Akademik Slavo Kukić: Bez ’batine’ nema promjene Ustava

Akademik Slavo Kukić: Bez ’batine’ nema promjene Ustava

Evidentno je da svijet, prije svih Vašington i Brisel, pokušavaju pomoći našoj zemlji, ali i da se, ako ne upotrijebe recept „mrkve i batine“, ništa u BiH neće promijeniti, kaže za „Avaz“ akademik Slavo Kukić, doktor socioloških nauka i profesor Ekonomskog fakulteta u Mostaru.

Med i mlijeko

Bez batine nećemo imati ni promjene Ustava, ni promjene u Izbornom zakonu, kaže on, koje bismo morali provesti temeljem presuda Suda u Strazburu. Na taj način, ocijenio je, nastavit ćemo istu priču koju „guramo“ posljednjih 25 godina.

– Da ima pravne države, ne bismo imali ovo što imamo danas, da je prvi čovjek izvršne vlasti FBiH svakog tjedna dva-tri dana u Sudu, a nakon toga se obraća građanima obećavajući im med i mlijeko i uvjeravajući ih kako im nikad nije bilo bolje nego danas. Umjesto toga, podnio bi ostavku i omogućio Sudu da radi bez političkog pritiska – ističe Kukić.

Ako nam na „mrkvu“ liče prijemi u rezidencijama i večere te možda i novi krediti za budžetske rupe, našeg sagovornika smo upitali šta međunarodni predstavnici mogu koristiti kao „batinu“.

– Sličnu situaciju smo imali 2005., a onda je jedan dan u Parlament, među poslanike, došao visoki predstavnik Pedi Ešdaun (Paddy Ashdown). Rekao im je: „Imate vremena večeras do 18 sati. Ne formirate li Vladu, sutra vas neće biti na političkoj sceni.“ Oni su taj dan formirali Vladu, za što im je do tada trebalo godinu i po. Oni koji su garanti Dejtonskog sporazuma, i danas to mogu uraditi, na ovakav ili neki drugi način – pojašnjava akademik.

Kritične mase

– Nisam siguran da nam se to neće ponoviti i sada i da ponovno nacionalisti, koji su vrlo vješti, neće ovo socijalno pražnjenje iskoristiti da ponovno zbiju nacionalne redove kako bi se spasio biološki opstanak od onih drugih, jer do izbora imamo godinu.

Mogli ste vidjeti da se u Državnom parlamentu glasa za ukidanje Inckovog (Inzko) zakona o zabrani negiranja genocida i da oni koji su za to glasali nisu bili nimalo malobrojni – kaže Kukić.

Korak naprijed

Korakom naprijed ocjenjuje potez predstavnika SAD i EU da u razgovore uključe i opozicione stranke, iako je indikativno da se sastanci s predstavnicima triju nacionalističkih oligarhija održavaju odvojeno pa se ima dojam da su takvi sastanci temeljni.

– Mislim da predstavnici američke i briselske administracije to ne bi učinili da nemaju problem s promjenom Ustava, za koju je potrebna dvotrećinska većina u Parlamentu BiH, koja se ne može osigurati samo s predstavnicima nacionalističkih oligarhija koje vladaju u BiH. Potrebna je potpora opozicije, koja je, kako sada stvari stoje, vrlo upitna – ističe Kukić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica