Hitno zaustaviti diskriminaciju Bošnjaka i progon 

Hitno zaustaviti diskriminaciju Bošnjaka i progon 

kadra s Državnog univerziteta u Novom Pazaru u Srbiji

„Matično društvo bošnjačkih vijeća“ kao tijelo koje okuplja sva bošnjačka vijeća s prostora   bivše Jugoslavije, SAD i Kanade, obavještava javnost da je Državni univerzitet u Novom Pazaru (DUNP) u posljednje vrijeme poduzeo niz koraka koji su u potpunoj suprotnosti sa socijalnim okruženjem u kojem djeluje i interesima zajednice u kojoj se nalazi, čime osporava temeljna prava Bošnjaka.

Univerzitet u Novom Pazaru je osnovan 2006. godine s ciljem naučno-nastavnog bavljenja kulturom prostora u kojem se nalazi, te proizvodnjom kadra za potrebe zajednice. Prilikom osnivanja utemeljena je studijska grupa Srpski i bosanski jezik i književnost, da bi nakon dvije godine bila preimenovana u Srpska književnost i jezik, unutar koga je zadržan dio predmeta ili sadržaja predmeta iz oblasti bosanskog jezika i bošnjačke književnosti. U postupku pripreme materijala za posljednju akreditaciju (2023/2024), svi ovi sadržaji su izbačeni, čime su prekršena temeljna prava Bošnjaka kao većinskog naroda u Sandžaku, u kome se Univerzitet i nalazi. Bosanski jezik u obrazovnom sistemu na prostoru Sandžaka u dijelu Srbije prisutan je od školske 2003./2004. godine, najprije kao izborni predmet, a od školske 2012./2013. godine kao jezik ukupne nastave, a u kome je trenutno zastupljeno više od 16.000 djece na svim nivoima obrazovanja do univerzitetskog. Ovakve odluke Državnog univerziteta u mnogome štete i dovode u pitanje budući uspješan razvoj ovog vida manjinskog obrazovanja Republike Srbije na ovom prostoru.

Uprava Univerziteta je potpisala sporazum s Univerzitetom u Tuzli, navodno u cilju pokretanja zajedničkog studijskog programa bosanski jezik i bošnjačka književnost, koji će sama devalvirati na sastanku u resornom ministarstvu u Beogradu, a potom organizirati naučnu konferenciju „Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas“, 2. – 3. novembar 2024. godine. Kako i sam naslov ukazuje, a uvidom u program sasvim je jasno, na ovom skupu nema ničega što odgovara potrebi Sandžaka ili potrebi Bošnjaka. Sve su teme isključivo u cilju propagiranja jednonacionalnog koncepta jezika i književnosti, čak i kada se govori o dijalektima, jeziku književnog djela ili književnosti općenito. Činjenica da se pojavljuje poneko ime bošnjačkog pisca služi zamagljivanju slike, jer su prisutni samo oni koje historija srpske književnosti tretira kao isključivo srpske pisce.

Umjesto da bude organiziran skup i o srpskoj i o bošnjačkoj književnosti, i o bosanskom i o srpskom jeziku, Državni univerzitet i organizatori skupa provode apsolutno mononacionalnu i ideološki zasnovanu „naučnu“ konferenciju. Očigledno je da na ovaj skup nisu pozvani istraživači iz Sarajeva, Tuzle, Zenice, Mostara i Bihaća, iako se organizatori hvale kako su tu i predstavnici Bosne i Hercegovine. Predstavnici – da, ali čega i koga? 

Uzevši u obzir sve navedeno, kao i krajnje loše međuljudske odnose na Univerzitetu, koje Uprava Univerziteta već duže vremena proizvodi, odlazak kvalitetnog domaćeg kadra, onemogućavanje napredovanja iako su referati relevantnih komisija pozitivni, progon jedine profesorice suvremene bošnjačke književnosti dr. Nadije Rebronja, te konstantno urušavanje ove visokoškolske ustanove, na što je Bošnjačko nacionalno vijeće u Republici Srbiji u više navrata ukazivalo Upravi Univerziteta, „Matično društvo bošnjačkih vijeća“ daje podršku Bošnjačkom nacionalnom vijeću u zahtjevu da se na ovoj visokoškolskoj ustanovi uvede zakonit rad, kao i zahtjevu da Ministarstvo prosvjete uvede prinudnu upravu na DUNP te da se zaustavi progon studijskih programa od nacionalnog značaja za Bošnjake i bošnjačkog kadra s Univerziteta.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica