Građani Bosanske Krupe preplavljeni strahom i pitanjima: Šok i nevjerica…

Građani Bosanske Krupe preplavljeni strahom i pitanjima: Šok i nevjerica…

Šok i nevjerica. Tako se u dvije riječi može opisati osjećaj građana Bosanske Krupe nekoliko sati nakon ubistva jednog policajca i ranjavanja drugog u policijskoj stanici u tom gradiću na zapadu Bosne i Hercegovine.

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je napad okarakterisalo “terorističkim činom, s motivom – napad na instituciju, policijski organ s ciljem zastrašivanja stanovništva”.

Dvojica policajaca su bila na dužnosti.

Amra Kajtezović cijeli događaj opisuje kao “strašan” za jedno ovako malo mjesto gdje se svi poznaju.

“Šta je povod bio, stvarno ne znamo. Strašno je šta se među djecom dešava, vjerovatno su utjecale i društvene mreže, TikTok posebno”, priča Amra, prenosi RSE.

Događajem u Bosanskoj Krupi, koja prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine ima oko 14.000 stanovnika, zatečena je i Nasiha Šarić.

“Svi smo iznenađeni i šokirani takvim slučajevima, jer se to kod nas nije dešavalo. Svi smo nekako drugačiji, imaš neku dozu nekog straha, kome to treba”, pita se Nasiha.

Istraga o cijelom slučaju još traje a policija, ni tužilaštvo nisu željeli dati više detalja.

Iz policije su kazali da je obavljen pretres kuće u kojoj je živio maloljetnik koji je napao policiju i oduzeti predmeti koji će biti korišteni tokom istrage.

Nadležni nisu željeli ni potvrditi, ni demantirati da je riječ o vjerskom ekstremizmu, o čemu su nezvanično pisali mediji.

U centru grada susrećemo i Asima Demirovića. Ubistvo policajca i ranjavanje još jednog, Asim ocjenjuje kao “tragediju kompletnog sistema”.

“Ovo je tragedija društva, tragedija jedne porodice, kompletnog sistema, negdje je zapelo, negdje treba više raditi, to se trebaju pozabaviti stručne institucije. Uplašen sam za dijete svoje”, kaže on.

Krivični zakoni Bosne i Hercegovine, kao i entiteta Federacija BiH, podrazumijevaju da je teroristički čin radnja koja može ozbiljno oštetiti državu. Takve radnje uključuju i napad na život službene osobe, odnosno “napad na fizički integritet lica”.

Riječ je o maloljetniku koji je mlađi od 16 godina i ne može mu se suditi kao odrasloj osobi.

“Za ovo krivično djelo propisana je kazna najmanje deset godina ili doživotna, međutim prema krivičnom zakonu FBiH, njemu se ne može izreći takva kazna, jer je mlađi od 16 godina, dakle ne radi se o starijem maloljetniku, već o mlađem. I prema njemu se može izreći zavodske mjere, odnosno upućivanje u odgojno popravni dom u trajanju najduže od pet godina”, rekla je glavna tužiteljica Unsko-sanskog kantona Merima Mešanović na konferenciji za novinare u Bihaću, u petak, 25. oktobra.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE