Ćazim Huskić: Zajednički radimo i borimo se kako bi građanima ZDK bilo bolje“
Skupština i Vlada Zeničko-dobojskog kantona nizom aktivnosti obilježit će 29. august – Dan Zeničko-dobojskog kantona.
O radu Skupštine u ovoj godini, održanim sjednicama, usvojenim aktima, odnosu između izvršne i zakonodavne vlasti, razgovarali smo sa Ćazimom Huskićem, predsjedavajućim Skupštine Zeničko-dobojskog kantona.
Usvojeni važni akti
NR: Da li ste zadovoljni radom Skupštine ZDK u ovoj godini?
HUSKIĆ: Kao predsjedavajući Skupštine, zadovoljan sam radom Skupštine, ali i svih zastupnika u Skupštini ZDK.
NR: Koliko ste akata, odnosno tačaka dnevnog reda razmatrali kroz skupštinski rad u ovoj godini i koje biste izdvojili kao najvažnije za građane ZDK?
HUSKIĆ: Do sada smo, u ovoj godini, ukupno razmatrali 31 akt, koji je definisan Programom rada Skupštine, te 18 akata koji nisu bili definisani Programom rada Skupštine, što je već postala praksa u radu Skupštine, zbog samog rada Vlade ZDK. Sve se to dešava zbog samog kretanja života tokom jedne godine. Uvijek imamo akte koji nisu planirani Programom rada, a oni se razmatraju. To su značajni akti koji, jednostavno, u periodu koji nameće vrijeme i situacija, budu od značaja za građane ZDK.
U proteklom periodu je usvojen zakon koji, sigurno, osigurava bolje uslove za življenje našim demobilisanim borcima i njihovim porodicama, a to je Zakon o dopunskim pravima branilaca i članova njihovih porodica, koji će se primijenjivati od 1. januara slijedeće godine. Na sjednici Skupštine na kojoj je usvojen taj zakon, imali smo i neke zahtjeve, a tiču se određenih ustupaka koje bi trebalo napraviti Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK te je usvojen zaključak po kojem se resorno ministarstvo moli da vodi računa prilikom prijema u radni odnos djecu šehida. Međutim, koliko vidim sa terena, nije bilo tog senzibiliteta u ovom periodu, jer ima dosta žalbi od šehidskih porodica, gdje se nije uvažio takav zaključak. Jedan od značajnih zakona jeste i novi Zakon o robnim rezervama, čime se rješavaju praktični izazovi i unaprjeđuje upravljanje robnim rezervama Kantona kao i rad i poslovanje Kantonalne direkcije robnih rezervi. Kroz ovo sve do sada, ne možemo reći neznačajno, imali smo i usvajanje rebalansa Budžeta za ovu godinu. Budžet je, nakon usvajanja, morao pretrpiti određene izmjene, zbog toga što nisu bili potpisani određeni kolektivni sporazumi i rečeno je da će u februaru doći do tih sastanaka, što se i desilo, tako da se moralo reagovati unutar Budžeta, a kako bi se ispoštovali kolektivni sporazumi koje su potpisali sindikati i Vlada ZDK.
NR: Koje su još tačke među važnijim, a koje su definisane Programom rada Skupštine, koje bi zastupnici trebali razmatrati do kraja ove godine?
HUSKIĆ: Svi do sada usvojeni akti, zaista, su veoma značajni. Imali smo osam sjednica od kojih je sedam bilo redovnih i jedna tematska, na kojoj je razmatrana Informacija o stanju i zaštiti u oblasti nasilja nad ženama i nasilju u porodici, stanju kriminaliteta u oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici u ZDK. U narednom periodu, odnosno do kraja ove godine, među važnijim zakonima koje bi zastupnici trebali razmatrati jeste zakon vezan za borbu protiv korupcije.
Veliko uvažavanje između pozicije i opozicije
NR: Kakvu saradnju imate sa zastupnicima i predsjednicima klubova stranaka, te kakav je odnos izvršne i zakonodavne vlasti u našem kantonu?
HUSKIĆ: Kao predsjedavajući Skupštine ZDK, mogu, zaista, biti sretan i zadovoljan jer je nastavljena ta dobra praksa dobre saradnje među zastupnicima. Izuzetna je saradnja među klubovima i zastupnicima unutar ZDK i Skupštine. Bilo je određenih napetosti, kada je, ponovo, sadašnja većina preuzela vlast, ali sve odluke o pripremi za sjednice na Kolegiju se donose skoro jednoglasno. Svjedoci ste da se i većina tačaka na sjednicama donosi skoro jednoglasno. Vlada jedno veliko uvažavanje između pozicije i opozicije. Mislim da je velika vrijednost u ovom kantonu jedna harmonija koja je uspostavljena. Svi zastupnici su zaslužni za sve ono što se dešava u ovom kantonu, a ako se desi da nešto nije dobro, odgovornost mora preuzimati većina koja nosi taj teret.
Drago mi je da i da je nastavak saradnje sa Vladom ZDK, kada govorimo o odnosu izvršne i zakonodavne vlasti, na visokom noviu, kao što je to bilo i u prošlom mandatu, kada sam bio predsjedavajući, i sada, tako da Vlada kreiranjem svojih politika ima jednu ogromnu podršku Skupštine ZDK, za sprovođenje iste. Nemamo udvojene vlasti, zajednički radimo i borimo se, svako u skladu sa svojim obavezama, kako bi građanima ZDK stvarno bilo bolje u ovom kantonu.
NR: Kakvim vi vidite naš kanton danas, a kada govorimo o obrazovanju, mladima, zdravstvu, sigurnosti, privrednom ambijentu…?
HUSKIĆ: Opća ocjena je i globalno kretanje u čitavom svijetu i sada, kada bi mi analizirali određene situacije, zbog čega se nešto dešava, onda bi došli u jednu koliziju, i samih sa sobom. Odlazak mladih nije problem koji se dešava samo u BiH, nego je to postao trend u čitavom svijetu. Istina, nije to baš isto kao što je u BiH. Ovdje ima puno faktora koji utiču na to da djeca, mladi, pa i osobe srednje dobi odlaze iz BiH. Razlog je i sama politička situacija u BiH. Stalno se u našoj državi prijeti nekim destabilizacijama, pa i, na kraju krajeva, nekim ratovima. To sve navodi ljude da mijenjaju svoje mjesto boravka, a što je, vjerujem, jedna od najtežih odluka. Mislim da, kada govorimo o trudu i radu svih resora u Vladi ZDK, one su u jednoj uzlaznoj putanji, a i sam Budžet govori o tome. Trudimo se, obostrano, svi, da nađemo put, dajemo podsticaje mladima, podršku porodiljama… Kao predsjedavajući Skupštine, sve vrijeme pokušavam biti nekakav primjer kako bi trebali da radimo, mada ne volim o tome pričati, ali mislim da politika i političari trebaju biti naslonjeni stvarno na ideju da ulaskom u politiku budu od određene podrške i pomoći onima koji daju svoje glasove nama, a ne da nam to bude sredstvo za ostvarivanje naših ciljeva. Mislim da i takva praksa nije općeprihvaćena u našem narodu. Ko vjeruje u Boga, u takve zakone, i vjerske i svjetske, on će se držati tog puta, bez obzira kakvi su trendovi. Tako da, moja je poruka ljudska, da se držimo pravoga puta, a koji je upisan u sve knjige, kako vjerske, tako i svjetske.
NR: Šta biste poželjeli građanima, odnosno koju biste im poruku uputili povodom Dana Kantona?
HUSKIĆ: Poruka može biti dalekosežna, ako se vratimo godinama unazad, i kada znamo da je tako značajan datum iz naše prošlosti izabran za Dan Kantona, a to je 29. august, kada je davne 1189. godine potpisana Povelja bosanskog bana Kulina, koji je najstariji očuvani bosanski državni dokument i potvrda bosanske državnosti.
I ta sva borba, suštinski, nije ni za dobro auto, ni za dobru kuću, nego za jednu zajedničku kuću koja se zove država BiH. Trebamo nastaviti takvu, istinsku, borbu za našu državu, sa svim sredstvima i alatima koje imamo, jer svaki drugi ciljevi koje bi postavili preda se odveli bi nas na neke druge staze ili nekim drugim putevima. Mislim da naš cilj treba da bude tradicija svih onih koji su živjeli na ovim prostorima i ljubav prema ovim prostorima.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE