Generacijski projekt pred totalnim krahom: Ko je kriv za bačene milione za Blok 7?

Generacijski projekt pred totalnim krahom: Ko je kriv za bačene milione za Blok 7?

Blok 7 Termoelektrane Tuzla (TE) svojevremeno je najavljivan kao generacijski projekt, trebao je zamijeniti dotrajala tri bloka, čije je gašenje neminovno, te osigurati 2.739,81 gigavatsat električne i 390,9 toplotne energije za Tuzlu i okolne gradove i smanjiti zagađenje zraka.

Za realizaciju projekta već je utrošeno oko 300 miliona eura, ali radovi nisu ni počeli. 

Novi kapaciteti

Dok se u ovom slučaju spominje i mogućnost međunarodne arbitraže, a iz Vlade FBiH stižu najave da od projekta neće biti ništa, stanje elektroenergetskog sistema u BiH izgradnju novih kapaciteta čini još urgentnijim.

Profesor Izet Žigić, bivši federalni ministar energije i predsjednik Nadzornog odbora „Elektroprivrede BiH“ (EPBiH), kaže da se u menadžerski posao, bez potrebe, 2014. godine umiješao Parlament FBiH, koji je danas jedini koji može odlučiti u kom smjeru ići.  

Izet Žigić - Avaz

Žigić: Blokiraju lobisti. Facebook

– Potrebna nam je ideja kako doći do novih pogona koji će praviti struju, da oživimo sistem ovim ili nekim drugi blokom, svejedno. Nama treba novi blok, čime bismo u narednih 25-30 godina u dobroj mjeri bili stabilni s novim ekološkim standardima. Iza svega mora biti čvrsta odluka i da kupujemo ugalj u Koncernu, a ne izvan toga, jer je to preskupo – kaže Žigić.

S obzirom na to da je za izgradnju novog bloka potrebno četiri do pet godina, a da do 2050. godine ugalj treba izbaciti iz upotrebe, Žigić upozorava da je svaki izgubljen dan mnogo.

– Zaista treba otvoriti i priču, bez demagogije, zašto ne koristimo hidropotencijal. Sve je podređeno tehnologiji na vjetar ili sunce, to nam treba, ali imamo ogroman potencijal koji se svjesno blokira od lobista koji nas vode u situaciju da ostanemo bez struje – kaže Žigić.

Veliki izvoznik

Izgradnja Bloka 7 TE Tuzla danas bi koštala više od ranije planiranih 600 miliona eura, ali bi osigurala da EPBiH zadrži poziciju velikog izvoznika i stabilnost elektroenergetskog sistema u BiH, kaže stručnjak za energetiku Almir Bečarević.

Almir Bečarević - Avaz

Bečarević: Moguće redukcije. Facebook

– U fazi smo da je energetski sistem ugrožen, a više cijene, zagađen zrak, moguće redukcije su ono što možemo očekivati. Evropa i danas ima blokove na ugalj, posebno Poljska, tako da ugalj još ima svoje mjesto u proizvodnji struje, s modernijim tehnologijama koje smo i mi trebali imati kroz Blok 7 – kaže Bečarević.

Blok bi trošio manje uglja

Predsjednik Sindikata radnika rudnika uglja u FBiH Sinan Husić kaže da su rezerve uglja za rad Bloka 7 istražene i da ga imamo puno više nego što bi iznosila potrošnja u narednih 30 godina.

– Mi i danas, s 1.600 radnika, proizvodimo više od 100.000 tona lignita mjesečno, a taj blok bi trošio manje uglja, a proizvodio više električne energije. Jer, kad opslužujete ove dotrajale i energetski neefikasne objekte, puno više uglja trošite – pojašnjava Husić.

Treba biti hrabar u donošenju odluka, u suprotnom ćemo biti u vrlo teškoj situaciji, ističe Žigić.  

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica