Da li će EU dopustiti povratak na “zakon džungle” zbog BiH?

Ako u Bosni i Hercegovini propadnu sve dosadašnje pravne norme Evropske unije, onda će se to preliti i u samu EU, a tako se “postepeno zakon džungle vraća u Evropu”, upozorava politolog Vedran Džihić. On je za austrijske medije komentarisao saopćenje stranaka Trojke u kojem se navodi da su “pojedinci unutar tehnokratskih struktura u pojedinim EU institucijama” navodno predložili da se predsjednik bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik abolira u zamjenu za povlačenje neustavnih zakona – što je Evropska unija demantovala.
Kako piše Der Standard, stranke Trojke su zatražile hapšenje Dodika i upozorile na “prljave dogovore” s EU.
List napominje da je Dodik trebao biti uhapšen još prije nekoliko sedmica, “ali EU odbija dati zeleno svjetlo vojnoj misiji EUFOR da prati bosansku specijalnu policiju SIPA-u prilikom hapšenja”. SIPA ne može bez te pratnje uhapsiti političara koji je okružen naoružanim sigurnosnim osobljem, jer bi to bilo previše rizično.
Navodno su neki EU-birokrati čak željeli Dodiku omogućiti nekažnjavanje ako povuče neustavne zakone. To se, barem, navodi u saopćenju Trojke:
“Istovremeno, koristimo priliku da pošaljemo poruku pojedincima unutar tehnokratskih struktura u pojedinim EU institucijama, koji kroz takozvani ‘prijedlog deeskalacije’ predlažu da se Dodik abolira od krivičnog gonjenja u zamjenu za njegovo pokajanje i povlačenje svih neustavnih zakona: u nama nemate i nećete imati partnere za to.
Takve ideje su u potpunom sukobu sa evropskim vrijednostima i praksom, sa načelima vladavine prava i zakonima BiH, i zbog toga ih smatramo apsolutno neprihvatljivim i najgore i najopasnije od svega, ohrabrujućim za buduće separatističke aktivnosti”, ističe se.
Bh. političari time jasno stavljaju do znanja predstavnicima EU-a da insistiraju na vladavini prava i da ne žele učestvovati u prljavim dogovorima ili pregovorima s Dodikom.
“U povodu poziva i ponuda da se državni udar i prijetnja miru uzrokovana grubim nasrtajem na ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine trebaju rješavati razgovorima ili pregovorima dužni smo još jednom ponoviti ranije izrečene stavove, a prije svega stav da o poštivanju Ustava, zakona, Suda, Tužilaštva i drugih institucija nema pregovora. Sa onima koji provode državni udar, blokiraju rad institucija, zloupotrebljavaju javna sredstva i prijete povratkom u devedesete godine prošlog stoljeća nema razgovora ni na koju temu”, saopćili su.
Der Standard piše da se u saopćenju “tehnokrati” u EU ne imenuju, ali da u odgovoru bh. medijima iz EU stoji: “Tvrdnje da je generalni direktor Koopman predložio kompromitovanje vladavine prava ili ustavnog poretka kao rješenje za trenutnu političku i ustavnu krizu u Bosni i Hercegovini su potpuno netačne”.
Gert Jan Koopman radi za Generalnu direkciju za proširenje u Evropskoj komisiji i nedavno je boravio u Sarajevu.
List ističe da su nekažnjavanje i bezakonje sigurno u supotnosti sa ugovorima EU. Naime, u članu 21. navodi se: “Djelovanje Unije na međunarodnom planu zasniva se na principima koji su oblikovali njeno osnivanje, razvoj i proširenje, a koje želi promovisati u svijetu: demokratija, vladavina prava”. Dalje se navodi da se Unija zalaže za “jačanje i promicanje demokratije, vladavine prava, ljudskih prava i principa međunarodnog prava”.
“Prazna retorika”
Bečki politikolog Vedran Džihić iz Austrijskog instituta za međunarodnu politiku (OIIP) upozorava na posljedice ako EU bude tolerisala Dodikove napade na državu Bosnu i Hercegovinu.
“Time se pomjeraju granice onoga što je dozvoljeno reći i učiniti – i zajednička država Bosna i Hercegovina u budućnosti postaje nemoguća”, izjavio je Džihić za Der Standard.
Ako EU ili određene države članice nemaju interes za zajedničku, građansku i demokratsku Bosnu i Hercegovinu, onda bi to trebale jasno reći, a ne zadržavati se na “praznoj retorici” o podršci integritetu i suverenitetu zemlje, poručuje Džihić.
“Jer ta retorika, s obzirom na stvarnu politiku EU-a, nije samo cinična i lažna, nego je i opasna jer može dovesti do daljnje eskalacije, pa čak i do izbijanja nasilja”, upozorio je.
“Bjanko ček za uništavanje države”
Ako se Dodik ne zaustavi, nego se s njim pregovara ili mu se oprosti, to ga samo ohrabruje, smatra Džihić: “To je bjanko ček za njegove sljedeće korake ka uništenju države. Riječ je o opasnom ekstremisti i brutalnom vlastodršcu, koji je za osiguranje vlastitih interesa i interesa svoje klike spreman žrtvovati mir, a na kraju i same Srbe i Srpkinje”.
Der Standard ističe da EU zanemarivanjem Dodika zanemaruje i interese građana Bosne i Hercegovine.
“Pragmatični dogovori se sklapaju preko njihovih glava, što je politički neodgovorno i suprotno vlastitim vrijednostima EU-a, iako čak i u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, gdje Dodik vlada, ima mnogo ljudi kojima je dosta Dodika”, navodi se.
“Neki birokrati u EU očigledno još nisu shvatili da se ništa ne može dobiti ako udovoljavaš despotima. Ali se zato može mnogo izgubiti. Ti EU-birokrati pokazuju da im do zemlje Bosne i Hercegovine i njenog društva uopšte nije stalo. Iako imaju alate da ovdje sprovedu vladavinu prava, slijede ciničan kurs i time zapravo uništavaju vlastite vrijednosti”, kaže Džihić, osvrćući se na saopćenje Trojke.
Ističe da takvi EU-birokrati time jačaju bezakonje i savez autoritarnih, klijentelističkih država u Evropi koje žele uništiti liberalnu demokratiju.
“Ako na rubovima EU-a sve dosadašnje pravne norme propadnu, onda će se oni koje je i zadnji ostatak tih pravila – poput međunarodnog prava – držao pod kontrolom, osjećati ohrabreno. Ono što se događa na rubovima, prelijeva se u samu jezgru EU-a. Tako se postepeno zakon džungle vraća u Evropu”, zaključuje Džihić.
A u takvom slučaju ni svečani govori o evropskim vrijednostima više neće pomoći.
“Tada se vraćamo u 19. stoljeće, gdje je reakcionarni etnički nacionalizam uništio tekovine prosvjetiteljstva”, upozorio je.
U međuvremenu je njemački socijaldemokratski zastupnik u Bundestagu Adis Ahmetović zatražio da EUFOR pruži podršku SIPA-i pri hapšenju Dodika.
“Temelj demokratije je vladavina prava. Nema više dogovora iza zatvorenih vrata. Dodik mora odslužiti kaznu koju mu je izreklo pravosuđe. A za to SIPA treba podršku EUFOR-a. Sve drugo bi bio znak slabosti EU, ako ništa ne učini”, izjavio je Ahmetović za Der Standard.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE