BIRN BiH u Kijevu: Grad živi 24 sata, život je normalan dok ne čujete sirene za uzbunu

BIRN BiH u Kijevu: Grad živi 24 sata, život je normalan dok ne čujete sirene za uzbunu

Ekipa Balkanske istraživačke mreže BiH boravila je u Kijevu gdje su kako kažu doživjeli neopisive krajnosti – od sirena za opštu opasnost, do živog i normalnog života. Šta su doživjeli tokom četiri dana boravka u Ukrajini, kako danas živi Kijev – za Novi dan utiske su podijelili Aida Mahmutović, projekt menadžerica, BIRN BiH i Irvin Pekmez, istraživački novinar, BIRN BiH.

Za početak razgovora su objasnili kako se uopće dolazi do Kijeva dok traje rat u Ukrajini.

“Otišli smo prvo do Beča pa za Varšavu. Onada miijenjate dva voza do Kijeva. Rigorozne su provjere na granicama. Nismo imali previše ispitivanja kada smo rekli da smo novinari. Ono što BIRN BiH radi već 20 godina, a to je dokumentovanje ratnih zločina i naš je rad primjećen pa su nas pozvali na konferenciju da podijelimo naša iskustva u radu, posebno na temu seksualnog nasilja u ratu. BiH ne treba viza za ulazak u Ukrajinu, ali smo osigurali sva pozivna pisma i akreditacije za savki slučaj, ali nismo imali problema”, kazala je Aida Mahmutović, projekt menadžerica, BIRN BiH.

Sam ulazak u Ukrajinu i dolazak na željezničku stanicu, opisao je Irvin Pekmez, istraživački novinar, BIRN BiH.

“Trenutak kada vas stvarnost uzdrma je u na granici s Ukrajinom. Tu smo vidjeli ljude koji se vraćaju u Ukrajinu i osobe UNHCR-a i to je prvo što te podsjeti ukoliko si zaboravio gdje ideš. Stanica željeznička je bila puna onih koje ispraćaju na front ili one kojedočekuju. Ušli smo u hotel i krenuli na teren. Onda smo čuli uzbunu za mogući zračni napad, on se nije desio jer je bio iz predostrožnosti. Bili smo pripljemeni ako se to desi. Pitali smo naše fiksere i šta sad, oni su nas pogledali i rekli nam da u ovim slučajevima nastavljamo raditi, i nastavili smo raditit”, rekao je Pekmez.

Nevjerovatno je da grad živi 24 sata, kaže Mahmutović i dodaje da je od ponoći do jutra na snazi policijski sat.

“Imate aplikacije koje vas upozoravaju na zračne udare i prikazuje najbliža skloništa gdje da se sakrijete. Zbog različitih vrsta napada nije radila aplikacija do momenta padanja bombi. Vratila su nam se sjećanja i zvukovi iz rata u BiH”, kaže Mahmutović.

Ističu da su vidljivi tragovi sukoba u predgrađima Kijeva s početka ruske invazije.

“Okolina Kijeva i naselja do kojih je ruska vojska došla početkom rata, tu su vidljivi ostaci rata i tu smo razgovarali sa našim saradnicima. Tu su mjesta gdje se može vidjeti ruševine. Buča je, zanimljivo, obnovljena i nemate utisak da se tu desio masakr nad civilima. Imate u blizini crkvu gdje je bila masovna grobnica i tu su ispisana imena ubijenih. Tramvaji rade, supermarketi, i ako ne bih znao gdje sam, to je kao i svaki evropski grad. Ako se nađete u kafiću u 22 sata konobar vam kaže da morate kući jer u 24 počinje policijski sat. Doživjeli smo dva bombardovanja noćna i silazak u skloništa”, rekao je Pekmez.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica