Cijeli svijet u strahu gleda u Peking: Sljedeći potezi Đinpinga odredit će budućnost
Izbori održani tokom vikenda u Tajvanu su od strane mnogih označeni kao historijski. Novi predsjednik postao je Vilijam Lai Čing Te, veliki protivnik bilo kakvom dogovoru sa susjednom Kinom.
On se sada suočava s velikim izazovima – mandatom bez podrške parlamentarne većine, opozicijom koja želi pokrenuti trgovinski sporazum sa Kinom i Pekingom koji prijeti više nego ikad.
Lai Čing Te je iz Demokratske progresivne stranke (DPP) odnio pobjedu na predsjedničkim izborima, ali je njegova partija izgubila kontrolu nad parlamentom.
Kina Laija nazvala opasnim separatistom
Prije samih izbora, Kina je Laija nazvala opasnim separatistom. Kina je odmah poručila da je većina birača glasala protiv njega, a Kancelarija za tajvanske poslove navela je da DPP “ne može predstavljati glavno javno mnijenje“ na Tajvanu.
Lin Fei Fan, bivši zamjenik glavnog sekretara DPP-a, rekao je agenciji Reuters da je „prilično zabrinut“ zbog toga što bi nova vlast mogla imati „vrlo teške“ četiri godine, posebno po pitanjima vezanim uz Kinu.
Rekao je da bi opozicioni poslanici, koji zajedno čine zakonodavnu većinu, mogli da pojačaju svoje odnose s Kinom i zatraže ponovno pokretanje kontroverznog sporazuma o razmjeni usluga sa Kinom koji je Tajvan odbacio prije deset godina nakon masovnih protesta.
Pokretanje trgovinskog sporazuma
I najveća tajvanska opoziciona stranka Kuomintang (KMT) i mala Tajvanska narodna stranka (TPP) vodile su kampanju za ponovno pokretanje trgovinskog sporazuma o uslugama. Nijedna nije još objavila hoće li raditi zajedno u parlamentu, iako je predsjednik TPP-a Ko Ven Je rekao da će igrati ulogu „presudne manjine“.
Lai i njegova stranka odbacuju kinesko polaganje prava na Tajvan i kažu da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti.
Hu Sijin, bivši urednik vrlo čitanih kineskih novina „Global Times“, koje podržava kineska država, a koji je i dalje istaknuti kineski komentator, napisao je na društvenim mrežama da je nebitno za koga su Tajvanci glasali kada je riječ o konačnom stavljanju ostrva pod kinesku kontrolu.
– Snaga kontinentalne Kine već se osjeća ovdje, a volja 1.4 milijarde ljudi da dovrše ponovno ujedinjenje zemlje također je vidljiva – napisao je on.
Kina je opisala glasanje kao izbor između rata i mira i upozorila birače da donesu „ispravan izbor“. I upravo u toj rečenici leži razlog za veliku zabrinutost Tajvana, ali i Sjedinjenih Američkih Država. Kina nikada nije precizirala ko je „ispravan izbor“, ali je jasno da se ne misli na Laija.
“Ako izbije rat, posljedice će osjetiti svijet“
– Ovi izbori označavaju promjenu vođstva u trenutku kada su napetosti između dvije strane visoke, a očuvanje stabilnosti postalo je veći izazov – rekla je Amanda Hsiao, viša kineska analitičarka za „International Crisis Group“, pa nastavila:
– Sukob koji uključuje Tajvan nije vjerovatan u bliskoj budućnosti jer će Peking sada prvo pomno pratiti postupke novog predsjednika i na osnovu toga donijeti odluku. Ali, ako bi došlo do izbijanja istog, posljedice bi se globalno osjetile.
Peking otvoreno mrzi DPP i Laija, koji je sebe jednom opisao kao „praktičnog radnika za nezavisnost Tajvana“. Iako je ublažio svoju poziciju u korist statusa kvo, Peking je nastavio da ga karakteriše kao opasnog separatistu. Laijeva pobjeda mogla bi brzo da rezultira povećanjem ekonomskog ili vojnog pritiska Kine.
Maksimalan pritisak
– U bliskoj budućnosti vjerovatno ćemo vidjeti kako Peking pokušava da upotrijebi maksimalan pritisak kako bi odredio uslove za sljedeće četiri godine pregovora između dvije strane – rekao je Ven Ti Sung, tajvanski saradnik Globalnog atlantskog vijeća. Kina je poručila da ishod izbora neće zaustaviti ujedinjenje sa Tajvanom.
To bi moglo uključivati “intenzivnu diplomatsku retoriku koja kritikuje administraciju DPP-a, ekonomske sankcije protiv izvoza, kao i veću upotrebu vojnih alata u područjima sive zone kao način da se naglasi nezadovoljstvo Pekinga“, rekao je.
Laijeva pobjeda označava prvi put u tajvanskoj demokratskoj historiji da je politička stranka izabrana na treći mandat na vlasti – i predstavlja moćan znak da kineska taktika ne djeluje na uvjeravanje tajvanskih birača da napuste DPP.
Nemaju parlamentarnu većinu
Uprkos pobjedi na predsjedničkim izborima, DPP nije osigurao većinu na parlamentarnim izborima, što bi moglo dovesti do značajnih zastoja u kreiranju politike, posebno u spornim pitanjima.
Bez obzira na to koliko pažljivo Lai odigra svoje karte, Peking ne može ignorisati poruku koju šalje njegova pobjeda. Ankete su pokazale da je trka bila vrlo tijesna, ali i da je Lai pobijedio s mnogo većom razlikom od očekivane, prenosi Index.
– Ovo je poruka Kini da vas više nećemo slušati, svoju budućnost ćemo odrediti sami, stoga Si Đinping mora da nauči da šuti tokom naših izbora – rekao je jedan mlađi pristalica DPP-a za BBC.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE