Dok se istraga zahuktava: Upravlja li Fahrudin Solak i dalje FUCZ-om i je li zaprijetio Muratu Baručiji da mora slušati
Nakon što je Raport jučer objavio da je intenzivirana istraga Tužilaštva BiH protiv više osoba zbog sumnje da su pomagali optuženima u aferi “Respiratori”, danas donosimo nove detalje o tome do koga vode tragovi u priči da “po svaku cijenu” pokušaju optužbi spasiti prvenstveno Fahrudina Solaka, suspendiranog direktora Federalne uprave civilne zaštite i Fadila Novalića, bivšeg federalnog premijera.
Dok se istraga u ovom novom predmetu zahuktava, do kraja godine očekuje se drugostepena presuda u aferi “Respiratori”.
Šta (ni)su radili Alagić, Memić i Baručija
Podsjećamo, istraga o ovom krivičnom djelu otvorena je nakon što je otvorena istraga vezana za nabavku respiratora 2020. godine, jer je brzo uočeno da postoji čitava mreža onih koji su nastojali pomoći prvenstveno Solaku, ali i bivšem premijeru Fadilu Novaliću da se odbrane od optužbi za nezakonitu nabavku 100 respiratora ACM812 A koji su plaćeni iz budžeta oko 10,5 miliona KM.
Kako saznaje Raport, osim nekoliko uposlenika FUCZ-a, prvenstveno Sanite Alagić “desne ruke” Fahrudina Solaka prije, tokom i nakon nabavke respiratora istragom bi mogli biti obuhvaćeni i Enes Memić, šef Odsjeka za mjere zaštite i spašavanja i bivši direktor Uprave po ovlaštenju Vlade FBiH, ali i Murat Baručija, sadašnji čelnik FUCZ-a koji poslove direktora također obavlja po ovlaštenju Vlade FBiH.
Tužitelji bi trebali ispitati i kako je kompanija “Dre Medical”, kćerka firma beogradske firme Profesional Medic vlasnika Jovana Roganovića pomagala optuženima u aferi „Respiratori“.
Kako saznaje Raport, Sanita Alagić, osim što je promjenom iskaza datog u istrazi o nabavci respiratora pokušala prvenstveno odbraniti Fahrudina Solaka, prema tvrdnjama naših izvora uzela je učešće u prikrivanju veoma bitnih činjenica u vezi s respiratorima ACM812 A, a koje su bile ključne. Po istom osnovu, u različitim vremenskim periodima, navodi dalje naš izvor, odgovorni su i Memić i Baručija.
Naš izvor pojašnjava da su njih troje znali da je pet respiratora ACM812 A neispravno i da je to utvrdila i firma “Dre Medical”, međutim trojac iz FUCZ-a nije ništa učinio, odnosno nisu shodno Zakonu o obligacionim odnosima FBiH sa ciljem obeštećenja FUCZ -a kao kupca neispravnih uređaja od prodavca zahtijevali da isporuče zamjenske uređaje.
Prema tvrdnjama svjedoka ovih dešavanja, to je prešućeno kako bi se zaštitili Solak, Novalić i Fikret Hodžić, vlasnik “FH Srebrena malina” koja je nabavila respiratore za 10,5 miliona maraka, a da nije imala ni servisera ni instalatera za te uređaje. Raport saznaje da je u anonimnoj prijavi Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, u koju smo imali uvid, detaljno pojašnjeno kako je i kada utvrđen kvar na respiratorima i kako je to prikriveno.
Kriju se informacije o pokvarenim respiratorima, nikad nisu traženi zamjenski
“Postojanje neispravnih uređaja prvi put službeno je evidentirano tokom Popisa osnovnih sredstava FUZC za 2020. godinu. Tada (na dan 31. 12. 2020.) je evidentirano da se 9 (devet) neispravnih uređaja nalazi u firmi “Dre Medical” d.o.o. koja je tada imala sjedište u Sarajevu, Federacija BiH. Članovi popisnih Komisija uz podnošenje pismenih izvještaja upozorili su tadašnjeg rukovodioca Enesa Memića o postojanju navedenog problema koji se mora rješavati. Tokom 2021. godine, firma “Dre Medical” d.o.o. je navodno besplatno izvršila popravku četiri od navedenih devet uređaja.
Tokom iste godine je promijenila sjedište prešavši iz Sarajeva, ulica Radnička bb, u Istočno Sarajevo na adresu Spasovdanska 25. Popisom osnovnih sredstava za 2021. godinu, utvrđeno je da se pet uređaja još nalazi u podrumu firme “Dre Medical” d.o.o. u ulici Spasovdanska 25, u Istočnom Sarajevu. Navedena činjenica potvrđena je i u službenom odgovoru od strane firme “Dre Medical” d.o.o kao i ličnim uvidom od strane popisne komisije za 2021. godinu kojom prilikom su predmetni neispravni uređaji identifikovani po serijskim brojevima i fotografisani što je dato kao prilog uz izvještaj o obavljenom popisu. Šteta je po budžet Federacije BiH u iznosu nešto većem od 500.000 KM (cca 100.000 KM po uređaju). Ponovo je upozoren tadašnji rukovodilac Enes Memić da se ovo pitanje mora rješavati”, navodi se u prijavi, uz napomenu da je Memić u međuvremenu smijenjen.
Komisija za popis osnovnih sredstava u svom izvještaju o radu i za prošlu godinu konstatovala je isto stanje respiratora ACM812 A kao i u izvještaju o popisu za 2021. godinu.
Dalje se u prijavi SIPA-i navodi da je Sanita Alagić i u vrijeme dok je svjedočila pred Sudom BiH u aferi “Respiratori” stalno bila u neposrednom kontaktu sa Fahrudinom Solakom koji ju je kako se navodi “i instalirao u FUCZ”.
Navedene su i tvrdnje da Sanita Alagić maksimalno zloupotrebljava “vakum nepostavljanja novog rukovodioca od strane Nikšićeve Vlade FBiH”, te da sve radi po Solakovim instrukcijama.
Solak i dalje „vedri i oblači“ u Upravi
Naši izvori tvrde da se, uprkos tome što je Solak suspendiran još 2020. godine s pozicije direktora FUCZ-a, on preko Alagić informiše o svim dešavanjima u FUCZ-u, te da Alagić, prema istim tvrdnjama, sve radi po instrukcijama Solaka, koji navodno i dalje “vedri i oblači” u FUCZ-u.
U prijavi SIPA-i čak se spominje da je Solak prijetio Muratu Baručiji.
“Alagić, Memić I Baručija imaju zadatak da skrivaju i ne poduzimaju ništa po pitanju predmetnih uređaja jer javno obznanjivanje njihove neispravnosti ne bi išlo u prilog optuženima Solaku i Novaliću u trenutnom sudskom procesu. Osim toga Alagić i Memić, kao članovi pojedinih upravnih odbora, za slučaj neposluha, ostali bi bez naknada, dostignutog statusa unutar stranke I bez zaštite SDA.
Baručija je više puta javno izjavio da mu je Solak zaprijetio fizičkim posljedicama ako ne bude postupao po njegovim instrukcijama koje bude dobijao putem Alagić”, navodi se u prijavi SIPA-i u koju je Raport imao uvid.
Pokušali smo kontaktirati Baručiju da prokomentira ove navode, ali on nije odgovarao na naše telefonske pozive, te smo upit o ovim tvrdnjama uputili i pisanim putem. Inače, prema saznanjima Raporta, medijske upite koje dobija, Baručija prosljeđuje Saniti Alagić, kako bi ona odgovarala na njih, iako je on odgovorna osoba u FUCZ-u.
Dalje, prema prijavi koja je otišla u SIPA-u navodi se i da su se vlasnici firme “Dre Medical” d.o.o nadali da će, kao jedini ovlašteni serviser u BiH, poslije instalacija uređaja i istekom garantnog perioda, dobiti profitabilan ugovor o održavanju respiratora ACM812 A.
“S obzirom na to da su svi uređaji koji su pušteni u rad završili demontirani, van upotrebe po podrumima raznih medicinskih ustanova, jasno je da do toga neće doći. Ostaje da se vidi ko će im isplatiti naknadu za dosadašnji ‘trud'”, navodi se u prijavi SIPA-i.
Uz prijavu SIPA-i dostavljena je i dokumentacija o iznesenim tvrdnjama među kojom su i izvještaji i o pokvarenim i sklonjenim respiratorima, a kojima su šutjeli i Alagić i Memić i Baručija.
Ova dokumentacija trebala bi poslužiti i Tužilaštvu BiH u istrazi o pomaganju učiniocu nakon učinjenog krivičnog djela u aferi “Respiratori”.
Sutra Raport, u nastavku dosjea o ulozi pojedinih uposlenika FUCZ-a u odbrani Solaka i Novalića donosi priču i o tome koja je bila uloga Edite Kalajdžić, sekretarke Vlade FBiH, u odbrani Fahrudina Solaka i Fadila Novalića i da li će i ona biti obuhvaćena istragom o pomoći počiniocu nakon učinjenog krivičnog djela. I Kalajdžić je bila svjedokinja pred Sudom BiH u aferi “Respiratori”.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE