HDZ ne može blokirati imenovanje generala, osim ako SNSD ne žrtvuje svoj kadar zbog njih

HDZ ne može blokirati imenovanje generala, osim ako SNSD ne žrtvuje svoj kadar zbog njih

Imenovanje Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine je još jedan kamen spoticanja za partnere iz državne koalicije s obzirom na to da jedni tvrde kako je imenovanje novih generala nezakonito, a drugi ističu da u proceduri nema ništa sporno.

Naime, Ministarstvo odbrane BiH je u 11. mjesecu prošle godine usaglasilo spisak generala Zajedničkog štaba OS i drugih funkcija generalskog zbora. Predsjedništvo BiH je to potvrdilo nakon što su izmijenili prijedlog generala iz reda hrvatskog naroda te je imenovanja poslalo na Predstavnički dom BiH, gdje će se 31. januara glasati o postavljanju na funkciju.

Prijedlog koji je poslat iz resornog ministarstva je Gojko Knežević za načelnika Zajedničkog štaba, a Marko Stojčić i Mirsad Ahmić za njegove zamjenike. Međutim, član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Željko Komšić je tražio da umjesto Stojčića bude imenovan Martin Propadalo.

To se nije dopalo HDZ-u zbog čega insistiraju da je imenovanje nezakonito. Oni navode kako Komšić nije mogao imenovati drugo ime od predloženog, ukoliko napravljenu izmjenu nije vratio Ministarstvu odbrane na usaglašavanje. Poručuju kako su time prekršeni Zakon o odbrani BiH i Zakon o službi u OS BiH, međutim ne preciziraju o kojim je tačno članovima riječ, a ni mi nismo pronašli gdje se u tim zakonima konkretno definiše dodatno usaglašavanje Ministarstva i Predsjedništva.

S druge strane, iz kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića je tada odgovoreno na optužbe o nezakonitom imenovanju, navodeći da Stojčić nije imao odgovarajuću diplomu za poziciju na koju je predložen.

“General Stojčić nije imenovan zato što nema odgovarajuću školsku spremu. Osim toga Stojčić je ispunio uslove za penzionisanje. Martin Propadalo ispunjava sve uslove za imenovanje, shodno članu 116. Zakona o službi u Oružanim snagama i članu 19. Pravilnika o unapređenju vojnih lica, Službenik glasnik BiH br. 34/23”, naveli su iz kabineta.

Zakoni na koje se pozivaju iz kabineta govore o tome šta je potrebno za imenovanje generala, odnosno koji su njihovi uslovi za unapređenje, međutim ne tretiraju legitimnost Komšićeve odluke da bez saglasnosti resornog ministarstva promijeni prijedlog imenovanja. U povezanim zakonima također nismo pronašli definiciju kako postupiti u slučaju da neki od predloženih kandidata za Zajednički štab ne ispunjavaju uslove. Jedino što jeste precizirano je da “Predsjedništvo BiH imenuje sva profesionalna vojna lica na formacijska mjesta za koja je predviđen čin generala na osnovu prijedloga ministra odbrane”, što ne odgovara na pitanje ko je u pravu po pitanju zakonitosti.

Predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića smo pitali za komentar o procesu imenovanja na šta nam je odgovorio kratko i jasno.

“Imenovanje generala je izvršeno od strane Predsjedništva BiH u potpunosti u skladu sa zakonom. Naravno da u HDZ-u nisu zadovoljni pojedinim rješenjima, ali to nije naš problem. Pokušaji da se ta imenovanja ospore nemaju pravno i zakonsko utemeljenje, nego su politički motivisani”, rekao je on za Klix.ba.

Stoga, očekuje se da će 1. februara, nakon glasanja u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, novi generali biti imenovani u Zajednički štab OS BiH. Da bi bili imenovani, potrebna je većina zastupnika, a to bi se moglo postići i bez SNSD-a i HDZ-a, ukoliko odluče glasati protiv. Naime, glasovi Trojke, opozicije iz FBiH i opozicije iz RS-a bi bili dovoljni.

Hoće li SNSD podržati imenovanje u Zajednički štab OS BiH?

Ako je suditi prema logici, SNSD-ovi zastupnici u Predstavničkom domu BiH bi trebali podržati imenovanje Zajedničkog štaba OS BiH s obzirom na to da su političari iz RS-a na ovome dugo insistirali.

Još od februara pretprošle godine se očekuje rotacija u navedenom tročlanom štabu, prilikom čega je na čelo trebao sjesti general iz reda srpskog naroda. Zbog toga je članici Predsjedništva BiH iz RS-a Željki Cvijanović i zamjeniku ministra odbrane iz srpskog naroda Aleksandru Goganoviću bilo izrazito važno da ovo imenovanje dođe na red.

Međutim, glasanje zastupnika SNSD-a ipak neće biti u potpunosti zasnovano samo na logici, nego i na dogovoru sa koalicionim partnerima Trojkom i HDZ-om. Zamjenik ministra Goganović je kazao da prijedlozi iz reda srpskog naroda imaju podršku SNSD-a, ali da ne zna kako će zastupnici glasati.

“Nisam siguran kako će poslanici SNSD-a glasati u Predstavničkom domu. SNSD podržava imena generala iz reda srpskog naroda koje je usvojilo Predsjedništvo BiH. U kom pravcu će se kretati glasanje PD PS BiH zavisi od dogovora sa partnerima, odnosno Trojkom i HDZ-om”, rekao je Goganović za Klix.ba.

Ono što ističe na samom početku izjave jeste da zakon ne predviđa šta ukoliko Parlamentarna skupština Bosne u Hercegovine ne potvrdi imena generala koje su imenovali članovi Predsjedništva BiH, “kao vrhovni komandant i jedino tijelo koje je zaduženo za sprovođenje spoljne i odbrambene politike”. Bez obzira na ishod, kaže da imenovanje stupa na snagu 1. februara.

“Ministar odbrane, gospodin Helez potpisao je odluku o primopredaji. Ona će se realizovati 31. januara i novi generali stupaju na dužnost od 1. februara… Šta će se dešavati u oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine još uvijek je neizvjesno. Iskreno me raduje što nakon dvije godine kašnjenja sa ovim procesom, Oružane snage BiH dobijaju nove generale. Vjerujem da ćemo imati odličnu saradnju, kako bismo zajedno gradili i razvijali multietničke Oružane snage BiH”, kazao je on.

Šta zahtjeva HDZ?

S obzirom na to da su u HDZ-u nezadovoljni Komšićevim prijedlogom, predstavnici te stranke u Parlamentarnoj skupštini BiH su uputili izmjene Zakona o odbrani.

Izmjenama predlažu da ministar odbrane dostavlja novi prijedlog Predsjedništvu BiH u roku od 15 dana u slučaju da Predsjedništvo BiH ne potvrdi sve kandidate, s obzirom na to da trenutno zakon ne predviđa šta treba raditi u slučaju neslaganja.

Ovo bi se trebalo naći na sljedećoj sjednici Doma naroda BiH, međutim da bi moglo spriječiti trenutna imenovanja, potrebno je da bude usvojeno u oba doma.

Glavni problem za HDZ je to što je Komšić iskoristio priliku da izbaci HDZ-ov prijedlog sa spiska, a ubaci osobu koja njemu odgovara, s obzirom na to da je Predsjedništvo BiH vrhovni komandant države, a da zakoni ne propisuju da to ne smije uraditi.

“Moj kolega, zamjenik ministra odbrane BiH iz reda hrvatakog naroda ima određena njegodovanja jer je član Predsjedništva BiH, gospodin Komšić promijenio ime jednog generala, iz reda hrvatskog naroda, u odnosu na spisak koji smo dostavili iz Ministarstva odbrane, nakon što smo ga usaglasili moje kolege, ministar Helez, zamjenik ministra Galić i ja”, potvrdio nam je Goganović.

HDZ smatra da je to još jedan primjer diskriminacije hrvatskog naroda, kakva je, kako tvrde, godinama zastupljena u Predsjedništvu BiH.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica