Globalna inicijativa protiv organiziranog kriminala: Državne firme u rukama vladajućih stranaka

Globalna inicijativa protiv organiziranog kriminala: Državne firme u rukama vladajućih stranaka

Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC) u posljednjem izvještaju bavi se organiziranom korupcijom i političkim finansiranjem na zapadnom Balkanu, “pokvarenim ekosistemom koji omogućava sistemsko stjecanje nezakonite finansijske dobiti i manipulaciju društvenom podrškom radi ostvarivanja političke koristi”.

Izborni plijen

Izvještaj je fokusiran na finansiranje političkih stranaka i izbora, politički utjecaj i kontrolu nad državnim preduzećima, te javnim nabavkama.

– Dio izvještaja koji najviše otkriva pokazuje kako su državna preduzeća često postala de facto imovina vladajućih stranaka, na nacionalnom i lokalnom nivou. Ova praksa, opisana kao „partokratija“, omogućava upravljanje javnim preduzećima u interesu političkih stranaka ili onih koji su s njima povezani. Zloupotreba javnih preduzeća kao izbornog plijena nije jedinstvena za zapadni Balkan, ali njen utjecaj u regionu ima ozbiljne političke i ekonomske posljedice – kazao je Uglješa Zvekić, jedan od autora.

Stotine firmi

Ukupni godišnji prihod oko 50 javnih preduzeća u BiH, u kojima radi gotovo 80.000 ljudi, procjenjuje se na oko 3,5 milijardi eura, navodi se u izvještaju, a vladajuće elite ih koriste za dopunu stranačkih budžeta i upošljavanje svojih članova.

– Profitabilna državna preduzeća uključuju i ona u telekomunikacijama, elektroprivredi, željeznicama, rudarstvu, vojnoj industriji i cestogradnji. Stoga ne čudi natjecanje političkih stranaka za kontrolu nad njima. Resursi javnih preduzeća navodno se često otvoreno koriste za stranačke aktivnosti u predizbornoj kampanji. Od 350 javnih događaja u organizaciji javnih institucija, 67 posto njih je korišteno za predizbornu promociju – stoji u izvještaju.

Sukob oko pozicije

Naveden je i primjer „Elektroprijenosa“, kao poželjne adrese za zapošljavanje odanih kadrova zbog izvlačenja novca iz kompanije, te događaj iz 2018., kada je onemogućeno investiranje 90 miliona eura zbog sukoba HDZ-a i SDA oko jedne od pozicija.

„Elektroprivreda BiH“ zapošljava oko 4.500 zaposlenika i godišnje ostvari blizu 500 miliona eura. Ovo unosno javno poduzeće često je u centru korupcijskih skandala povezanih s neprimjerenim političkim utjecajem i interesima vladajućih političkih stranaka.

Spomenuta su preduzeća poput Rudnika i Termoelektrane „Ugljevik“, koje je finansiralo prijevoz 500 članova SNSD-a u Guču, na Jahorinu i Zlatibor radi prikupljanja podrške stranci, a čiji uposlenici su tvrdili da su radnici angažirani i na lijepljenju plakata i panoa.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica

POVEZANE OBJAVE