FUCZ za jedan laptop i dva drona izdvaja više od 150.000 KM!

FUCZ za jedan laptop i dva drona izdvaja više od 150.000 KM!

Federalna uprava civilne zaštite raspisala tender za nabavku dva drona s termalnom kamerom i laptopom, vrijedan 153.000 KM bez PDV-a. Dron s termalnom kamerom već je kupljen 2019. godine za skoro 52.000 KM.

Detalji iz tenderske dokumentacije podsjećaju na one iz spornih tendera iz vremena dok je FUCZ-om direktno upravljao Fahrudin Solak, javlja Žurnal.

Dok se suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak u posljednje vrijeme na suđenju u predmetu „Respiratori“ bavi diskreditiranjem priznatih vještaka, u njegovoj matičnoj kući opet su odlučili trošiti sredstva posebne naknade. Ovoga puta na dva drona i jedan laptop, za šta su izdvojili 153.000 KM bez PDV-a!

Preciznije, 21. septembra iz FUCZ-a su objavili obavještenje o nabavci dronova sa dodatnom opremom. Detalji iz tenderske dokumentacije uveliko podsjećaju na one iz mnogih namještenih i (ne)potrebnih tendera iz vremena kada je Fahrudin Solak bio na čelu ove uprave.

Dio traženih tehničkih specifikacija iz tenderske dokumentacije

Naime, desetine redova u kojima su detaljno opisani traženi dronovi i laptop, izazivaju sumnju da su riječima praktično nacrtani tačno određeni modeli, a što naravno predstavlja kršenje Zakona o javnim nabavkama.

Traže se, dakle, dva drona – jedan s termalnom/vizuelnom kamerom i jedan s termalnom kamerom. Uz to, podsjetimo, traži se i laptop s ruksakom na nošenje.

Tenderskom dokumentacijom određeni su, na primjer, brzina uspinjanja dronova, brzina spuštanja, brzina dronova, nadmorska visina na kojima mogu letjeti, radna temperatura, vrsta navigacijskih sistema, karakteristike inteligentnih baterija za letenje, baterijskih stanica, radara, termalnih kamera, a čak su postavljene i detaljne karakteristike daljinskih upravljača.

S obzirom na ovako precizno postavljene specifikacije, kao i postavljeni uvjet kojim se od ponuđača traži da su u prethodne dvije godine realizirali barem jedan sličan ugovor minimalne vrijednosti od 100.000 KM, postoji velika vjerovatnoća da će na adresu FUCZ-a stići samo jedna ili dvije ponude s istim ponuđenim proizvodom, kao što je to bio slučaj u brojnim prethodnim tenderima.

Da iz FUCZ-a imaju iskustva s namještenim, nezakonitim i bespotrebnim tenderima, pokazuju i mnogi medijski natpisi, kao i revizorski izvještaji.

Vrhunac se desio u najgore pandemijsko vrijeme kada su, bez obzira na upozorenja, FUCZ i Solak nezakonito potrošili više od 18 miliona maraka, gdje spadaju i kineski respiratori plaćeni devet miliona maraka bez PDV-a.

Od kada je suspendovan Fahrudin Solak, nekoliko ljudi se izmijenilo na čelu FUCZ-a. Ovlašteno lice trenutno je Murat Baručija, pomoćnik direktora u FUCZ-u, kojeg je Vlada FBiH ovlastila sredinom godine.

Nakon Solakove suspenzije, FUCZ je značajno smanjila potrošnju, barem kada govorimo o javnim nabavkama. Tako je, prema zvaničnim podacima s Portala javnih nabavki, u prvih osam mjeseci 2022. godine preko tendera potrošeno oko 700.000 KM, dok je u cijeloj 2021. godini potrošeno blizu 950.000 KM. Poređenja radi, u 2018. i 2019. godini, dok je Solak vodio FUCZ, potrošeno je više od 4,6 miliona maraka. Naglasimo, ovdje se ne računaju milioni potrošeni na respiratore i ostale stvari, s obzirom na to da su ta sredstva potrošena nezakonitim izuzimanjem od primjene Zakona o javnim nabavkama.

Uprkos značajno smanjenoj potrošnji, FUCZ je funkcionirao, pa i to dovoljno govori o svrshishodnosti mnogih nabavki u Solakovo vrijeme.

Međutim, posljednji tender za nabavku dronova je, kako smo i naveli, na tragu onih od prije nekoliko godina. Slično kao i tada, i ovoga puta novac je osiguran sredstvima posebne naknade.

Pojasnimo, sredstva posebne naknade prikupljaju se na način da poslodavci prilikom isplate plata, 0,5% osnovice neto plata uplaćuju u ovu svrhu. Ova sredstva su veoma bitna, pogotovo kriznim situacijama, u vrijeme prirodnih i drugih nesreća.

Dio koji je odvaja za FUCZ nalazi se posebnom računu koji je poprilično ispražnjen – za oko 18 miliona maraka – kada su, nezakonito se izuzimajući od primjene Zakona o javnim nabavkama, kupovani kineski respiratori, madraci, lanč paketi, karbonske grijalice itd.

I prije same pandemije, Solak i saradnici su sredstva posebne naknade trošili na raznu opremu, obuke, projekte… Račun je poprilično ispražnjen i proći će godine dok opet ne bude na predpandemijskom nivou. Trošenje značajnih sredstava na (ne)potrebne nabavke sigurno neće pomoći u tome.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica