Hfz. dr. Benjamin ef. Idriz: Gledamo islam kao jedno veliko bogatstvo za globalni svijet
U dvadeset trećoj emisiji „Stil života u islamu“ govorili smo o mnoštvu isprepletenih osjećaja koji kao da prestižu jedan drugog. To naša duša govori.
Ljepota je u različitosti, u kulturama koje nas spajaju, u kulturi življenja i vjerovanja, koja je naše bogatstvo. Koliko god da se čini, možda i na trenutak, da smo različiti i da imamo, možda, neke svoje posebne tradicionalne vrijednosti, stil života je isti ma gdje se nalazili.
- Ja dolazim iz jednog kozmopolitskog grada Skoplja, gdje je nekoliko jezika bilo prisutno u samo jednoj mahali. Vidimo kada se susreću jezici, kulture, tradicije, mentaliteti… tu osjetim jedno veliko bogatstvo, bogatstvo kada se susreću kulture i tradicije. Nas je uzvišeni Bog tako različitim stvorio. On da je htio, On bi nas stvorio jednom nacijom. Jedan od Božijih znakova je da je Allah stvorio nebesa i zemlju i zatim kaže da je stvorio vas da govorite različitim jezicima. Ti različiti jezici su kao mostovi koje mi postavljamo, mi muslimani Bošnjaci, Turci, Albanci, bez obzira na to odakle dolazimo dajemo taj doprinos njemačkoj kulturi kroz naš islam, ljepotu islama. Islam je postao jedan veoma važan fenomen. Ramazan je isto postao jedan važan fenomen u njemačkom društvu. Njemački intelektualci, političari, njemački mediji su itekako zainteresovani za islam, posebno za ramazan, kako mi obilježavamo ramazan, zbog čega se sastajemo, zašto organizujemo iftare, zašto nemuslimane pozivamo za naše zajedničke sofre, zašto dijelimo tu sreću i radost s drugim ljudima. Gledamo islam kao vjeru, kao kulturu, kao jedno veliko bogatstvo za globalni svijet, rekao je hfz. dr. Benjamin ef. Idriz.
Iskušenja dolaze sa sredinama u kojima živimo, a to su nemogućnost, vlastita borba za očuvanje identiteta, vjere. U sredinama u kojima se neke stvari podrazumijevaju, u sredinama u kojima nam je sve dostupno, gdje možemo izražavati svoje vjerovanje i pripadanje, i ona nose određena iskušenja sa sobom.
- Upravo je sada taj period u ramazanu kada su Bošnjaci, odnosno muslimani koji stoje na zapadu u Evropi u fokusu. Mi htjeli ili ne, više nekada zanim Njemce šta to radimo i kako obilježavamo ramazan. Muslimani su, posebno u Evropi, veoma aktivni u ramazanu. Pokušavaju da postave most sa sugrađanima, komšijama ili pojedinačno pozivaju svoje komšije nemuslimane na iftare. Imamo taj fenomen da imamo dječije iftare ili omladinske iftari, gdje mi nemuslimansku populaciju pozivamo na takva druženja. Kada oni vide tu duhovnost, ilahije, melodije, iskrenost naše djece… Oni koji prelaze na islam prelaze zahvaljujući prijatelju koji je otvorio svoje srce, bio otvoren prema, pozvao ga na ručak ili večeru i sada na iftar. Ramazan ima veliku ulogu postavljanja mosta kada vlada mnogo predrasuda. Mi kao muslimani na Zapadu suočavamo se s raznim etiketiranjem i predrasudama. Mi kao muslimani ne smijemo kriviti druge što su oni takvi, već pitati sebe zašto se ne otvorimo prema njima. Nikada ne smijemo odustati od naših principa, a to je da pozivamo druge. Pozivajte druge, neka dođu zajedno, na zajedničku riječ, jer ta zajednička riječ može biti ramazan, ta zajednička riječ može biti iftar, post. Ona atmosfera i ljepota mogu biti za nas jedna velika šansa kako možemo na najbolji način prezentirati našu vjeru, govoriti o vrijednostima. U Njemačkoj ima 2.700 džemata. Svi su aktivni u toku ramazana. To je jedan veliki kapital i drugi to primjećuju. Dolaze mediji, snimaju iftare. Mi imamo našu djecu koja su rođena u Njemačkoj. Oni kroz taj jezik i kulturu mogu uspostaviti bolje odnose s drugim narodima, kaže hfz. dr. Benjamin ef. Idriz.
U večerašnjoj emisiji „Stil života u islamu“ govorili smo o tome koliko je u današnje vrijeme važno da se posvetimo znanju i učenju, da uvažavamo sve ono što nam je časnom knjigom Kur’anom propisano.
- Ramazan nije samo mjesec posta i mjesec Kur’ana. Period posta će prestati, ali period Kur’ana nastavlja dalje. Bitno je da mi te vrijednosti Kur’ana intenziviramo tokom učenja. Bitno je da poslije ramazana njegujemo te vrijednosti. Koju poruku nosi Kur’an današnjem čovjeku? To su univerzalne, etičke vrijednosti. Veoma je važno da odgojimo našu djecu da uče sufaru, da završe hatmu ili da postanu hafizi. Često se kaže da je Kur’an objavljen u Mekki, a najljepše se recitiralo u Kairu, a najljepše pisalo u Istanbulu. Pitanje je gdje se najviše razumije, gdje se principi i vrijednosti najbolje implementiraju. Nadam se da je ramazan prilika da to bude naš početak da obnovimo svoj odnos s Božijom riječi prema ljudima. Da li smo se popravili tokom ramazana, možemo li nastaviti da poboljšavamo ta stanja do sljedećeg ramazana, rekao je hfz. dr. Benjamin ef. Idriz.
Divno je slušati iskustva o različitosti koja nas istovremeno povezuju gdje god da se nalazimo, gdje god da živimo, poruka je večerašnje emisije „Stil života u islamu“.
Hayat
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE