Djeca žrtve brutalnog maltretiranja: Istražili smo koliko je djece oduzeto od roditelja u posljednje tri godine
Region je u oktobru potresao uznemirujući snimak brutalnog maltretiranja i šamaranje djevojčice iz Srbije. Naime, na stravičnom snimku se vidi žena koja djevojčicu od oko dvije godine drži za ruke i neprestano je udara po glavi. Nažalost, ovo nije jedini slučaj maltretiranja maloljetnika od strane roditelja/ skrbnika.
Monstruozno nasilje: Krvarenje u mozgu
Podsjetimo, prije samo nekoliko godina priča o četverogodišnjem dječaku Smaji Ćesiru zaprepastila je region. Naime, dječak Smajo je u februaru 2014. umro od posljedica monstruoznog premlaćivanja u dobi od tri godine.
Očuh i majka su kontinuirano od sredine decembra 2013. tukli malog Smaju u kući u Hadžićima. Očuh i majka su 25. februara 2014. pojačali muziku na tranzistoru u sobi. Potom šakama i kaišem s metalnom kopčom udarali su dječaka po svim dijelovima tijela. Udarci koje su mu zadali izazvali su krvarenje u mozgu i otok, što je dovelo do smrti. Na tijelu dječaka pronađeno je više od 30 lakših i nekoliko težih povreda.
Očuh Salih Arnautović i majka Ena Lipa osuđeni su na maksimalnu zatvorsku kaznu u trajanju od po 45 godina zatvora. Nana Munira Lipa osuđena je na četiri i po godine zatvora.
Postavlja se pitanje postoji li način zaustaviti monstruozne postupke te na adekvatan način zaštiti maloljetnike. Provjerili smo sa kantonalnim institucijama u BiH na koji način se djeca mogu zaštitit. Pitali smo i koliko je djece oduzeto od roditelja u posljednjih nekoliko godina zbog zlostavljanja.
Šta kažu ustanove?
Iz Kantonalnog Centra za Socijalni rad u Sarajevu za Raport su kazali kako su i tokom ove godine imali prijave zlostavljanja djece od strane roditelja.
“Prijave su sve češće. Poduzimali smo mjere i radnje iz okvira naše nadležnosti. U posljednje tri godine po prijavi nasilja nad djecom (fizičkog, emocionalnog, zanemarivanje i zapuštanja) izuzeli smo ukupno 82 djece”, kazali su nam iz Centra za Socijalni rad.
Dodali su kako je u posljednje tri godine Suda na prijedlog Centra u 7 slučajeva donio Odluku o oduzimanju roditeljima prava da žive sa djecom.
“Dok je u 20 slučajeva donijeta Odluka o oduzimanju roditeljskog staranja. Svaki oblik nasilja kojem je izloženo dijete može prijaviti osobi od povjerenja (učitelju, nastavniku, pedagogu/psihologu škole, srodniku, drugom roditelju, policiji ukoliko se radi o djetetu starijeg uzrasta).
Veliki broj prijava brutalnog maltretiranja
Svi koji imaju bilo kakve informacije o nasilju nad djetetom dužni su to prijaviti (telefonom, emailom, putem otvorene SOS linije itd.) nadležnoj Policijskoj upravu i Centru za socijalni rad”, kazali su nam iz ovog Centra.
U Mostaru je značajno manji broj oduzete djece nego u glavnom gradu BiH. Naime, kako su nam kazali iz Centra za socijalni rad Grada Mostara, u proteklih godinu dana Ustanova je imala dosta prijava zlostavljanja djece od strane roditelja.
Pojasnili su da su to najčešće bile anonimne prijave po kojima je Ustanova postupala.
“U protekle tri godine Ustanova je bila pokretač sudskih postupaka za oduzimanje prava roditeljima da žive s djecom. Kao i oduzimanja roditeljskog prava. Nakon donošenja sudskog rješenja o oduzimanju prava, djeca su izmještena u udomiteljske porodice ili u ustanove socijalne zaštite. U protekle tri godine nakon okončanih sudskih postupaka desetero djece je izuzeto iz porodice.
Učinjeno djelo nasilja nad djetetom u porodici, od strane roditelja ili od bilo koje treće osobe može se prijaviti na broj telefona 1265. Ali i direktno policiji, Centru za socijalni rad, stručnom radniku škole ili NVO”, naveli su u odgovoru za Raport.
Provjerili smo kakva je situacija i na području manjeg bh. entiteta. Pitali smo Centar za socijalni rad iz Banje Luke na koji način žrtve brutalnog maltretiranja mogu prijaviti nasilje. Naveli su kako se prijave zanemarivanja i zlostavljanja djece se mogu podnijeti u pisanoj formi ili usmeno.
“Stručni saradnik Centra je dužan da o tim okolnostima sačini službenu zabilješku i otvori predmet. Unazad nekoliko godina, često se dešavaju prijave da je dijete ili djeca zlostavljani od strane jednog roditelja, a da prijavljuje drugi roditelj djeteta ili djece. Ove prijave su sve češće za djecu čiji su roditelji u visokom konfliktu u toku postupka razvoda, povjere djece i regulisanja kontakta između roditelja i djece”, kazali su nam.
Žrtve brutalnog maltretiranja: Prisiljeni na prosjačenje
Međutim, kažu nam da zbog zaštite podatak maloljetne djece i osjetljivosti nisu u mogućnosti da nam dostave tačan broj oduzete djece.
“U slučajevima seksualnog zlostavljanja, fizičkog zlostavljanja, dugogodišnjeg zanemarivanja djece kada roditelji zbog odsustva roditeljske odgovornosti ugrožavaju zdravlje i život djeteta u tom slučaju dijete se smješta na sigurno. Da li u porodicu srodnika, hraniteljsku porodicu ili Ustanovu socijalne zaštite.
Unazad nekoliko godina Centar je dosta unaprijedio poslove, a koji se odnose na zaštitu djece od zanemarivanja i zlostavljanja. Dodaju da se u okviru tih poslova kroz razne programe podrške porodicama u riziku pruža pomoć. Crpe se svi resursi u zajednici kako bi se spriječilo oduzimanje djece od roditelja. Radi se na razvijanju roditeljskih kapaciteta i svih drugih porodičnih okolnosti, a koji su u najboljem interesu djeteta”, dodali su.
Pojasnili su i na koji način dijete može prijaviti nasilje:
“Dijete može prijaviti nasilje policiji, u školi stručnoj službi, učiteljima. Zatim, nastavnicima, stručnim radnicima Dnevnog centra za djecu u riziku. Čak je bilo slučajeva da su djeca dolazila u prostorije JU “Centar za socijalni rad” Banja Luka te prijavljivala nasilje. Najčešće se radi o djeci sa ulice koja su prisiljena na prosjačenje”, naveli su u odgovoru za Raport.
Raport
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE