Agencija potpisala ugovor s ponuđačem, pa onda gledala ispunjava li uslove?!
Državna regulatorna agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost (DARS) provela je u decembru 2022. godine sumnjiv tender o nabavci softvera za dozimetriju profesionalno izloženih osoba vrijedan 17.094 KM (bez PDV-a).
Ova državna agencija, na čijem čelu je Marinko Zeljko, provela je konkurentski postupak 6. decembra 2022. godine, a do ostavljenog roka za dostavu ponuda zaprimljena je samo jedna ponuda u vrijednosti 17.050 KM, dakle 44 KM ispod planirane cijene tendera. Ova ponuda je ocijenjena kao kvalifkovana.
Dokumenti ovjereni nakon isteka roka
Odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača donesena je 13. decembra 2022. godine, a ugovor sa izabranim ponuđačem zaključen je 21. decembra 2022. godine. Međutim, kako su ustanovili državni revizori, na koverti u kojoj su dostavljeni navedeni dokumenti, nije naznačen datum kada su dokumenti zaprimljeni na protokolu.
-Na osnovu ovjere kopija dostavljenih dokumenta, uvjerili smo se da su dokumenti ovjereni 26. decembra 2022. godine i 29. decembra 2022. godine, odnosno nakon isteka roka za dostavu dokaza o ispunjavanju uslova iz člana 45. Zakona o javnim nabavkama. Shodno navedenom konstatovali smo da su dokazi o ispunjavanju uslova iz člana 45. Zakona o javnim nabavkama dostavljeni naknadno, nakon što je Ugovor sa izabranim ponuđačem potpisan – konstatovali su iz Ureda za reviziju institucija BiH.
Faksimil nalaza revizora DARS
Pojednostavljeno, ova državna agencija izabrala je ponuđača, s njim potpisala ugovor, a naknadno se ovjeravala potrebna papirologija kojom se dokazuje da li ponuđač uopće ispunjava uvjete.
Ponudu trebalo odbaciti
Na portalu javnih nabavki smo provjerili i ustanovili da se radi o ponuđaču INET Agencija za informatički inženjering u vlasništvu Mirsada Omanovića.
Dakle, kako su konstatovali državni revizori, u momentu potpisivanja ugovora Agencija nije mogla potvrditi da ponuđač ispunjava sve uslove tražene tenderskom dokumentacijom te je ponudu izabranog ponuđača u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH trebalo odbaciti, a s obzirom na samo jednu pristiglu ponudu, postupak javne nabavke poništiti.
Također, konstatovali su revizori, zakon je prekršen i kod nabavka usluga monitoringa radioaktivnosti životne sredine. Otvoreni postupak nabavke usluga monitoringa radioaktivnosti životne sredine procijenjene vrijednosti 68.367 KM bez PDV pokrenut je 22.09.2022. godine.
I u ovom slučaju zaprimljena je samo jedna ponuda u vrijednosti od 64.197 KM, koju je komisija ocijenila kvalifikovanom. Sa navedenim ponuđačem je 1. decembra 2022. godine zaključen ugovor.
-Tenderskom dokumentacijom je predmet nabavke podijeljen u dva lota, a vrijednost nabavke nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH procijenjena po lotovima, nego ukupno za oba lota. Iako je ponuđač obrasce za cijenu ponude dostavio posebno za svaki lot, ugovor o nabavci zaključen je na ukupnu vrijednost ponude, a ne pojedinačno po lotovima kako je definisano Zakonom o javnim nabavkama BiH. Ovakvo postupanje ugovornog organa ne pruža mogućnost praćenja izvršenja ugovora po lotovima, nego samo u pogledu ukupne vrijednosti ugovora. Također, isto dovodi do mogućeg prelijevanja izvršenja vrijednosti između lotova te utiče na buduće planiranje predmetne javne nabavke – zaključili su državni revizori.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE