Cijena peleta po toni iznosi 350 KM a cijene ogrjevnog drveta pala na 240 KM

Cijena peleta po toni iznosi 350 KM a cijene ogrjevnog drveta pala na 240 KM

Cijena peleta drastično je niža u odnosu na prethodne godine, dok je cijena iscijepanih drva pala za 20 posto. Vlada FBiH “oborila” je cijenu gasa za 1,4 posto

Građani naše zemlje pripremaju se za zimu. Oni koji bolje planiraju, ogrjev su kupili još u ljetnim danima, kada su i cijene bile nešto niže. Ipak, više je onih koji ogrjev nabavljaju u posljednji čas. Oni koji ponajviše moraju kalkulisati oko toga kako i koliko ogrjeva nabaviti zasigurno su penzioneri. Spas vide u ratama, a imamo i dobre vijesti – cijene drveta i peleta su niže nego prošle zime.

Izgubljeno povjerenje

– Cijene ogrjevnog drveta, pričamo o paletama i cijepanom drvetu, na području Banje Luke kreću se od 240 do 260 KM, a u manjim sredinama u kojima je ponuda veća, gdje je više prerađivača, proizvođača tog cijepanog ogrjevnog drveta, može se naći i po 200 KM. Cijene su u poređenju s prošlom godinom niže za 20 odsto, zavisi od proizvođača, a i od toga da li je u cijenu uračunat i prevoz na adresu kupca, rekao je Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Republike Srpske, za Oslobođenje.

Dodao je da peleta na tržištu bh. entiteta Republika Srpska ima i više nego dovoljno, a da se cijena po toni kreće oko 400 KM, ima nešto i skupljeg, ovisno je li sa prevozom ili bez njega, a može se pronaći i po 350 KM.

– Preporučujem kupcima da se više informišu o kvaliteti peleta koji kupuju. To dosta utiče na cijenu, a može kasnije biti i problema prilikom trošenja peleta, da lošije gori, da se peći moraju češće čistiti. Pala je i cijena peleta u odnosu na prošlu godinu za oko 30 posto, a daleko je jeftiniji nego što je bio u sezoni grijanja 2022/2023. godine. Ima ljudi koji su se grijali na pelet prethodne dvije zime, pa su se sad vratili na drvo. Malo se izgubilo povjerenje u pelet kod onih koji nisu imali dobro iskustvo prethodne dvije zime kada su bile enormne cijene peleta, tako da bi sada proizvođači, kada je cijena niža, trebali graditi povjerenje kod građana da se griju na pelet, u smislu da garantuju cijene koje neće toliko oscilirati, kaže Andrić.

Cijene peleta kreću se od 300 do 400 KM po toni, a veliki broj ponuđača tonu peleta nudi po cijeni od 350 maraka.

Cijene su slične i u Federaciji BiH. Na dobro poznatoj internet-stranici za kupoprodaju u Bosni i Hercegovini OLX cijene peleta kreću se od 300 do 400 KM po toni, a veliki broj ponuđača tonu peleta nudi po cijeni oko 350 KM. Ogrjevno drvo se nudi za oko 250 KM po paleti.

– Ogrjevno drvo iscijepano po paleti dimenzija 100x100x110, dakle, jedan prostorni metar u paleti se prodaje po cijeni od 133 KM, a bez prevoza 123 KM. Redovna cijena sa uračunatim prevozom u cijeloj BiH je 148 KM po paleti. Paleta dimenzija 100x100x180 košta 264 KM s prevozom. Cijena mrkog kamenog uglja sa uračunatim prevozom u cijeloj BiH je oko 300 KM po toni, stoji u oglasima domaćeg distributera ogrjeva Drvosječa.

S obzirom na to da imamo građane koji su se ranije grijali na pelet, drvo ili plin, pa su prešli na struju, bivšeg direktora Elektroprivrede BiH Edhema Bičakčića pitali smo koliko je to bila pametna odluka?! Prošle godine je kazao da je grijanje strujom prihvatljivo u prelaznom periodu, kada se radi o dogrijavanjima i kada treba nekoliko dana premostiti hladni period, ali da kao osnovno grijanje za zimski period u BiH to nije prihvatljiva varijanta.
Struja za komociju

– Ni sada nemam nijedan razlog da mislim drugačije. Električna energija je najskuplja kad se koristi za grijanje. Prije svega, imamo više puta pretvorbu energije, kod svake pretvorbe dođe do određenih gubitaka. To je onda ekonomski neisplativo. Međutim, kod nas su cijene struje niske, tako da će još, zbog komfora i komocije koje nudi ovakav vid grijanja, to biti prisutno, kaže nam Bičakčić.

Cijene palete ogrjevnog drveta u Banjoj Luci kreću se od 240 do 260, a moguće je naći i za 200 maraka, kaže Andrić

Energoinvest je uputio zahtjev Vladi Federacije BiH za smanjenje cijene prirodnog gasa za tarifne kupce za 1,4 posto. Kako je Vlada na hitnoj sjednici odobrila ovaj zahtjev u petak, nova cijena prirodnog gasa iznosi 0,825 KM/m³. Nova cijena primjenjuje se od 1. oktobra ove godine.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica