Dokle će se trpiti nasilje nad ženama i femicidi?

Dokle će se trpiti nasilje nad ženama i femicidi?

U društvima širom svijeta, jedno od najtragičnijih pitanja koje se neprestano ponavlja jeste: dokle će se tolerisati femicidi i nasilje nad ženama?

Svjedoci smo brojnih slučajeva gdje se zlostavljanje pravda floskulama poput “on mene voli, nije to htio.” Ovi izgovori ne samo da trivializiraju problem, već i perpetuiraju kulturu nasilja koja žene ostavlja u opasnosti.

Nasilje nad ženama je kompleksan problem koji se proteže kroz mnoge aspekte društvenog, ekonomskog i kulturološkog konteksta. Žrtve često ostaju u ciklusu zlostavljanja zbog straha, stigme i nedostatka podrške. Državne institucije i organizacije civilnog društva naporno rade na razbijanju ovog ciklusa, ali promjene dolaze sporo.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, svaka treća žena u svijetu doživjela je fizičko ili seksualno nasilje, većinom od strane partnera. Ovo nije samo brojka; ovo su životi, snovi i slobode koji su nepovratno narušeni. Zaustavljanje ovog nasilja zahtijeva radikalnu promjenu kako percepiramo rodne uloge i kako reagujemo na nasilje.

Edukacija igra ključnu ulogu. Potrebno je raditi na promjeni stavova i uvjerenja od najranijeg djetinjstva, učiti mlade ljude o zdravim odnosima i poštovanju prema svima, bez obzira na spol. Osim toga, zakonske mjere moraju biti rigoroznije. Nije dovoljno samo uspostaviti zakone, već ih je potrebno provoditi s jasnim i odlučnim reakcijama na svaki slučaj nasilja.

Mediji također igraju značajnu ulogu. Kako izvještavamo o nasilju nad ženama? Jesmo li senzibilizirani ili doprinosimo senzacionalizmu? Način na koji mediji prezentiraju ove slučajeve može ili osnažiti žrtve da potraže pomoć, ili ih dodatno stigmatizirati. Kao novinari, naša je dužnost da pristupimo ovim temama s dubokim poštovanjem i odgovornošću.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE