Afera ‘Korona’: Zeljković tvrdi da nije primio mito i da svjedok laže
Branislav Zeljković, prvooptuženi u predmetu ”Korona ugovori”, danas je u Okružnom sudu u Banjaluci izjavio da nikada nije tražio, ni primio mito od Saše Markovića u prostorijama Ujedinjene Srpske, niti bilo gdje druge i da je sve što je Marković svjedočio – laž!
Iznoseći prigovore na Markovićevo svjedočenje Zeljkovićeva odbrana je u sudnici izvela svojevrsni ”Blickrig” na svjedoka, osporavajući sve što je Marković govorio na posljednjih sedam ročišta.
”Nikada nisam tražio, ni primio mito od Markovića… Sudu ćemo dostaviti dokaze i isprave kojima ćemo pobijati sve što je on govorio. On je prema meni nastupio s namjerom da počini prevaru”, rekao je Zeljković, piše ATV.
Kada bombombone postanu žvake
To je izgovarao povišenim i ljutitim tonom, da bi se u jednom trenutku sudu požalio kako Marković ”tokom čitavog postupka žvaće žvaku”. Sudija Dragan Uletilović mu se izvinio što to nije primjetio, dok Markovića te riječi nisu mnogo potresle budući da je u optuženičkoj klupi nastavio da gricka voćne dražeje, koje je bez skrivanja ispred sebe držao na stolu u sudnici.
“Svi znaju ko je Branislav Zeljković, a ko Saša Marković. Ja sam IJZ ostavio u plusu sa 10 miliona maraka, a Marković je 2019. godine poslovao u minusu”, zaključio je Zeljković.
Markovićev iskaz u prigovoru je detaljno analizirala Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović navodeći da svjedok nije govorio istinu. Ona smatra da je Marković tokom postupka višestruko nagrađivan od strane tužilaštva, da je ostvario benefite, te da je limitirao dokaznu građu koju je po svojoj volji dostavio tužilaštvu i sudu, a što je posebno odnosi na njegovu mejl komunikaciju. Dodala je da je u pogledu toga tužilaštvo tvrdilo da je imalo opstrukcije od strane policije, napominjući da ne mogu druge kriviti za mejlove koje nisu sami analizirali.
”Netačno je da je Marković nosio novac Zeljkoviću. Izmišljene su tvrdnje da mu je davao devet maraka po odijelu. Netačan je iznos koji pominje, kao i broj navodnih isplata, a to je sve vidljivo prostom računicom, kao i iz objektivnih dokaza odbrane”, rekla je Ivanović.
Pojasnila je da je Marković tokom istrage dao četiri izjave. Tvrdi da je tek u trećoj izjavi, koju je dao po izlasku iz pritvora, prvi put opisivao kako izgledaju prostorije Ujedinjene Srpske. Pojasnila je da Marković u prethodnim iskazima to nije pominjao, zbog čega smatra da nije ni znao kako izgledaju prostorije US. Sporila je i navode da je novac ostavljao sekretaricama, koje nije ni prepoznao.
Heroj postupka se provodio se u Dubaiju
Podsjetila je da je Marković govorio da je navodno bio zaprepašten zbog svega, a u valutnoj kartici se vidi da je tokom 2020. godine putovao u Dubai gdje se zabavljao, da je kupio automobil u iznosu od 100.000 KM… Ukazivala je da Marković nije uknjižio sve svoje nekretnine, te tvrdila da on ne plaća poreske obaveze.
”U ovoj sudnici se nastoji prikazati da je on heroj ovog postupka. Međutim, on uvijek govorio da je neko drugi kriv. Tako je bilo i u postupku protiv Mladen Gajića, direktora dobojske bolnice”, istakal je Ivanović, osporavajući i to što je Marković optužen samo za davanje mita, a ne neko drugo krivično djelo.
Podsjetila je da su u početku SIPA i Tužilaštvo BiH Markovića istraživali za pranje novca i da je to rađeno prije nego što se uopšte znalo da postoji neki mito.
”Blokirana su mu sredstva u iznosu od oko 250.000 KM, a šta je sa ostalim sredstvima i razlikom do 578.000 KM? Zašto Republičko tužilaštvo nije blokiralo sredstva, već Sud BiH? Sve su to benefiti koje Marković uživa”, rekla je Ivanović.
Svjedok ostvario benefite
Ukazala je i da je njemu pretresen poslovni prostor u Jovana Dučića, a da niko nije pretresao stan u Novom Boriku u kojem je, za vrijeme pandemije korona virusa, poslovao, jer Marković nikome nije ni rekao da je tamo poslovao.
Ivanovićeva je zbog svega zamolila sud da detaljno analizira motive zbog kojih je Marković svjedočio u ovom postupku. Upozorila je da se presuda Zeljkoviću ne smije biti zasnovana na takvom svjedočenju, ukazivajući na praksu Suda za ljudska prava u Strazburu u sličnim predmetima. Naglasila je da saoptuženi nema pravo na laž, te pozvala sud da detaljno analizira kada se to teret krivice može prebaciti na drugoga.
Tužilac Sanja Tadić Stojisavljević u odgovoru na prigovore je ustvrdila da su navodi odbrane neistiniti i netačni. To se prije svega odnosilo na pojedine izjave svjedoka koje je odbrana pominjala, kao i na osporavanu pravnu kvalifikaciju djela za koje je Marković optužen.
”Marković je svjedočio sam protiv sebe”
”Marković nije svjedočio samo protiv Zeljkovića, već i protiv samog sebe. To je inkriminacija. Mogao je dobiti imunitet, ali nije. Tužilaštvo želi da svako odgovara za svoje postupke”, rekla je Tadić Stojisavljević.
Naglasila je da Marković pri trećem iskazu od 19. januara 2021. nije sam došao u tužilaštvo, kako to odbrana želi da predstavi, već je pozvan u svojstvu osumnjičenog.
”Prostorije Ujedinjene Srpske je opisao tek kada je upitan da to učini. Nije Marković odlučivao koje će prostorije biti pretresane, već je to rađeno po nalogu suda na osnovu adresa”, rekla je Tadić Stojisavljević.
Naglasila je da ona ima pravo da govorio o opstrukcijama, jer su još tokom pretresa IJZ obaviješteni da ni na jednom računaru ne mogu pristupiti Zeljkovićevim mejlovima, koji nisu u računaru koji se nalazio na njegovom radnom mjestu.
”Forenzičku kopiju telefona nismo dobili jer smo stvarno bili opstruisani”, rekla je Tadić Stojisavljević.
Marković potpisao sporazum, postupak razdvojen
Nakon prigovora tužilaštvo je obavijestilo sud da su 30. oktobra sa Markovićem zaključili sporazum o priznanju krivice. Sud je potom donio odluku kojom se postupak protiv Markovića razdvaja u odnosu na ostale optužene, iako su se branioci ostalih optuženih tome protivili.
Sporazumom je predviđeno da se Marković osudi na deset mjeseci zatvora zbog krivičnog djela davanja mita. Dužan je i da plati stečenu imovinsku korist u iznosu od 578.000 KM. Od toga oko 250.000 KM se odnosi na sredstva koja su Markoviću već blokirana odlukom Suda BiH, dok će preostali iznos morati naknadno da uplati u budžet.
Razmatranje sporazuma o priznanju krivice zakazano je za 11. novembar.
POVEZANE OBJAVE