DA LI STE ZNALI | Andrić ostavio 1,5 miliona eura za bosanske biblioteke
Godina 1961. ostat će zlatnim slovima upisana u historiju književnosti Balkana i svijeta. Ivo Andrić, velikan bosanskohercegovačke i jugoslovenske književnosti, tada je postao dobitnik Nobelove nagrade za književnost, čime je zauvijek obilježio svoje ime među najvažnijim piscima svjetske literature.
Veličanstvena ceremonija održana je u Stockholmu, gdje je Andriću nagrada uručena uz zvuke “Marša na Drinu”. Ovaj gest bio je duboko simboličan. Andrić je ponio staru, prijeratnu ploču sa sobom u Švedsku i lično insistirao da se uz ovu pjesmu, simbol otpora i dostojanstva, obilježi njegov uspjeh. Šveđani su odmah zavoljeli melodiju, a njen utjecaj se brzo proširio svijetom. Već nekoliko godina kasnije, poznate muzičke grupe poput holandskih “The Spotnicks” i britanskih “The Shadows”, kao i njemački kompozitor James Last, snimili su obrade ovog marša, osiguravši njegovu globalnu popularnost.
Osim umjetničkog doprinosa, Andrić je pokazao i nesvakidašnji humanitarni duh. Cjelokupan iznos Nobelove nagrade donirao je za izgradnju i opremanje biblioteka u Bosni i Hercegovini, kako bi knjige postale dostupnije svima. Ovo je bio samo dio njegovog kontinuiranog ulaganja u kulturu – kasnije je donirao i iznose nagrada AVNOJ-a i “Dvadesetsedmojulske nagrade” za iste svrhe. Ukupno je uložio ekvivalent današnjih 1,5 miliona eura u razvoj bibliotekarstva, čime je ostavio neizbrisiv trag u obrazovanju i kulturi svoje domovine.
Tokom ceremonije, uz njega je bila supruga Milica, koja mu je pružala podršku u svim važnim trenucima njegovog života. Njihov odnos bio je tih i dostojanstven, baš poput Andrićevog stvaralaštva, prožetog dubokim razumijevanjem ljudske prirode i historije prostora kojim se bavio.
Fotograf Stevan Kragujević zabilježio je trenutke koji svjedoče o skromnosti i veličini ovog čovjeka. Njegov doprinos književnosti, kulturi i zajednici odjekuje i danas, dok djela poput “Na Drini ćuprija” i dalje inspirišu čitatelje širom svijeta. Ivo Andrić nije bio samo pisac – bio je most između kultura, naroda i epoha.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE