Bijela kuga sve više zahvata BiH: Bolest koja hara državom gasi živote više od polovine stanovnika
Bijela kuga u BiH poprima sve veće razmjere.
Uzroci su loša socio-ekonomska situacija u zemlji zbog čega se stanovništvo masovno iseljava.
Broj rođenih i umrlih tokom prošle godine i više je nego poražavajući (22.633 više je umrlih nego rođenih). Sve to dovelo je do situacije da je bh. stanovništvo sve starije, ali i sve bolesnije.
Kada je pak riječ o smrtnosti, prema posljednjim podacima, kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok.
Više od 50 posto osoba u BiH umre od njih dok u svijetu taj postotak iznosi oko 29 posto. Potvrdio je to za Faktor prof. dr. Elmir Jahić, jedan od najboljih bh. kardiologa, i dodao kako se u BiH stvari radikalno moraju mijenjati kako bi se smanjila smrtnost.
- Riječ je o grupi oboljenja (kardiovaskularne i bolesti srca i krvnih sudova), i to su najčešća dva oboljenja – infarkt srca i moždani udar. Upravo ta dva oboljenja čine ukupno 90 posto svih smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti – kazao je dr. Jahić.
Istaknuo je kako je zabrinjavajuća činjenica da BiH nema nikakav, a posebno učinkovit, preventivni program u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti.
- Ova vrsta oboljenja se u značajnoj mjeri može prevenirati i to je važno znati. To nam pokazuju razvijena društva. Ovo oboljenje se može spriječiti zdravim načinom života, što podrazumijeva pravilnu prehranu, dovoljno tjelesne aktivnosti, reguliranje krvnog pritiska te šećerne bolesti i povišenih masnoća, kao i prestanak pušenja, redukcija pretilosti. I zemlje regije su u brojnim segmentima otišle ispred BiH i krajnje je vrijeme da se u ovom segmentu napravi radikalan rez, u suprotnom će bh. građani sve više obolijevati i umirati od kardiovaskularnih bolesti – kazao je Jahić za Faktor.
Drugi uzrok smrtnosti nakon kardiovaskularnih bolesti u svijetu su maligna oboljenja. Prema podacima, žene u BiH najčešće obolijevaju od karcinoma dojke, pluća i debelog crijeva, a muškarci od raka pluća, prostate i debelog crijeva.
Stručnjaci ističu kako su za karcinom pluća krivi pušenje i aerozagađenje, a za rak debelog crijeva sve ono što ulazi u probavni trakt, a nije ispitano, što izaziva povećanu mogućnost nastanka bolesti.
Čimbenici rizika koje bi trebalo izbjegavati su pušenje i nezdrava prehrana. Kod karcinoma dojke, ističe se, nema prevencije. Tu je najvažnije rano otkrivanje bolesti.
Jedna od bolesti koja je, također, poprimila pandemijske razmjere je dijabetes.
- Gubitak bubrežne funkcije najčešće nastaje zbog šećerne bolesti. Trećina bolesnika koji moraju ići na dijalizu kako bi preživjeli izgubila je bubrege zbog šećerne bolesti. Bubrege i druge organe uništava i ona šećerna bolest koja prividno ne izaziva velike poteškoće, kod koje šećer u krvi ne mora biti jako povišen i koja se ne liječi inzulinom, pa čak i ona koja nije liječena tabletama. Zna se dogoditi da se šećerna bolest otkrije istodobno kad i bubrežno zatajenje, a da bolesnik za nju prethodno nije ni znao – kazala je u nedavnom intervjuu za Večernji list prof. dr. sc. Monika Tomić, spec. interne medicine, subspecijalistica nefrologinja, predstojnica Klinike za unutarnje bolesti s Centrom za dijalizu SKB-a Mostar.
Prema podacima Internacionalne federacije za dijabetes (IDF), u BiH je u 2021. godini 305.900 građana imalo dijabetes, a predviđanja su da će ta brojka 2030. dostići 322.000 oboljelih.
Inače, veliki broj osoba koje imaju dijabetes žive u zemljama s niskim primanjima, što znači da se ne mogu ni odgovarajuće liječiti. To automatski povećava komplikacije dijabetesa, što često dovodi do smrtnosti.
POVEĆANA SMRTNOST
Osim navedenoga, povećanu smrtnost u BiH izazvala je i pandemija COVID-19. Naime, kako su pokazali posljednji podaci iz Zdravstveno-statističkog godišnjaka FBiH za 2020., u SBK-u, BPK-u i Kantonu 10 korona je vodeći uzrok smrti, u drugim kantonima srčani i moždani udari te visoki pritisak.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE