Gavrane, gavrane, svega imaš, a pameti nemaš: Kakve veze ima pad dvojice “zelenih termita” i narko-bosa Tita?!
Sarajevo potresaju dvije velike kriminalne afere da je teško razaznati koja je šokantnija, piše The Bosnia Times.
Prva afera odnosi se na hapšenje narko-bosa Edina Gačanovića Tite u Dubaiju, a druga je hapšenje dr Farisa Gavrankapetanovića u Sarajevu. Policija tvrdi da su prikom operacije hapšenja kod Gačanovića pronašli mnogo novca u kešu, na desetine skupocjenih auta i motora, desetine skupocjenih satova, te ga sumnjiči da je odgovoran za transport 30 tona kokaina. Sa njim je uhapšeno 50-osoba.
Sve to govori u prilog tvrdnji da se radio o treće rangiranom narko bosu u svijetu. Kraci Gačanovičevog kriminala sežu do Sarajeva gdje je pokušavao prati novac. Trag tog pokušaja vodi do sefa BBI Banke gdje je preko svog advokata bio deponirao skupocjene satove. Šta će otkriti istraga oko Titinog biznisa u Sarajevu veliko je pitanje, jer nema sumnje da je u ovakve kriminalne rabote upleteno mnogo naivnih i pohlepnih ljudi iz državnih institucija koje su obnašali kadrovi iz SDA.
U plamenu kušnje
Gavrankapetanovića se sumnjiči za drugu vrstu kriminala i istraga o njegovom kriminalu trajala je desetak dugih godina. I bez obzira kako će se razvijati, a nije kriv dok se ne dokaže suprotno, samo jedna noć provedena iz rešetaka dovoljno je teška presuda za jednog od najperspektivnijih postkomunističkih bošnjačkih kadrova. Njegov svijet je definitvno srušen i iza njega ostaje ruina od života, kako u okviru porodice, tako i u karijeri.
Faris je sin legendarnog pripadnika Mladih muslimana Munira Gavrankapetanovića, koji je kao mladić bio osuđen od strane komunističkog režima na dugogodišnju robiju gdje je doživio stranu nesreću usljed koje je povrijeđen, da bi dvadesetak godina posije toga provodio život u kolicima. Pored akademoskog obrazovanja Gavrankapetanović je naučio i Kur’an napamet, tako da je kao hafiz bio učač ramazanskih mukabela u Begovoj džamiji, što je izuzetno velika čast.
Bio je ministar zdravstva, dirketor KSCU-a i predsjednik Bošnjačkog instituta u Sarajevu kojeg je osnovao Adil Zulfikarpašić. U vrijeme dok je Sulejmana Tihić rukovodio SDA-om, špekuliralo se da bi Gavrankapetanović mogao biti kandidat za člana Predsjedništva BiH. Ali, pošto je bio u braku sa rodicom Sebije Izetbegović, nije bio svjestan da će nakon razvrgnućatog braka, dobiti takvog neprijatelja koji će ga izbaciti iz SDA, piše The Bosnia Times.
Uz Gavrankapetanovića je uhapšena i Muvedeta Čedić-Butmir, koju smatraju „desnom rukom“ Sebije Izetbegović, kad su u pitanju fanansije. Ona je rodica Omera Behmena, čovjeka koji je „vedrio i oblačio“ u SDA-u, posebno kad je kadrovska politika bila u pitanju. Muvedeta je supruga Šaćira Čedića koji je vlasnik kafića „Vatra“. Indikativno je Vakufska direkcija vlasnica prostorija u kojima se nalazi kafić Vatra, a da je prije toga u tim prostorijam bila firma „Halk trade“, čiji je vlasnik bila SDA. Tom firmom je stvarno rukovodio Omer Behmen, koji je nakon bankrota firme vakufske prostorije ustupio, eto, svome zetu.
Beskonačno je ovakvih kriminalnih priča u kojima su se potomci Mladih muslimana, poznati kao „Zeleni termiti“ bogatili na kriminalan način.
Moralni sunovrat ideologije SDA
Tako su majke bivšeg direktora KCUS-a Farisa Gavrankapetanovića i bivšeg direktora BBI banke Amera Bukvića uložile milione maraka u kupovinu nekretnina i porodični biznis, a kasnije su to prepustile svojim sinovima. Penzionerke Fikreta Gavrankapetanović i njena rođaka Vahida Bukvić pokrenule su privatni biznis u koji su uložile milione maraka. Novac su investirale u kupovinu nekretnina, zajedničku firmu i otkup udjela od poslovnih partnera.
Fikreta je majka Farisa Gavrankapetanovića, a Vahida je majka Amera Bukvića. Njih dvije su polovinom 2013. godine osnovale ugostiteljsku kompaniju „Termes“ sa biznismenima iz Sarajeva i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Gavrankapetanović je u posao ušla lično, a Bukvić preko svoje privatne firme.
U novoosnovanu firmu su kao kapital unijele devastiranu vilu „Dalmacija“ koju su tri godine ranije sa partnerima kupile za 1,23 miliona maraka. Na ostacima vile kasnije je izgrađen luksuzni Hotel „Krone“.
Nakon nekoliko godina majke poznatih sinova su se zasitile biznisa. Gavrankapetanović je svoj udio prodala Vahidi koja je posao prepustila sinu Ameru Bukviću. Osim biznisa sa hotelom, Gavrankapetanović je za tri godine kupila tri stana, ostavu i pet garažnih mjesta u Sarajevu za ukupno 758.000 maraka. Prema podacima Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), ona u istom periodu nije imala prijavljenih prihoda kojima bi opravdala ova ulaganja.
Ubrzo nakon kupovine poklonila ih je starijem sinu Farisu. Ni Bukvić ni Gavrankapetanović nisu željeli novinarima objasniti otkud njihovim majkama novac za ovakva ulaganja. Bukvić je u svojevrsnom bjekstvu, a Gavrankapetanović u pritvoru. Sve ono što su odbijali reči novinarima morat će reči istražiteljima.
Na desetine ovakvih priča bi se moglo napisati o potomcima Mladih muslimana, odnosno osnivača SDA. Samo su Gavrankapetanović i Bukvić bili zlatni dječaci te generacije „zelenih termita“. Bukvić je bio potpredsjednik SDA-ovog ogranka mladih (MOS), da bi u vrijeme rata bio poslan u Maleziju na studije uz obilate stipendije. Iza grupe od pedesetak takvih stipendista koji su sa Bukvićem studirali u Maleziji stajali su Hasan Čengić i Mustafa Cerić, kao tadašnji reisul-ulema. Oni su po povratku zauzeli direktorske fotelje, državne i diplomatske funkcije. Zamišljeno je bilo da oni budu jezgro SDA.
Stoga nije ovo samo blamaža uglednih muslimanskih porodica već moralni sunovrat ideologije Stranke demokrastke akcije (SDA), kao vrhuške Islamske zajednice Bosne i Hercegovine koja je ovakve koruptivne rabotetolerirala, zataškavala, ili čak podržavala. Zato, koliko god bilo šokantno, a čini se da Sarajlije još nisu svjesne da žive u „gradu heroina“, da je treći svjetski narko-bos njihov sugrađanin, ništa manje nije šokantna činjenica da su se u sefu banke koja ima imidž „halal“ poslovanja na principima islamskog bankarstva našli Titini satovi. Šta još krije sef BBI banke, čitat ćete uskoro, piše The Bosnia Times.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE