BiH prva u regionu počela sa deportacijama ilegalnih migranata iz Pakistana

BiH prva u regionu počela sa deportacijama ilegalnih migranata iz Pakistana
22.10.2020., Zvornik, Bosna i Hercegovina - Rijeka Drina prirodna je granica izmedju BiH i Srbije, takodjer i posljednja rijeka koju migranti moraju prijeci kako bi se domogli BiH, a kasnije Hrvatske i EU. U Zvorniku i regiji granicna policija pokriva oko 130 km granice, a po sistematizaciji GPBiH trenutno nedostaje vise od 300 policijskih sluzbenika za obavljanje redovnih aktivnosti u nadzoru granice i cak 1300 policijskih sluzbenika kako bi se adekvatno odgovorilo na zastitu granice u migrantskoj krizi. S ciljem nadilazenja problema kadrovske ne popunjenosti, kontinuirano se kao ispomoc GPBiH angaziraju policijski sluzbenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Drzavne agencije za istrage i zastitu BiH, te Ministarsvo unutrasnjih poslova Republike Srpske. Prema podaci IOM-a u BiH je ove godine uslo 13,350 migranata, a prema podacima GPBiH, oni su odvratili 10,449 migranata i otkrili 35 kaznenih djela "krijumcarenje ljudi". S dolaskom jeseni, tranzit migranata iz Srbije u BiH je sve manji zbog hladnog vremena i visokog vodostaja Drine, ali migranti se vracaju u Srbiju, zbog boljih prihvatnih centara. Grupa migranta koja je krenula iz BiH u Srbiju, svi su bili registrirani u centru Blazuj, u blizini Sarajeva.rPhoto: Armin Durgut/PIXSELL

Bosna i Hercegovina je prva država u regionu – na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti, koja je počela sa deportacijama državljana Pakistana koji nezakonito borave u Bosni i Hercegovini.

Portparol Ministarstva sigurnosti BiH Admir Malagić je izjavio za Fenu da je, nakon što je potpisan Sporazum o readmisiji između BiH i Pakistana i dugotrajnih priprema koje su prethodile tome između sigurnosnih agencija BiH i Pakistana, izvršena prva deportacija državljana Pakistana u Islamabad.

Po njegovim riječima, Bosna i Hercegovina namjerava u narednom periodu nastaviti s tom praksom. Kaže da će svi oni koji ilegalno borave u BiH i nemaju pravo na međunarodnu zaštitu, biti deportirani u zemlje porijekla.

Podsjetio je da je Ministarstvo sigurnosti BiH još prije godinu i po dana, istovremeno kad se strateški pristupilo rješavanju migracija u BiH, kao jedan od ključnih ciljeva identificiralo i povratak ilegalnih migranata u njihove zemlje porijekla, tako da je istovremeno inicirano potpisivanje sporazuma o readmisiji.

– To je preduvjet da bi se mogli ovi ljudi koji dođu u našu državu, koji pokušavaju da tranzitiraju preko BiH prema zemljama zapadne Evrope, dakle oni koji se nađu tu da bi mogli da ih vratimo u njihove zemlje porijekla, prvi korak je da potpišemo sporazum o readmisiji s tim zemljama – pojasnio je Malagić, te dodao da je s Pakistanom to završeno.

Kaže da je to jedan regionalni uspjeh, s obzirom da čak ni zemlje u regionu pa i šire nemaju takav sporazum. Napominje da je Pakistan bio vrlo visoko po broju migranata u BiH, na prvom ili drugom mjestu zajedno s državljanima Afganistana.

Malagić je naveo da je Ministarstvo sigurnosti BiH još prije godinu dana iniciralo potpisivanje sporazuma o readmisiji. Obratili su se Egiptu, Maroku, Afganistanu, Libanu, Bangladešu, Iranu i Tunisu i još nekim zemljama. Napominje da su te inicijative upućene i Palestini, Jemenu, Libiji, Eritreji i Somaliji.

– To su se sve, praktično, zemlje koje su izvor ilegalnih migracija u BiH. Namjeravamo sa svim tim zemljama da uspostavimo saradnju da bi u narednom periodu mogli da izvršimo vraćanje migranata – istaknuo je Malagić.

Podsjetio je da BiH ima potpisane sporazume o readmisji sa svim zemljama u regionu, šire sa zemljama Evropske unije, ali „izvan ovog našeg užeg dijela Pakistan je prva zemlja i zemlja koja je izvor masovnih migracija sa kojom je potpisan taj sporazum“.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica