Bakir Izetbegović je najveći krivac što se Šefik Džaferović doživljava kao čuvar fotelje u Predsjedništvu BiH

Bakir Izetbegović je najveći krivac što se Šefik Džaferović doživljava kao čuvar fotelje u Predsjedništvu BiH

Kritike opozicionih političkih stranaka upućene predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću urodile su plodom. Izetbegović je, bar na kratko, prestao glumiti poglavicu bošnjačkog naroda i počeo insistirati na poštivanju državnih institucija, piše PRESS.

Ovaj pristup mogao bi se ocijeniti kao državnički samo da Bakir Izetbegović u prošlosti nije direktni krivac što je Bosna i Hercegovina dovedena u položaj u kojem međunarodni faktori i druge zemlje misle kako odluke donose predsjednici Bošnjaka, Hrvata i Srba, a ne državne institucije.

Naknadna pamet lidera SDA u ovom momentu nije nam od koristi jer sjednica Vijeća sigurnosti UN-a bit će održana i na njoj će o stanju u Bosni i Hercegovini govoriti samo Milorad Dodik i Dragan Čović. Kakvu će sliku o našoj zemlji, a posebno o Bošnjacima, stvoriti ambasadori zemalja članica Vijeća sigurnosti UN-a nakon izlaganja Dodika i Čovića ostaje da se vidi.

Bakir Izetbegović je odbio da učestvuje na online sastanku, ali jednostavno međunarodnu zajednicu više nije briga za njegovo prisustvo. Da je proteklih godina uspio izgraditi kredibilitet kod međunarodnih partnera neko bi reagovao na njegovo pismo i eventualno pozvao ministricu vanjskih poslova BiH Biseru Turković da se obrati na sjednici.

Da ne bude zabune, stav Bakira Izetbegovića, da u ime države moraju govoriti članovi Predsjedništva BiH, je dobar, ali nije konzistentan. Upravo je Izetbegović masu puta pristajao da igra po pravilima “poglavica”, odnosno da glumi predsjednika bošnjačkog naroda, a čime je samo davao legitimitet Draganu Čoviću i Miloradu Dodiku kao poglavicama hrvatskog, odnosno srpskog naroda u BiH.

Prije samo nekoliko mjeseci Izetbegović je zajedno s Draganom Čovićem otišao u službenu posjetu Zagrebu. Lideri SDA i HDZ-a sastali su se s premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem, a koji je nekoliko dana prije održao sastanak s liderom SNSD-a Miloradom Dodikom.

Teme razgovora predsjednika Vlade Republike Hrvatske i samoproklamovanih poglavica naroda u BiH bile su vezane za unutrašnja politička pitanja poput izmjena Izbornog zakona BiH, ali i za pitanja iz sfere vanjske politike.

Iako se Izetbegović pokušao opravdati kako je u Zagrebu održan sastanak delegacija SDA, HDZ-a BiH i HDZ-a Hrvatske, zvanične informacije iz Parlamentarne skupštine BiH su ga demantovale. Put u Zagreb plaćen je iz budžeta institucija BiH, a ne s računa SDA.

U aprilu ove godine Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Milorad Dodik, kao lideri HDZ-a, SDA i SNSD-a, dogovorili su se kako preuzeti kredit od 330 miliona eura kojega je Međunarodni monetarni fond (MMF) plasirao kroz svoj program instrumenata brze pomoći predviđen za krizne situacije kakva je sadašnja.

Izetbegović je tih dana zajedno s Čovićem i Dodikom odlazio na sastanke s predstavnicima MMF-a i Delegacije EU u potpunosti ignorišući činjenicu da BiH ima instituciju koja treba da pregovara o međunarodnim kreditima, a to je Vijeće ministara BiH. Imponovalo je očito Bakiru Izetbegoviću da se on pita o tako velikim novčanim sredstvima pa nije ni insistirao da se u proces pregovaranja uključe državne institucije.

Ulogu poglavice preuzeo je na sebe i kada je izjavio da Bosna i Hercegovine svoje NATO integracije može koordinirati sa susjednom Srbijom. Jer Parlamentarna skupština BiH, Predsjedništvo BiH u kojem ne sjedi on, Vijeće ministara BiH, Komisija za NATO integracioni proces i tako dalje, sve to je nevažno jer Izetbegović je u svojstvu predsjednika naroda odlučio tako.

“Što se nas tiče, to može biti minimalni aspekt, redukovani ANP u kojem akcenat može biti potpuno stavljen na civilni dio, a možemo koordinisati tempo sa Srbijom i, na kraju krajeva, prihvatiti ono što je krucijalno važno za Srbe, da nema članstva u NATO bez novog konsenzusa i dogovora, ali se zakoni ove zemlje moraju poštovati”, izjavio je 1. novembra 2019. godine lider SDA.

Zanimljivo, ali i kontradiktorno, samo dvije godine prije te izjave Bakir Izetbegović u Beogradu je poručio kako će se vanjska politika BiH voditi u Sarajevu, a što je izazvalo pozitivnu reakciju bh. javnosti u tom periodu. Dvije godine poslije sam je negirao svoju izjavu poručujući u prijevodu da Srbija može diktirati BiH kada će se priključiti NATO savezu.

Niko drugi sem lidera SDA nije kriv što u bh. političkom životu, a i na međunarodnom nivou, nedostaje poštovanja spram aktuelnog člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića. Sliku Šefika Džaferovića kao pukog čuvara fotelje do izbora 2022. godine napravio je Bakir Izetbegović.

Predsjednik SDA snosi najveću odgovornost što je funkcija člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda u potpunosti derogirana. Javna je tajna da Džaferović u Predsjedništvu BiH radi samo ono što mu kaže Izetbegovića pa čak i da ambasadore iz reda Bošnjaka predlaže tek nakon što dobije spisak od predsjednika SDA.

Pravila igre od početka je svjestan i Šefik Džaferović koji je, nakon što je 2018. godine pod čudnim okolnostima izabran za kandidata SDA za člana Predsjedništva BiH, izjavio kako će Bakir Izetbegović i dalje ostati “šef tima” u Predsjedništvu BiH. Lider SDA usred mandata zahvalio se Džaferoviću na način da je već najavio kako će on, dakle Bakir Izetbegović, biti kandidat SDA za Predsjedništvo BiH na idućim Općim izborima.

Vidio je Bakir Izetbegović na ovogodišnjim izborima kako ne dobija prolazne ocjene kod naroda za ulogu “poglavice” pa je s toga i promijenio ploču. Jer kako drugačije razumjeti potez čovjeka koji godinama svojim političkim djelovanjem urušava institucije sistema pa nakon poraza na izborima “okrene ploču” i počne pozivati na institucionalno djelovanje.

“Poštivanje institucija” i “Bakir Izetbegović” jednostavno ne idu u istu rečenicu. Insistiranje na tome da srednjoškolac s potvrđenom optužnicom vodi OSA-u ne zove se Bakire “poštivanje institucija”, već “urušavanje institucija”. Vođenje pregovora s drugim samoproklamovanim poglavicama u kafanama, restoranima i birtijama nije “poštivanje institucija”. A naknadna pamet je dobra, samo teško da će ispraviti koncept koji je lider SDA zajedno sa svojim partnerima Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem utemeljio kao način političkog djelovanja u BiH.

(PRESS)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica