Drevna pošast čovječanstva: Šta su morbile, koji su simptomi i zašto ponovo ‘‘haraju‘‘ ?

Drevna pošast čovječanstva: Šta su morbile, koji su simptomi i zašto ponovo ‘‘haraju‘‘ ?

Jedan od najstarijih pošasti čovječanstvu ovih dana je aktuelna u BiH zbog proglašenja epidemije u dijelovima države ali i zaraze koja je odnijela jedan mladi život. Epidemije morbila bilježe se u svim dijelovima svijeta  a od kraja 2023. bilježi se globalni porast slučajeva zbog smanjene stope vakcinacije, prema američkom CDC-u.

Šta je tačno ova bolest, šta izaziva morbile i koji su koraci koje možemo preduzeti da se zaštitimo?

ŠTA SU MORBILE?

Morbile, poznate i kao male boginje ili ospice, su vrlo zarazna virusna bolest koju izaziva Morbillivirus koji također izaziva zaušnjake kod ljudi i. Morbile su poznate kao jedna od najstarijih i najzaraznijih bolesti koja je hiljadama godina bila strah i trepet čovječanstva, naročito u kontekstu najmlađih. Prvi zabilježeni slučajevi morbila datiraju iz 9. stoljeća, a bolest je postala široko prepoznata po svojim brojnim epidemijama.

Prije uvođenja vakcine 1963. godine, morbile su bile odgovorne za oko 2,6 miliona smrtnih slučajeva godišnje širom svijeta. Smrtnost je bila posebno visoka među djecom, zbog čega su se morbile smatrale jednom od najsmrtonosnijih bolesti tog vremena. Uvođenjem vakcinacije, smrtnost je drastično smanjena, ali bolest još uvijek predstavlja prijetnju u područjima s niskom stopom vakcinacije. Pretpostavlja se da je broj stvarno oboljelih mnogo veći, jer veliki broj pacijenata ne liječe doktori a također, čest je slučaj i da medicinske ustanove ne prijavljuju broj oboljelih.

KOJI SU SIMPTOMI MORBILA?

Simptomi morbila se obično javljaju 10 do 14 dana nakon izlaganja virusu. Prvi znakovi bolesti su povišena temperatura, koja može biti izuzetno visoka, do 40°C, i traje oko četiri do sedam dana. Osim toga, pacijenti često pate od kašlja, curenja nosa, crvenih i suznih očiju, te grlobolje.

Karakterističan simptom morbila je osip koji se pojavljuje tri do pet dana nakon prvih simptoma. Osip obično počinje na licu i gornjem dijelu vrata, a zatim se širi na ostatak tijela. Osip traje oko pet do šest dana, a zatim polako blijedi. Čak i prije osipa mogu se pojaviti i male, bijele pjege na unutrašnjoj strani obraza poznate kao Koplikove pjege.

Zaštita od morbila je moguća putem vakcinacije. MMR vakcina, koja štiti od morbila, zaušnjaka i rubeole, je vrlo efikasna i preporučuje se za svu djecu, kao i za odrasle koji nisu bili vakcinisani ili nisu preležali bolest. Vakcinacija se obično daje u dvije doze, prva doza između 12 i 15 mjeseci života, a druga doza između 4 i 6 godina.

KAKO SE LIJEČE MORBILE? NAJBOLJI NAČIN JE – PREVENCIJOM

Pored vakcinacije, važno je pridržavati se općih mjera prevencije širenja virusa. Ovo uključuje često pranje ruku sapunom i vodom, izbjegavanje dodirivanja lica, te pokrivanje usta i nosa prilikom kašljanja ili kihanja. Također, osobe koje su zaražene morbilama moraju biti izolirane od drugih kako bi se spriječilo širenje bolesti. Period izolacije obično traje četiri dana nakon pojave osipa.

Liječenje morbila je uglavnom simptomatsko, što znači da se tretiraju simptomi bolesti, a ne sama bolest. Ovo uključuje upotrebu lijekova za snižavanje temperature, ublažavanje bolova, te korištenje ovlaživača zraka ili inhalatora za ublažavanje kašlja i upale grla. Važno je osigurati dovoljno tečnosti kako bi se spriječila dehidracija.

MORBILE SU NAROČITO OPASNE PO DJECU I LJUDE SA SLABIM IMUNITETOM

Morbile mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, posebno kod djece mlađe od pet godina, odraslih starijih od 20 godina, trudnica i osoba s oslabljenim imunološkim sistemom. Komplikacije mogu uključivati upalu pluća, upalu mozga (encefalitis), proljev i dehidraciju, te probleme s očima koji mogu dovesti do trajnog gubitka vida.

Ponavljamo, svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i američki Centar za spriječavanje i kontrolu bolesti (CDC) upozorili su da od kraja 2023. godine morbile predstavljaju sve veću prijetnju za djecu. U 2022. godini, broj slučajeva malih boginja u svijetu porastao je 18 posto, a broj smrtnih slučajeva 43 posto u odnosu na 2021. godinu, piše u zajedničkom saopštenju SZO-a i CDC-a.

U zaključku, morbile su ozbiljna bolest koja se može prevenirati vakcinacijom. Poštivanje preventivnih mjera i vakcinacija su ključni za kontrolu širenja morbila i zaštitu zdravlja zajednice. Ukoliko sumnjate da ste vi ili neko u vašoj blizini zaraženi morbilama, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć i pridržavati se preporuka zdravstvenih radnika.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica