Eko akcija: Kako u BiH izgleda kamenolom koji dobije “sve potrebne dozvole”

Eko akcija: Kako u BiH izgleda kamenolom koji dobije “sve potrebne dozvole”

Nevladina organizacija Eko akcija objavila je na društvenim mrežama fotografije na kojoj se može vidjeti lokacija planiranog kamenoloma “Zukolja”.

Inače, kako su naveli, ovaj kamenolom se nalazi kod naselja Kuti-Livač, površine 6,5 hektara, na nadmorskoj visini između 235 i 550m, za koji je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdalo okolinsku dozvolu prije nekoliko mjeseci.

Dalje navode da je površina starog kamenoloma (na fotografiji) je oko 0,25 hektara.

Iz Eko akcije upozoravaju da je naselje Kuti-Livač koje se nalazi ispod kamenoloma, na nadmorskoj visini od 165 metara, udaljeno je od kamenoloma svega 550 metara.

Na kraju su podsjetili da se kamenolom, koji je bio uzrok tragedije u Donjoj Jablanici, nalazio na oko 800 metara udaljenosti, na oko 200 metara većoj nadmorskoj visini od naselja.

Podsjećamo, nakon katastrofalnih poplava koje su pogodile BiH, ministarstvo privrede HNK je objavilo iz arhive cjelokupnu dokumentaciju vezanu za poduzeće Sani d.o.o. Jablanica koja se tiče kamenoloma u Donjoj Jablanici.

Iz dokumentacije je vidljivo kako je naziv pravne osobe ”Društvo za eksploatiranje i obradu kamena, trgovinu i usluge Sani d.o.o. Jablanica”, registrirano pod djelatnošću 23.70 (rezanje, oblikovanje i obrada kamena).

Društvo je od Vlade HNK u više navrata tražilo koncesiju za eksploatiranje kamena na području Donje Jablanice, što nikada nisu dobili.

“Dapače, izlazeći po zaprimljenim prijavama, kantonalni su inspektori u spomenutom razdoblju u više navrata, počevši od 2009. godine, obavili inspekcijske nadzore nad otvorenim kamenolomom, pritom izdavši niz naloga za provođenje naloženih mjera. Između ostaloga, 2009. godine predmetnom je kamenolomu zabranjeno izvođenje radova da bi iste godine bilo obavljeno i pečaćenje objekta sa svim zatečenim sredstvima gradilišta. Godine 2011., kantonalni inspektori su izdali i prekršajni nalog za Sani d.o.o. Jablanica u iznosu od 5.000 KM kao i prekršajni nalog za odgovornu osobu u iznosu od 500 KM”, navodi se.

Posljednji inspekcijski nadzor obavljen je u augustu 2021. godine, a u zapisniku o zatečenom stanju stoji slijedeće:

”Nema prisutnog ljudstva ni strojeva, nema vidljivih znakova izvođenja radova. Primjetno je nisko i srednje rastinje, ležište obraslo u većem dijelu vegetacijom, što upućuje da nije bilo promjena od zadnjeg nadzora odnosno nisu se izvodili bilo kakvi radovi”.

Društvo Sani d.o.o. Jablanica od Vlade HNK je dobilo putem Ministarstva privrede poticaj u iznosu od 14.000 KM za tehnološki razvoj i digitalizaciju. Bitno je naglasiti kako je poticaj dodijeljen za stvarnu registriranu djelatnost Društva koja ne obuhvaća eksploatiranje kamena.

U arhivu Ministarstva, nakon 2021. godine nema zabilježena nijedna prijava za provođenje inspekcijskog nadzora nad predmetnim kamenolom.

“Ističemo kako ovim izvješćem Vlada ne tvrdi da na terenu nije bilo nezakonitih aktivnosti, što prepuštamo istražnim tijelima koja će utvrditi činjenično stanje. Cjelokupna će dokumentacija istražnim tijelima biti dostupna kada ju zatraže”, navodi se u saopćenju.

Prema posljednjim informacijama u poplavama u BiH poginule su najmanje 24 osobe.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica