Da li će trgovine u nekim gradovima u FBiH ipak raditi nedjeljom?

Da li će trgovine u nekim gradovima u FBiH ipak raditi nedjeljom?

Neradna nedjelja za trgovce u FBiH i dalje izaziva polemike, a nakon Orašja, koje je zvanično zatražilo da bude izuzeto iz ove odluke, o njoj će sljedeće sedmice biti razgovarano i u Maglaju.

U posjedu “Nezavisnih novina” je Odluka o prijedlogu radnog vremena prodajnih objekata na teritoriju grada Orašja, koju je usvojio lokalni parlament, a za nju je glasao 21 od 22 vijećnika, koliko ih je bilo na sjednici.

Tom odlukom je Orašje zatražilo od Vlade Federacije da trgovinama u ovom gradu dozvole rad nedjeljom, obrazlažući to time da imaju specifičan geografski položaj u FBiH.

U odluci se navodi da će primjena spornog člana Zakona o unutrašnjoj trgovini, a kojim je u FBiH zabranjen rad trgovinama nedjeljom, u Orašju rezultirati problemima u poslovanju trgovina, “te će doći do pada prihoda i zaposlenosti, što će za posljedicu imati i umanjenje prihoda u budžetu grada Orašja, dok će se kod susjeda iz okruženja desiti upravo suprotno – porašće prihodi i zaposlenost”.

“Orašje je teritorijalno izdvojeno od ostalih dijelova FBiH kojoj pripada, te se nalazi u okruženju i direktno graniči s Republikom Srpskom, Brčko distriktom i Hrvatskom. S obzirom na to da privredni subjekti iz trgovinske djelatnosti na svim susjednim administrativnim cjelinama rade cijelu godinu i bez ograničenja, primjena ovakvog Zakona o unutrašnjoj trgovini, jedino Orašje, odnosno njegove poslovne subjekte, dovodi u neravnopravan položaj. Ovakvu situaciju nema nijedna lokalna zajednica na teritoriji cijele FBiH”, navodi se, uz ostalo, u odluci.

To što su vijećnici u Orašju usvojili proslijedili su Vladi FBiH. Povratne informacije još nema.

“Vrlo je jednostavno obrazloženje… Pogledajte nas na karti gdje se nalazimo. Hrvatska je preko Save i kod njih minimalno jedan ili dva šoping-centra rade. U Republici Srpskoj svi rade. U Brčko distriktu takođe. Dakle, svi u okruženju rade, samo mi ne. A trgovački sektor nam je, nažalost, najrazvijenija gospodarska grana upravo zato što smo na takvoj lokaciji”, rekao je za “Nezavisne novine” Stanko Vincetić, predsjednik Gradskog vijeća Orašje.

Svi su deklarativno, pa i Vincetić, za neradnu nedjelju, ali se, dodaje on, svi moraju staviti u jednak položaj.

“Ja se zalažem za puno veće poštivanje radničkih prava i stavljanje svih radnika u isti položaj. A puno veći problem je zemljopisni položaj, gdje u okruženju svi rade osim nas. Mi smo reagirali, iznijeli svoj stav i proslijedili ga Vladi FBiH. Na njima je da odluče hoće li to prihvatiti ili ne. Na to ne možemo utjecati”, kaže Vincetić.

Dok u Orašju čekaju odgovor iz Sarajeva, opština Maglaj organizuje sastanak u vezi sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini u FBiH, koji zabranjuje rad trgovinskih radnji nedjeljom.

Pozvani su na ovaj sastanak, predviđen za 18. decembar, svi vlasnici trgovačkih radnji i pravna lica koja obavljaju trgovinsku djelatnost, kako bi izložili svoje stavove i prijedloge.

“Mi smo imali već nekoliko zahtjeva i razgovora sa našim malim privrednicima na području opštine Maglaj, vlasnicima trgovina i tako dalje. I onda smo odlučili da obavimo širi razgovor, da se konsultujemo sa svim privrednicima koji rade ovdje, kako bismo pripremili kvalitetnu informaciju za Općinsko vijeće”, rekao je za “Nezavisne novine” Maid Suljaković, načelnik opštine Maglaj.

On je rekao da se još ne zna šta ovaj razgovor može da izrodi.

“Ono što želimo jeste da čujemo njihov stav i onda da tu informaciju dostavimo do Općinskog vijeća”, istakao je Suljaković.

Osporavani član zakona stupio je, podsjetimo, na snagu sredinom novembra 2024. godine, a lokalne zajednice imaju mogućnost da zatraže izuzeće od zabrane rada nedjeljom. Ipak, konačnu odluku o tome donosi Vlada FBiH. Prva neradna nedjelja za prodajne objekte u FBiH bila je 17. novembra.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE