Ekološka kriza u BiH: Zagađenje, uništavanje prirode i nebriga prijete budućnosti
Bosna i Hercegovina se u posljednje vrijeme suočava s valom ekoloških, infrastrukturnih i društvenih problema koji, čini se, pogađaju sve segmente života, piše 072info.
Od devastacije prirodnih resursa do neodrživog upravljanja otpadom i zagadjenjem, izazovi postaju sve veći i kompleksniji.
Situacija je toliko složena da građani često nemaju priliku ni sagledati obim problema, a kamoli pronaći rješenja.
Posebno zabrinjava što se čini da svi problemi dolaze odjednom, kao da se cilja na maksimalno iscrpljivanje društva i prirode.
Od izgradnje hidroelektrana, degradacije javnih prostora, nelegalne gradnje, do kritičnih problema s rudnicima i šumama – svaki problem nosi svoje posljedice.
Na lokalnim nivoima, poput Zenice i okolnih područja, slika je jednako alarmantna:
Glavni problemi na mikro i makro nivou:
1. Izgradnja hidroelektrana – Planirana gradnja 15 hidroelektrana na rijeci Bosni ozbiljno ugrožava ekosistem rijeke i života oko nje. Zenica, između ostalog, već osjeća pritisak gradnje HE Janjići i Kovanići, koje bi mogle dodatno zagušiti prirodne tokove.
2. Zagađenje zraka – Arcelor Mittal, najveći zagađivač u Zenici, ostaje „vječni problem“ čije posljedice osjećaju svi stanovnici. Unatoč pokušajima, promjene su minimalne.
3. Nelegalna gradnja i devastacija javnih površina – Umjesto očuvanja zelenih oaza, grad Zenica bilježi sve više slučajeva nelegalne gradnje i privatizacije javnih površina.
4. Problemi s otpadom – Deponije poput Rače u Zenici i nekontrolisano odlaganje otpada postaju prava tempirana bomba za okoliš. Tu je i problem s nefunkcionalnim kolektorima i prečistačima otpadnih voda, koji dodatno narušavaju kvalitet života.
5. Mikrobiološka neispravnost vode za piće – Više od 80% lokalnih izvora vode za piće u Zenici nije mikrobiološki ispravno, što stvara ozbiljan rizik za zdravlje stanovništva.
Šta dalje?
Pitanje je kako se suočiti sa svim ovim izazovima. Građani i organizacije već vode mnoge bitke ispod radara, ali potrebno je sistemsko rješavanje problema. Javnost mora biti uključena u proces donošenja odluka, a lokalne i državne vlasti moraju hitno prepoznati prioritet očuvanja okoliša i prirodnih resursa.
Bez pravovremene reakcije, svi ovi problemi mogu postati nepovratni. Potrebni su nam održiva rješenja, veće ulaganje u zelene projekte i, prije svega, politička volja da se stanje promijeni.
Borba za prirodu je borba za budućnost, i samo zajedno možemo spriječiti dalju devastaciju naše zemlje.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE