HDZ traži da kantoni upravljaju eksploatacijom skoro svih resursa, Federaciji BiH bi ostavili samo ugalj

HDZ traži da kantoni upravljaju eksploatacijom skoro svih resursa, Federaciji BiH bi ostavili samo ugalj

HDZ je uputio amandmane na Prijedlog Zakona o rudarstvu Federacije Bosne i Hercegovine, kojima traži da kantoni imaju nadležnost u eksploataciji skoro svih prirodnih resursa.

Predstavnički dom Parlamenta FBiH će 26. juna razmatrati ovaj prijedlog zakona. Jednim od HDZ-ovih amandmana se traži da resorna kantonalna ministarstva, kako je naglašeno, upravljaju:

  • Mineralnim sirovinama iz kojih se mogu proizvoditi metali i njihova jedinjenja;
  • Svim vrstama soli i solnih voda i plinova koji se sa njima javljaju;
  • Geotermalnom energijom, geotermalnom i termalnom vodom, iz kojih se može dobiti i koristiti akumulirana toplota u energetske svrhe. To se ne odnosi na mineralne i geotermalne vode koje se koriste u ljekovite, balneološke i rekreativne svrhe ili vodu za piće i druge namjene, na koje se primjenjuju propisi o vodama;
  • Nemetalnim mineralnim sirovinama (abrazivi, azbesti, barit, bentonit, bijeli boksit, cementni laporci, dijatomit, dolomit, feldspat, fluorit, gips, grafit, kreda, krečnjak, kvarc, kvarcni pijesak, kvarcit, keramičke i vatrostalne gline, keramziti, škriljci, liskuni, magneziti, opekarske gline, pirofiliti, sumpor, tuf, talk, talkni škriljci, tehničko-građevinski kamen, arhitektonsko-građevinski kamen, ukrasno i poludrago kamenje, šljunak i pijesak za građevinarstvo izvan javnog vodnog dobra);
  • Svim sekundarnim mineralnim sirovinama koje se javljaju kao neiskorišteni ostatak dobijanja, oplemenjivanja i prerade primarnih mineralnih sirovina;
  • Svim nanabrojanim mineralnim sirovinama prirodnog porijekla.

Dakle, prema HDZ-ovom prijedlogu, kantoni bi upravljali eksploatacijom skoro svih resursa, osim uglja, ugljikovodika u čvrstom i plinovitom stanju, svih vrsta bituminoznih i uljnih stijena te ostalih plinova, koji se nalaze u zemlji i radioaktivnih mineralnih sirovina. Za prethodno navedene resurse bilo bi nadležno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH.

Za razliku od HDZ-ovih amandmana, Prijedlogom Zakona, kojeg je utvrdila Vlada FBiH, predviđeno je da resorno entitetsko ministarstvo upravlja:

  • Energetskim mineralnim sirovinama;
  • Mineralnim sirovinama iz kojih se mogu proizvoditi metali i njihova jedinjenja;
  • Svim vrstama soli i solnih voda i plinova koji se sa njima javljaju;
  • Geotermalnom energijom, geotermalnom i termalnom vodom, iz kojih se može dobiti i koristiti akumulirana toplota u energetske svrhe. To se ne odnosi na mineralne i geotermalne vode koje se koriste u ljekovite, balneološke i rekreativne svrhe ili vodu za piće i druge namjene, na koje se primjenjuju propisi o vodama.

Nadalje, Prijedlogom Zakona je predviđeno da resorna kantonalna ministarstva upravljaju nemetalnim mineralnim sirovinama, svim sekundarnim mineralnim sirovinama, koje se javljaju kao neiskorišteni ostatak dobijanja, oplemenjivanja i prerade primarnih mineralnih sirovina i sve nenabrojane mineralne sirovine prirodnog porijekla.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica