BiH ide stopama Hrvatske: ‘Razlog za bojkot kupovine itekako postoji, trgovci svjesno dižu cijene namirnica bez kojih se ne može’

BiH ide stopama Hrvatske: ‘Razlog za bojkot kupovine itekako postoji, trgovci svjesno dižu cijene namirnica bez kojih se ne može’

Nakon jednodnevnog bojkota kupovine u Hrvatskoj, organiziranog u petak, slična akcija putem društvenih mreža je najavljena i u Bosni i Hercegovini i to za 31. januar.

Za ovakav vid građanskog bunta, zbog pravog divljanja cijena, itekako postoje razlozi, potvrđuju za Raport iz Kluba potrošača Tuzlanskog kantona, jednog od referentnih udruženja koja brinu o pravima potrošača u BiH.

Razlog za brigu

“Razloga za brigu ima i za neku vrstu bojkotapostoji razlog.

00:00/03:01
The new Skoda Elroq Sportline Design Preview
Truvid
auto skip

To je na neki način opomena trgovcima da se presaberu i shvate da je svaki potrošač bitan i da je to opomena zbog njihovog konstantnog dizanja cijena”, naglašava za Raport Gordana Bulić, predsjednica Kluba potrošača Tuzla.

Primjećuje da je veoma interesantno da konstantan rast cijena bilježe prije svega prehrambene namirnice, znači ono bez čega građani ne mogu, a da razlog za taj rast nisu samo povećanje cijena energenata i drugih sirovina na svjetskom tržištu.

S druge stane, bijela tehnika, odjeća, obuća… prodaju se po povoljniijm cijenama, odnosno, riječ je o proizvodima čije cijene ne rastu, a za koje se čak mogu ostvariti popusti kupovinom za gotovinu ili beneficije plaćanjem na rate.

“Naši trgovci, kao i oni u regionu, orijentirali su se na to da povećaju prevashodno cijene za proizvode koji su nužni.

Bez dileme, imaju jako dobru zaradu. Radila sam u industriji, na izradi kalkulacija i znam kako to funkcionira”, kaže Bulić, potvrđujući da trgovci vrlo svjesno povećavaju cijene takvih proizvoda.

Adis Kečo, šef stručne službe Saveza samostalnih sindikata BiH (SSS BiH), podržava najavljenu akciju jednodnevnog bojkota.

Za razlog je, kaže, dovoljno pogledati da mjesečna potrošačka korpa, koju je izračunao SSS BiH, prelazi cifru od 3.000 KM i da je ne mogu pokriti niti dvije prosječne plaće.

Ogromna dobit

“Imamo potrebu istaći da su cijene nekih od osnovnih namirnica, koje čine više od 40 posto potrošačke korpe, povećane i do 100 posto, kao što je slučaj sa mesom i pekarskim proizvodima”, tvrdi Kečo.

Naglašava da su poslodavci u prošloj godini imali prijavljenu dobit od oko 5,7 milijardi KM, u 2024. i oko šest milijardi KM, pa “iako su se već dobro ugradili u sva inflatorna povećanja i dalje im to nije dovoljno”.

“Posebno nas brinu najave novih poskupljenja zbog povećanja minimalne plaće u Federaciji BiH, čime bi se istopili efekti tog povećanja”, kaže Kečo.

Također ističe da iza najavljenog bojkota ne mora stajati nikakva institucija, već da je to više stvar pojedinca nego organizacije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica