Federalni ministar zdravstva uključuje i privatne laboratorije za testiranje na koronavirus

Federalni ministar zdravstva uključuje i privatne laboratorije za testiranje na koronavirus

Kapaciteti javnih kliničkih centara su nedovoljni za testiranje na koronavirus jer se na rezultate čeka i po nekoliko dana, što je prema ocjeni Svjetske zdravstvene organizacije nedovoljno. Zbog toga je ministar zdravlja Federacije Vjekoslav Mandić donio akt da se u posao uključe i privatne laboratorije. Zbog obavijesti pojednih kantonalnih ministrastava zdravstva, ali i zdravstvenih
ustanova, o nemogućnosti dobijanja rezultata na testiranje SARS-CoV-2 u
predviđenom roku od 24-48 sati, posebno onkoloških pacijenta koji bez negativnog
nalaza na SARS-Cov-2 ne mogu biti ni hospitalizirani, te nemogućnosti pojedinih
laboratorija verificiranih javnih zdravstvenih ustanova da prime više od 50 uzoraka po kantonu dnevno, federalni ministar zdravstva je donio poseban akt.

Naime, Mandić je prije nekoliko dana zatražio od kantonalnih ministarstava zdravstva da obavijeste sve registrirane privatne mikrobiološke laboratorije s područja kantona, da ukoliko su zainteresirane, upute zahtjev prema Federalnom ministarstvu zdravstva za verifikaciju obavljanja laboratorijske dijagnostike – real time PCR za detekciju SARSCoV-2 unutar registriranih mikrobioloških laboratorija.

Laboratorije koje budu ispunjavale uvjete bit će uključene u proces testiranja SARS-CoV-2, kao podrška javnom zdravstvenom sektoru. Pri tome će biti dužne voditi evidenciju o izvršenim laboratorijskim ispitivanjima na COVID-19 te
dostavljati redovne izvještaje nadležnim zavodima za javno zdravstvo kantona i Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH sukladno Pravilniku o načinu vođenja evidencije o izvršenim laboratorijskim izolacijama i identifikacijama.

Naime, dostupnost testiranja na SARS-CoV-2 je od ključnog značaja sada u
uvjetima kada i u Federaciji BiH bilježimo epidemiju COVID-19 većih razmjera.

Do sada su testiranje obavljale samo verificirane javne kliničke ustanove i to: Klinički centri Sarajevo, Tuzla, Mostar, Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš”
Sarajevo, Kantonalna bolnica Zenica, Opća bolnica Tešanj i Kantonalna bolnica “Dr.
Irfan Ljubijankić” Bihać.

Dodatno je bilo omogućeno testiranje i na Veterinarskom fakultetu u Sarajevu.

Međutim, usljed značajnog povećanja broja zaraženih u Federaciji posljednji mjesec, kašnjenja rezultata testova su ogroman problem i ugrožavaju javno zdravlje. Sada se očekuje da nakon uključivanja privatnih laboratorija koje budu ispunjavale uslove taj proces bude znatno brži.

Naravno, postavlja se pitanje zbog čega se i ranije nije reagiralo na sličan način, kako bi se javni kapaciteti rasteretili, a građani na rezultate čekali dosta kraće.

U Federaciji BiH do sada je testirano nešto više od 80.000 uzoraka na koronavirus.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE