:35
Truvid
auto skip

– Pravne posljedice nastupaju po sili zakona, po pravosnažnosti presude, što znači da kad i ako presuda postane pravosnažna, optuženi Milorad Dodik neće moći obavljati nijednu od dužnosti ili poslova koji su navedeni u tačkama, precizirali su iz Suda BiH za Detektor.

Pravne posljedice koje su propisane Krivičnim zakonom BiH odnose se na prestanak službene dužnosti i zaposlenja, zabranu obavljanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava.

Bivša sutkinja Državnog suda i advokatica Mira Smajlović objašnjava da je tumačenje Suda koje je uslijedilo naknadno odgonetnulo ono što je stvaralo dilemu u javnosti u pogledu zabrane obavljanja dužnosti Dodiku ukoliko presuda postane pravosnažna.

– Jedno je mjera bezbjednosti, drugo su pravne posljedice osude. Ono što je sudinica Uzunović njemu izrekla uz presudu to je izreka presude, a pravne posljedice su nešto što, kad bude presuda pravomoćna i još ako je osuđujuća, proizvodi u spoljnom svijetu u pravnom prometu kao posljedicu, kazala je Smajlović.

Objasnila je da pravne posljedice ne sprovodi u praksi Sud BiH, koji je izrekao presudu.

– Pravne posljedice u praksi provodi organ gdje obnaša tu funkciju. Sud se neće baviti time, on je izrekao presudu i ona je takva. Međutim, pravnim posljedicama presude će se baviti organ čiji je on nosilac vlasti, kazala je.

Smajlović je rekla da ne postoji mogućnost neprovođenja ovih pravnih posljedica i presude u praksi.

– Ima kontrola kada je presuda pravomoćna, ne može se desiti da to prećutno prođe, kazala je za Detektor.

Iz Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH) nisu mogli zvanično govoriti o nepravosnažnoj presudi poštujući presumpciju nevinosti.

Novinari Detektora su iz više nezvaničnih izvora CIK-a BiH saznali da se kazne zatvora u trajanju od godinu dana automatizmom pretvaraju u novčane i da se mandati u tom slučaju ne oduzimaju, dok, s druge strane, prakse s pravnim posljedicama po osuđenike nisu imali do sada, što zahtijeva da se svi članovi CIK-a sastanu i zasjedaju po tom pitanju.

Dodik je proglašen krivim da je od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.

Na ovu presudu je dozvoljena žalba Apelacionom vijeću Državnog suda. Prema dosadašnjoj praksi Suda BiH, obično protekne nekoliko sedmica do nekoliko mjeseci između prvostepene i drugostepene presude.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE