“Svaki napad na iransku naftu imat će posljedice drugog i trećeg reda”

“Svaki napad na iransku naftu imat će posljedice drugog i trećeg reda”
FILE PHOTO: A gas flare on an oil production platform is seen alongside an Iranian flag in the Gulf July 25, 2005. REUTERS/Raheb Homavandi//File Photo

“Iran je, u suštini, tigar od papira osim po svojim terorističkim sposobnostima”, kaže za Radio Slobodna Evropa Bruce Hoffman, analitičar Savjeta za spoljne odnose (Council on Foreign Relations) sa sjedištem u Vašingtonu.


“Ko bi ratovao protiv koga? Iran možda može i usuđujem se da kažem ima sposobnost da izvede globalne terorističke napade kao odmazdu. Ali, vjerujem da se to može spriječiti”, smatra Hoffman.

“Ima veoma ograničenu mornaricu. Mislim, može da se bori duž svojih obala u Zalivu, ali nema regionalnog rata. To je pretjerivanje”, ocjenjuje Hoffman.

Po njegovim riječima, Iran je svoju slabost pokazao u “neefikasnim” raketnim salvama ispaljenim na Izrael (mediji iz SAD-a i Izraela potvrdili su da je pričinjena značajna šteta).

“Vidimo koliko je Iran slab, jer je u suštini stajao po strani, dok je njegovom najvažnijem zastupniku (Hezbollahu) Izrael prvo obezglavio rukovodstvo i sada je izgubio oko polovine svog arsenala raketa i projektila”, tvrdi Hoffman, prenosi RSE.

Izrael je najavio žestoku odmazdu zbog iranskog raketnog napada u utorak.

“Paradoksalno, iz izraelskog ugla, manje je skupo da se udari na iranske nuklearne kapacitete nego da pogodi njegova postrojenja za pumpanje nafte na ostrvu Karg. Naime, svaki napad na iransku naftu imat će posljedice drugog i trećeg reda. Najprije, na globalno snabdijevanje energijom, a zatim na svjetske ekonomije”, navodi analitičar.

On smatra da će arapske zemlje ostati po strani u slučaju eskalacije sukoba Irana i Izraela.

“Pa, u javnosti, naravno, oni će lamentirati što je došlo do eskalacije nasilja u regionu. Međutim, oni će biti apsolutno sretni što im Iran više ne predstavlja prijetnju. Vidjeli smo kako je Teheran, preko svojih zastupnika, bio direktna prijetnja za više zemalja u Zalivu, bilo da se radi o Kuvajtu ili Bahreinu ili Saudijskoj Arabiji na koju su jemenski Huti ispaljivali projektile”, kaže analitičar iz Vašingtona.

Trajni mir na Bliskom istoku nije moguć bez političkog rješenja za izraelsko-palestinski sukob.

“Sami Izraelci su protiv rješenja sa dvije države – izraelsku i palestinsku – jer se plaše da će palestinska država u ovom trenutku dok Hamas još nije u potpunosti poražen biti još veća prijetnja po Izrael u budućnosti”, navodi Hoffman.

Ipak, po njegovim riječima, rješenje sa dvije države ostaje jedino održivo.

“Međutim, da bi ono bilo funkcionalno, mora biti uspostavljeno između dvije suverene vlade, a ne između suverene vlade i terorističkog subjekta. To je ono što mislim da se sada mora promijeniti i zato treba uspostaviti novi status kvo”, ocjenjuje Hoffman.


On ističe da Rusija i Kina nemaju trenutno veliki interes za Bliski istok.

“Rat u Ukrajini ima stvarne posljedice po globalnu stabilnost. Kada je riječ o sukobu na Bliskom istoku, osim energetske dimenzije, ne vidim da postoje te globalne posljedice”, smatra analitičar Savjeta za spoljne odnose.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica