BH Gas i Energoinvest izgubili spor s Mađarima, na naplatu stižu 23 miliona maraka
BH Gas i Energoinvest izgubili su arbitražni spor sa mađarskim plinskim operaterom, te je na naplatu stiglo 11,6 miliona dolara. Odluka je to arbitražnog suda u švicarskom Cirihu, a prema njoj BH Gas i kompanija Energoinvest dužni su isplatiti odštetu zbog promjene trase isporuke ruskog plina u Bosnu i Hercegovinu. Ipak, ovo, čini se, previše ne zabrinjava vladajuće u Federaciji BiH, jer stvarni problem za njih je pitanje južne interkonekcije, navodi BHRT.
Iz Energoinvesta i BH Gasa upoznali su javnost da su ove kompanije u vlasništvu Federacije BiH izgubile arbitražni spor s mađarskim plinskim operaterom. Na naplatu stiže 23 miliona maraka. Trenutno je nejasno ko će dug isplatiti, ali jasno je da su vlasti u Federaciji BiH 2021. pristale promijeniti rutu snabdijevanja ruskim plinom i preći na tzv. Turski tok, uprkos činjenici da je ugovor sa mađarskim operaterom trebao biti na snazi do 2023. godine.
I tada se znalo da će šteta nastala raskidom ugovora biti milionska. Na naplatu je stiglo dvostruko plaćanje troškova za trenutnu naplatu gasa preko turskog toka i faktura od 23 miliona za ono što smo trebali transportovati, a nismo, kaže bivši direktor BH gasa i podnosilac krivične prijave za raskid ugovora Almir Bečarević.
“Zato što je neko odlučio u određenom trenutku da raskine ugovor iako je znao da postoje garancije Vlade FBiH i znao je dobro šta će se desiti na kraju, da će se spor izgubiti. Energoinvest je i u jednoj i u drugoj varijanti nosilac ugovora. BH Gas ga je sve ove godine izvršavao, a prvotužena strana je Energoinvest a treća tužena strana je Vlada FBIH, to ne treba zaboraviti, jer je dala garancije prema mađarskom operateru”, navodi Bečarević.
“Ako bude tačno to o čemu se govori naravno da ćemo preuzeti i mi određene mjere ali najprije ćemo sagledati kompletnu situaciju, obavijestiti o tome i javnost i druge organe ukoliko bude bilo potrebe”, rekao je ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić.
Dok se čeka da se sagleda stvarna potreba, optužbe za nerad i poslovanje sa gubitkom stižu pravo na račun BH Gasa i Energoinvesta. Nije bila potrebna arbitraža da se vidi kako funkcioniše BH Gas, kaže predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara. Ispostavlja se veliki adut u rukavu struktura HDZ-a BiH, koji otvoreno poručuju da BH Gas nije investiciono sposoban.
“Kompanijaa koja radi u Sarajevu, a nije u mogućnosti napraviti investiciju do Kiseljaka, možda puno govori o njenom investicionom kapacitetu i želji da investira u bilo što u Bosni i Hercegovini”, kaže Bradara.
Više se i ne krije da je gasna konekcija političko pitanje. U pozadini projekat – južna interkonekcija. Poznato je da je upravo BH gas započeo projekat plinskog povezivanja sa Hrvatskom. Ali, za HDZBiH ta kompanija nije prvi izbor, te insistiraju na uspostavi nove kompanije sa sjedištem u Mostaru.
Američka administracija poziva da BH Gas vodi posao povezivanja plinovodom, ali i na usvajanje zakona o južnoj interkonekciji.
“Političari vođeni vlastitim interesima moraju se maknuti sa puta ovom projektu koji uživa širok konsenzus i koji će osigurati alternativni izvor prirodnog gasa”, poručio je ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy.
“I kad usvojimo taj zakon, nismo riješili problem, trebat će nam 6,7 godina da se sve to okonča i počne primjenjivati. Zbopg toga i ne vidim toliku dramu”, kaže premijer FBiH Nermin Nikšić.
A uz dramu, vrijednost projekta raste zbog poskupljenja na svjetskom tržištu. Projekcije su da je sada potrebno 150 miliona eura. Neophodan je veliki novac i što prije aplicirati za isti, naročito ako vlasti imaju na umu da Evropa planira od 2027. godine postati nezavisna od uvoza ruskog gasa.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE