Ahmetović: Razgovarao sam sa Šmitom, treba ojačati OHR u BiH

Ahmetović: Razgovarao sam sa Šmitom, treba ojačati OHR u BiH

Pokušaji otcjepljenja entiteta RS od Bosne i Hercegovine i rastući nacionalizam ne ugrožavaju samo stabilnost na Zapadnom Balkanu, već i u Evropi u cjelini, rekao je izvjestitelj njemačkog Bundestaga za zapadni Balkan Adis Ahmetović u intervjuu za “Euroactiv“.

Poslanik SPD-a u Bundestagu Adis Ahmetović, koji je preuzeo prošle sedmice poziciju izvjestitelja za zapadni Balkan, je komentarisao situaciju u Bosni i Hercegovini.

Politička situacija u BiH je krhka

– Trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini može se opisati kao krhka. Međunarodna zajednica, uključujući i Saveznu Republiku Njemačku, zabrinuta je zbog rastućeg nacionalizma. Secesijski napori Milorada Dodika, člana državnog Predsjedništva, uznemiruju ljude u zemlji i ne samo da destabilizuju Bosnu i Hercegovinu, već dovode i do primjetnih tenzija na cijelom zapadnom Balkanu. 

Pokušaji podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i promoviranja secesije prijete stabilnosti ne samo u Bosni i Hercegovini i na zapadnom Balkanu, već i u Evropi u cjelini – rekao je Ahmetović.

On je naveo da je BiH jedina država u Evropi čiji je temelj evropski ili međunarodni mirovni sporazum te da Dejtonski mirovni sporazum moraju štititi Bosna i Hercegovina, Srbija i Hrvatska, kao i EU i međunarodna zajednica.

– Stoga je moj posao kao njemačkog stručnjaka za vanjsku politiku da upozoravam na Dodika i druge u slučaju pokušaja podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Istovremeno, važno mi je naglasiti da demokratske i liberalne snage u Bosni i Hercegovini i na zapadnom Balkanu mogu računati ne samo na moju podršku, već i na podršku SR Njemačke – kazao je Ahmetović.

Ahmetović je dodao da je hitno potrebna izborna reforma u BiH ali da se treba razmisliti o odgađanju tog procesa do nakon izbora u oktobru “kako bi se spriječile moguće izborne manipulacije.”

– Sprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava, slobodan i bezbijedan pristup biračkim mestima za sve građane, ispravne registracije, transparentnost biračkog spiska, digitalno prebrojavanje glasova i kontrola glasačkih kutija imaju najveći prioritet . Ukoliko se reforma pokrene prije izbora, mora se uzeti u obzir i presuda suda u slučaju Sejdić-Finci – istakao je on.

Razgovarao sa Kristijanom Šmitom

Ahmetović je pojasnio da je sadašnji ustav zemlje uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom. On jamči jednaku podjelu vlasti između tri konstitutivna naroda: bosanskih Hrvata, bosanskih Srba i Bošnjaka. 

Cilj u Bosni i Hercegovini treba biti da se Dejtonski mirovni sporazum dalje razvija od strane svih strana i da svi ljudi, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, dobiju ista prava i u smislu političkog učešća (aktivno i pasivno biračko pravo).

On je podsjetio da je njemački poslanik sa fokusom na vanjsku i sigurnosnu politiku, te da je preuzimanjem novog zadatka na raspolaganju svim zemljama zapadnog Balkana podjednako kao partner u saradnji.

– U narednim sedmicama i mjesecima otputovat ću u Srbiju, Sjevernu Makedoniju i Hrvatsku da razgovaram sa raznim predstavnicima iz politike, biznisa, nauke, kulture i civilnog društva. Tokom razgovora svakako će mi koristiti činjenica da, zbog svog porjekla, razumijem jezike, poručio je Ahmetović te dodao:

Ove sedmice smo visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu i ja razmijenili mišljenja o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini. Ured visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu treba ojačati kako bi se nakon Dejtonskog sporazuma dao veći prioritet civilnim aspektima i pružila veća podrška demokratskim naporima. Visoki predstavnik i ja smo u bliskom kontaktu i on također ima podršku najveće poslaničke grupe, moje poslaničke grupe SPD, za svoje zahtjevne zadatke.

Želimo podržati liberalno-demokratske snage na zapadnom Balkanu

Ahmetović je objasnio da zapadni Balkan ima nezavisne političke sisteme, ali da domaći politički razvoji pojedinih zemalja utiču jedni na druge direktno i indirektno.

– Prema mom mišljenju, za pojedinačne države može biti korisno da bliže sarađuju jedna s drugom i da budu u zdravoj demokratskoj konkurenciji jedna s drugom. Zapadni Balkan je vjekovima bio od velikog geopolitičkog interesa. Poslednjih godina raste interesovanje Rusije i Kine. Zalažem se za približavanje EU zato ću nastaviti da podržavam evropske integracije zemalja Zapadnog Balkana.

Kao izvjestilac, izvjestit ću o situaciji na zapadnom Balkanu najveću poslaničku grupu u njemačkom Bundestagu, poslaničku grupu SPD. Međutim, ne radi se samo o opisivanju političke, ekonomske i socijalne situacije u regionu. Želio bih da predložim konkretne korake Odboru za vanjske poslove i Saveznoj vladi za stabilizaciju situacije na terenu, očuvanje mira, jačanje demokratskih i liberalnih snaga i proširenje EU kao konkretnu mogućnost za sve zemlje zapadnog Balkana – pojasnio je Ahmetović.

Ahmetović je istakao da trenutno sarađuje sa kolegama Ditmarom Nietanom (Dietmar), Josipom Juratovićem, ali i drugim zastupnicima na planu stabilizacije Bosne i Hercegovine.

– Želimo da podržimo liberalno-demokratske snage na zapadnom Balkanu. To je jedan od razloga zašto dajemo prioritet približavanju EU i EU integracijama. Naravno, za to je potreban širok dijalog i suradnja na svim nivoima – poručio je Ahmetović za “Euroactiv“.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE